Jak słuchać Ósmego Doktora? Przewodnik po słuchowiskach

Lubicie Doktora Paula McGanna i czujecie niedosyt po filmie i miniodcinku? Kuszą was słuchowiska, ale nie wiecie, od czego zacząć? Oto prezent dla was: przewodnik po słuchowiskach z Ósmym Doktorem autorstwa Ausira. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

1.  Wstęp2. O co chodzi ze słuchowiskami?3. Przygody z Charley Pollard

4. Przygody z Lucie Miller5. Ciemne Oczy i Koalicja Zagłady6. Wojna Czasu

7. Inne8. Od czego zacząć? 9. Lista odcinków

1. Wstęp

Ósmy DoktorChoć Ósmy Doktor, grany przez Paula McGanna, miał raczej pecha, jeśli chodzi o występy telewizyjne, wystąpiwszy jedynie w niezbyt dobrze przyjętym filmie z 1996 roku oraz miniodcinku Noc Doktora („Night of the Doctor”) z 2013 roku, gdzie zobaczyliśmy wreszcie, jak skończył się żywot tej inkarnacji, nie znaczy to, że jedynie do tego sprowadzają się jego przygody. Jako że był on „aktualnym” Doktorem przez aż dziewięć lat, do czasu wznowienia serialu, miał bogatsze niż pozostali Doktorzy życie w innych mediach, takich jak książki, komiksy czy słuchowiska, na których skupia się ten artykuł.

Ósmy DoktorPierwsze dźwiękowe przygody Ósmego Doktora zaczęto wydawać parę lat po pierwszych książkach i komiksach, ale są one w zasadzie niezależne od jego wyczynów w innych mediach (a czasami nawet można uznać różne wersje jego życia za nieco sprzeczne – nie jest to jednak nic, czego nie można wyjaśnić przy odrobinie kreatywnego myślenia). W związku z tym za słuchowiska z tym Doktorem może się zabrać każdy fan serii (a nawet ktoś, kto dopiero zaczyna przygodę z uniwersum Doctor Who) bez znajomości wcześniejszych historii z jego udziałem (nie trzeba znać nawet fabuły filmu telewizyjnego, w którym pierwszy raz wystąpił). Sprawia to też, że są one nieco bardziej przyjazne dla fanów znających tylko nową serię Doktora, których odstraszać mogą słuchowiska o pozostałych inkarnacjach Władcy Czasu sprzed 2005 roku (choć i z nimi nie jest aż tak ciężko – o tym napiszę jednak w kolejnych tekstach z serii).

Niniejszy tekst ma być swego rodzaju przewodnikiem po słuchowiskach o Ósmym Doktorze, pozwalającym odkryć przygody tej inkarnacji komuś, kogo liczba różnych linii wydawniczych i samych słuchowisk może przyprawić o zawrót głowy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

One thought on “Jak słuchać Ósmego Doktora? Przewodnik po słuchowiskach

  1. Dark Eyes bardzo mi się podobało, od tego zacząłem słuchać Ósmego Doktora i faktycznie sobie trochę zaspoilowałem, ale jakoś mi to nie przeszkadza tak bardzo. Ze słuchowisk słuchałem poza tym trochę losowych z głównej linii (ale nie Ósmego) oraz te specjalne, które wyszły w ramach DHM czy jakoś tak.

    Poza tym, słuchałem także pierwsze słuchowisko z Doctora Who w ogóle, czyli wydane jeszcze dawno przed Big Finish. „Doctor Who and the Pescatons” ma ciekawy klimat, ale kończy się genocydem wykonanym przez Doctora i Sarah-Jane i to bez najmniejszych skrupułów z ich strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *