O nas

Gallifrey.pl to istniejąca od 2013 roku, najstarsza polska strona dla fanów Doktora Who – świętującego w 2023 roku swoje 60-lecie brytyjskiego serialu science fiction o podróżach w czasie i przestrzeni za pomocą policyjnej budki telefonicznej, która jest większa w środku niż na zewnątrz. Brzmi ciekawie? Na stronie znaleźć można przeróżne ciekawostki i aktualności związane ze światem serialu i całego Whoniwersum (słuchowiska, książki czy komiksy). Zapraszamy także do pozostawienia lajka na naszym facebookowym fanpage’u!

Redakcja Gallifrey współtworzy także grupę na Facebooku, TARDISawka, oraz serwer na Discordzie, gdzie można dyskutować z redakcją i innymi fanami nie tylko o Doktorze Who, ale także o szeroko rozumianej popkulturze. Każdy jest mile widziany, niezależnie czy już jest fanką lub fanem serialu, czy dopiero się w nim zakocha!

Redakcja Gallifrey.pl

Krzysztof Danielak

Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Łukasz Skórko

Członek redakcji Gallifrey.pl w latach 2014-2015 i ponownie od 2023 roku. Fan Dwunastego i Dziesiątego, swoją przygodę z Whoniwersum rozpoczął jednak od Przygód Sary Jane. Kolekcjoner wszystkiego co doktorowe, w tym m.in. płyt DVD oraz Blu-ray, książek, komiksów, figurek i autografów. Licencjat poświęcił zaginionym odcinkom Doktora Who oraz destrukcyjnym praktykom archiwalnym BBC. Z wykształcenia filmoznawca, obecnie student mediów audiowizualnych i kultury cyfrowej.

Tomasz Tarnawski

Pasjonat fantastyki naukowej oraz brytyjskiej literatury i popkultury. Poza samym serialem (włącznie z tzw. Classic Who) jest też obeznany z innymi mediami współtworzącymi uniwersum (książkami, słuchowiskami, komiksami), związany z Gallifrey.pl od roku 2017. Regularnie pojawia się na konwentach jako prelegent z wykładami nt. Doktora Who. Okazyjnie łączy siły z Dominikiem, tworząc filmy na jego kanał na YouTubie. Zawodowo realizuje doktorat z nanotechnologii oraz prowadzi program Kanapa Fizyków na YouTubie.

Gościnnie piszą u nas

Natalia Fila Zabrzeska (Hype Train | Pociąg do popkultury)

Z wykształcenia bibliotekarka, wielbicielka książek, komiksów, filmów, seriali i ogólnie szeroko rozumianej popkultury. Nie tylko lubi się w niej zagłębiać, ale także opowiadać. Swoimi przemyśleniami dzieli się na kanale Hype Train | Pociąg do popkultury, którego jest także współzałożycielką. Największą miłością darzy Jedenastego Doktora, ale wszyscy pozostali mają równie dużo miejsca w jej serduszku.

Jacek Gajowniczek (Hype Train | Pociąg do popkultury)

W dzień montuje wideo, a w nocy też (ale na swoje konto). Tworzy rozrywkę na YouTube od 2012 roku, obecnie razem z Natalią i Radkiem na kanale Hype Train | Pociąg do popkultury, a solo produkuje się na kanale Jacek Kolekcjoner. Rozpacza, że nie da się doświadczyć absolutnie wszystkiego w popkulturze, ale kiedyś uda mu się odsłuchać wszystkie doktorowe słuchowiska od Big Finish.

Bartosz Gawron (Torchwood5)

Miłośnik ery Russella T Daviesa, który rozpoczął swoją przygodę z Whoniwersum od Przygód Sary Jane i nieprzerwanie od około dwunastu lat żyje przygodami Doktora. Skończył studia na kierunku matematyka, chociaż nie potrafi liczyć. Interesuje się kinem i lubi kolekcjonować fizyczne wydania filmów. W ramach hobby prowadzi swój kanał poświęcony Whoniwersum – Torchwood5. W ramach odpoczynku lubi pograć w gry z serii Mass Effect, The Sims oraz Need for Speed.

Łukasz Grzesik

Oglądacz Doktora Who, najbardziej lubi Dziewiątego i Dwunastego Doktora, od dłuższego czasu zbiera się by obejrzeć w końcu Classic Who. Wśród innych rzeczy miłośnik dobrego sci-fi, podróży w czasie i spójnej moralności. Półamatorski twórca muzyczny, ćwierćamatorski rysownik, dość często złośliwy gremlin. Poszedł na ekonomię, między innymi po to, by móc formować lepsze i bardziej rzeczowe opinie o sytuacji Doktora Who.

Felicja Jarnicka (Felicjada)

Miłośniczka Dziesiątego Doktora, choć Jedenastego i Dwunastego również bardzo lubi. Pokochała serial od obejrzenia najpierw spin-offu Torchwood. Planuje obejrzeć całe Classic Who oraz zagłębić się bardziej w Whoniwersum. Fantastykę czyta od dziecka, uwielbia też seriale i filmy, a przy tym nie stroni od kryminałów. Swoje opinie, relacje z targów i konwentów fantastycznych przedstawia na blogu Felicjada oraz na kanale YouTube o tej samej nazwie. Z wykształcenia mongolistka, swoją pasję do Mongolii przedstawia w projekcie Przez góry i stepy. Na co dzień pracuje w biurze i jest mamą dwójki huncwotów, z którymi zdobywa świat fantastyki.

Agata Jarzębowska (Bałagan Kontrolowany)

Za dnia montuje wideo w agencji kreatywnej, a wieczorami ogląda, czyta i pisze. Ma ogromną słabość do fantastyki i bardzo ceni światotwórstwo. Swoją przygodę z Doktorem Who zaczęła od przygód Jedenastego, chociaż nie ukrywa swojego uwielbienia również dla Dziesiątego wcielenia. Fanka Marvela, Wiedźmina i Taylor Swift. Aby nie zamęczać znajomych gadaniem o popkulturze prowadzi bloga Bałagan Kontrolowany, który można znaleźć także na Facebooku i Instagramie.

Dorota Kaźmierczak

Miłośniczka ery Moffata oraz Jedenastego i Dwunastego Doktora. Swoją podróż po Whoniwersum rozpoczęła w wieku 8 lat od Przygód Sary Jane. Studentka filmoznawstwa i wiedzy o mediach audiowizualnych na Uniwersytecie Łódzkim. Pasjonatka kultury brytyjskiej i językoznawstwa. Interesuje się filmowymi adaptacjami książek i popkulturą. W wolnej chwili wstawia spontaniczne przemyślenia filmowe na swojego fanpage’a.

Radosław Koch (Grupa Disney Plus Polska)

Z wykształcenia informatyk, obecnie głównie zajmujący się tłumaczeniem i pisaniem dialogów, a także tworzeniem różnego rodzaju treści internetowych. Twórca Kaczej Agencji Informacyjnej, grupy Disney Plus Polska i kanału DubCiekawostki, a także jeden z prowadzących kanału Hype Train | Pociąg do popkultury. Odpowiadał też za dialogi do polskich wersji m.in. Dragon Ball Z Kai oraz Harley Quinn.

Sylwester Kozdroj (Retro komiks)

Z wykształcenia historyk, od czasu do czasu maczający palce w bankowości. Osoba cierpiąca na notoryczny brak czasu, wolne chwile spędzająca na lekturze dobrych książek w towarzystwie jeszcze lepszych kaw. Fan kapeluszy oraz Pink Floydów. Wrocławianin, emigrant z okolic Buga. Zakochany mąż i kochający ojciec. Wielbiciel opowiadań grozy i inicjatyw wspierających dobrą literaturę. Czytelnik kochający prozę Vonneguta, Crichtona, Tolkiena i wielu innych dobrych autorów. Dorosły facet czytający stare komiksy i oglądający zapomniane filmy. Fan Pierwszego Doktora. Prowadzi na YouTubie kanał Retro komiks, znaleźć go można również na Facebooku.

Jakub Kraszewski (O Filmówce Przy Kremówce)

Fan Jedenastego Doktora, horroru i kina klasy B. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, aktualnie student kulturoznawstwa na tej samej uczelni. Swoją miłość do rozmawiania o filmach realizuje jako jeden z prowadzących podcastu O Filmówce Przy Kremówce, da się go również usłyszeć na antenie Radia MORS. W wolnych chwilach pochłania popkulturę, maluje figurki i tworzy muzykę z pogranicza synthwave’u.

Filip Mazur

Jednego dnia Marvelita, drugiego zaś Whovianin. Podróż po Whoniwersum zaczął od Przygód Sary Jane jeszcze z czasów Cartoon Network, kiedy to nie wiedział, że na zawsze zmieniło się jego życie. W wolnych chwilach zamiast nadrabiać klasykę ogląda inne brytyjskie seriale i rozgląda się za znanymi twarzami. Jeśli nie pisze tu, to próbuje sklecić kilka zdań u siebie. Regularnie tańczy bachatę, a zawodowo dba o zawartość sklepowej strony internetowej.

Piotr Nowak (O Filmówce Przy Kremówce)

Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie studiuje podyplomowo pedagogikę. Nowy fan, dopiero rozpoczynający swoją przygodę z Doktorem. Miłośnik horrorów i muzyki metalowej. W wolnych chwilach współprowadzi podcast O Filmówce Przy Kremówce.

Kacper Olszewski (TARDISawka)

Do świata Doktora Who wciągnął go Łukasz, z którym wspólnie studiował filmoznawstwo w Łodzi i z którym nagrywa podcasty na kanale Spoilerów dwóch. Obecnie studiuje aktorstwo w Krakowie. Wielki fan i samozwańczy ekspert w dziedzinie filmów animowanych. Ma w swoim dorobku pokaźne role filmowe i serialowe, a ostatnio także i pełnoprawny debiut teatralny, ale i tak za swój największy sukces życiowy uważa zdobycie rangi Mistrza w League of Legends.

Bartosz Piotrowski (Kapitan Fandom)

Z wykształcenia game designer, absolwent badania i projektowania gier na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prywatnie pasjonat popkultury, od kilkunastu lat działający w fandomie jako prelegent, larpmaster oraz organizator konwentów. Udzielał się w redakcjach różnych zinów i portali fantastycznych (m.in. Westeros.pl), zaś obecnie jest skupiony na rozwoju własnego fanpage’a. W temacie Doktora Who pozostaje fanem Dziesiątego/Czternastego, a jego ukochaną towarzyszką jest Amy Pond.

Aleksandra Popiel (Kulturalna meduza)

Badaczka zajmująca się zaufaniem do sztucznej inteligencji, prowadząca zajęcia akademickie oraz copywriterka. Hobbystycznie bloguje o popkulturze jako Kulturalna meduza, dzieląc się wrażeniami z książek i seriali oraz spostrzeżeniami na temat rynku wydawniczego. W Doktora Who wkręciła się na studiach, a jej serce zajmują Dwunasty Doktor oraz Donna Noble.

Jakub Pras

Astronom i geek do potęgi 42. Od dziecka zapatrzony w gwiazdy i interesujący się wieloma uniwersami, na których wymienianie nie ma tu miejsca. Jego ukochany Doktor to Dwunasty, ale wszystkie pozostałe inkarnacje są na drugim miejscu. Zawodowo edukator w laboratorium fizycznym w Centrum Nauki Kopernik, prywatnie miłośnik wszystkiego co science i fiction, a najbardziej ich połączenia, głównie w formie książek i gier. Pisze teksty do szuflady i od czasu do czasu tutaj. Z Gallifrey.pl współpracuje od 2018 roku.

Karol Rajner (ekRAJNIzacja)

Od dwóch lat prowadzi kanał na YouTubie – ekRAJNIzacja, gdzie zajmuje się szeroko pojętą popkulturą. Od prawie czterech lat ogromny fan Doktora Who, zwłaszcza Jedenastego Doktora. Wieloletni gracz i miłośnik gier Hideo Kojimy. Zatwardziały fan książek H.P. Lovecrafta, Edgara Allana Poego i George’a Orwella. Entuzjasta surrealizmu, horrorów klasy B i budyniu czekoladowego.

Anna Sobolewska

Absolwentka łódzkiego filmoznawstwa, miłośniczka wszelkiego sci-fi oraz fantasy i cierpliwa matka dwóch kotów. Wieloletnia fanka Doktora Who, licząca na to, że może na emeryturze uda jej się obejrzeć klasyki. Jej ulubieni Doktorzy to Dwunasty, Dziesiąty oraz obecnie Piętnasty, którego pokochała od dosłownie pierwszych sekund. W wolnych chwilach poza konsumowaniem kultury uwielbia śpiewać, rysować oraz pisać.

Kamil Śmiałkowski (Człowiek z popkultury)

Dziaders, który o popkulturze zaczął pisać w liceum. To był „Świat Młodych” i jeszcze rządziła PZPR (lata osiemdziesiąte XX wieku). A potem mijały dekady i zanim prasa drukowana umarła zdążył napisać w ponad 80 tytułach. Wydał też kilka książek (na przykład leksykony o Bondach i wampirach). Aktualnie można go znaleźć przede wszystkim na fanpage’u i w TOK FM. Obok Doktora kręci go m.in. Star Trek, Bond, Godzilla, Buffy, ERB, Marvel, DC i humor w każdej postaci. Ulubieni Doktorzy – Drugi, Trzeci i Dziesiąty. Jest zbieraczem i czytaczem, więc z dumą stwierdza, że coraz bliżej mu do zebrania wszystkich komiksów z Doktorem, a i z książkami się nie poddaje (choć tu szanse są niewielkie). I uparcie knuje, by wreszcie coś zaczęło ukazywać się po polsku.

Dominik Śnioch (Ja, Dominek)

Miłośnik Siódmego Doktora i wszystkiego, co ogólnie rzecz biorąc moffatowe. Gra w Magic: The Gathering w formacie Limited i z miejsca lubi każdego, kto przyjmuje do wiadomości prosty fakt, że Lobo to najlepsza postać w historii komiksu. Chciałby zobaczyć jako Doktor Maimie McCoy. Prowadzi kanał na YouTubie Ja, Dominek, gdzie recenzuje produkty ze świata Doktora Who (głównie uniwersum rozszerzonego). W realu właściciel szkoły języka angielskiego i wiedzy o społeczeństwie.

Filip Tokarzewski (The Philmer)

Fan Jedenastego i Dziewiątego Doktora, który od lat odkłada nadrobienie większości Classic Who. Student drugiego roku filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, od najmłodszych lat zainteresowany kinem i szeroko pojętą popkulturą. W wolnych chwilach pisze na swoim fanpage’u oraz współprowadzi kanał Sicz Podcastowa. Jest również miłośnikiem filmów animowanych, który sam od czasu do czasu animuje.