O nas

Gallifrey.pl to istniejąca od 2013 roku, najstarsza polska strona dla fanów Doktora Who – świętującego w 2023 roku swoje 60-lecie brytyjskiego serialu science-fiction o podróżach w czasie i przestrzeni za pomocą policyjnej budki telefonicznej, która jest większa w środku niż na zewnątrz. Brzmi ciekawie? Na stronie znaleźć można przeróżne ciekawostki i aktualności związane ze światem serialu i całego Whoniwersum (słuchowiska, książki czy komiksy). Zapraszamy także do pozostawienia lajka na naszym facebookowym fanpage’u!

Redakcja Gallifrey współtworzy także grupę na Facebooku, TARDISawka, oraz serwer na Discordzie, gdzie można dyskutować z redakcją i innymi fanami nie tylko o Doktorze Who, ale także o szeroko rozumianej popkulturze. Każdy jest mile widziany, niezależnie czy już jest fanką lub fanem serialu, czy dopiero się w nim zakocha!

 

Redakcja Gallifrey.pl

Krzysztof Danielak

Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Łukasz Skórko

Członek redakcji Gallifrey.pl w latach 2014-2015 i ponownie od 2023 roku. Fan Dwunastego i Dziesiątego, swoją przygodę z Whoniwersum rozpoczął jednak od Przygód Sary Jane. Kolekcjoner wszystkiego co doktorowe, w tym m.in. płyt DVD oraz Blu-ray, książek, komiksów, figurek i autografów. Licencjat poświęcił zaginionym odcinkom Doktora Who oraz destrukcyjnym praktykom archiwalnym BBC. Z wykształcenia filmoznawca, obecnie student mediów audiowizualnych i kultury cyfrowej.

Tomasz Tarnawski

Pasjonat fantastyki naukowej oraz brytyjskiej literatury i popkultury. Poza samym serialem (włącznie z tzw. Classic Who) jest też obeznany z innymi mediami współtworzącymi uniwersum (książkami, słuchowiskami, komiksami), związany z Gallifrey.pl od roku 2017. Regularnie pojawia się na konwentach jako prelegent z wykładami nt. Doktora Who. Okazyjnie łączy siły z Dominikiem, tworząc filmy na jego kanał na YouTubie. Zawodowo realizuje doktorat z nanotechnologii oraz prowadzi program Kanapa Fizyków na YouTubie.

 

Gościnnie piszą u nas

Natalia Fila Zabrzeska (Hype Train | Pociąg do popkultury)

Z wykształcenia bibliotekarka, wielbicielka książek, komiksów, filmów, seriali i ogólnie szeroko rozumianej popkultury. Nie tylko lubi się w niej zagłębiać, ale także opowiadać. Swoimi przemyśleniami dzieli się na kanale Hype Train | Pociąg do popkultury, którego jest także współzałożycielką. Największą miłością darzy Jedenastego Doktora, ale wszyscy pozostali mają równie dużo miejsca w jej serduszku.

Jacek Gajowniczek (Hype Train | Pociąg do popkultury)

W dzień montuje wideo, a w nocy też (ale na swoje konto). Tworzy rozrywkę na YouTube od 2012 roku, obecnie razem z Natalią i Radkiem na kanale Hype Train | Pociąg do popkultury, a solo produkuje się na kanale Jacek Kolekcjoner. Rozpacza, że nie da się doświadczyć absolutnie wszystkiego w popkulturze, ale kiedyś uda mu się odsłuchać wszystkie doktorowe słuchowiska od Big Finish.

Bartosz Gawron (Torchwood5)

Miłośnik ery Russella T Daviesa, który rozpoczął swoją przygodę z Whoniwersum od Przygód Sary Jane i nieprzerwanie od około dwunastu lat żyje przygodami Doktora. Skończył studia na kierunku matematyka, chociaż nie potrafi liczyć. Interesuje się kinem i lubi kolekcjonować fizyczne wydania filmów. W ramach hobby prowadzi swój kanał poświęcony Whoniwersum – Torchwood5. W ramach odpoczynku lubi pograć w gry z serii Mass Effect, The Sims oraz Need for Speed.

Felicja Jarnicka (Felicjada)

Miłośniczka Dziesiątego Doktora, choć Jedenastego i Dwunastego również bardzo lubi. Pokochała serial od obejrzenia najpierw spin-offu Torchwood. Planuje obejrzeć całe Classic Who oraz zagłębić się bardziej w Whoniwersum. Fantastykę czyta od dziecka, uwielbia też seriale i filmy, a przy tym nie stroni od kryminałów. Swoje opinie, relacje z targów i konwentów fantastycznych przedstawia na blogu Felicjada oraz na kanale YouTube o tej samej nazwie. Z wykształcenia mongolistka, swoją pasję do Mongolii przedstawia w projekcie Przez góry i stepy. Na co dzień pracuje w biurze i jest mamą dwójki huncwotów, z którymi zdobywa świat fantastyki.

Radosław Koch (Grupa Disney Plus Polska)

Z wykształcenia informatyk, obecnie głównie zajmujący się tłumaczeniem i pisaniem dialogów, a także tworzeniem różnego rodzaju treści internetowych. Twórca Kaczej Agencji Informacyjnej, grupy Disney Plus Polska i kanału DubCiekawostki, a także jeden z prowadzących kanału Hype Train | Pociąg do popkultury. Odpowiadał też za dialogi do polskich wersji m.in. Dragon Ball Z Kai oraz Harley Quinn.

Sylwester Kozdroj (Retro komiks)

Z wykształcenia historyk, od czasu do czasu maczający palce w bankowości. Osoba cierpiąca na notoryczny brak czasu, wolne chwile spędzająca na lekturze dobrych książek w towarzystwie jeszcze lepszych kaw. Fan kapeluszy oraz Pink Floydów. Wrocławianin, emigrant z okolic Buga. Zakochany mąż i kochający ojciec. Wielbiciel opowiadań grozy i inicjatyw wspierających dobrą literaturę. Czytelnik kochający prozę Vonneguta, Crichtona, Tolkiena i wielu innych dobrych autorów. Dorosły facet czytający stare komiksy i oglądający zapomniane filmy. Fan Pierwszego Doktora. Prowadzi na YouTubie kanał Retro komiks, znaleźć go można również na Facebooku.

Jakub Kraszewski (O Filmówce Przy Kremówce)

Fan Jedenastego Doktora, horroru i kina klasy B. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, aktualnie student kulturoznawstwa na tej samej uczelni. Swoją miłość do rozmawiania o filmach realizuje jako jeden z prowadzących podcastu O Filmówce Przy Kremówce, da się go również usłyszeć na antenie Radia MORS. W wolnych chwilach pochłania popkulturę, maluje figurki i tworzy muzykę z pogranicza synthwave’u.

Filip Mazur

Jednego dnia Marvelita, drugiego zaś Whovianin. Podróż po Whoniwersum zaczął od Przygód Sary Jane jeszcze z czasów Cartoon Network, kiedy to nie wiedział, że na zawsze zmieniło się jego życie. W wolnych chwilach zamiast nadrabiać klasykę ogląda inne brytyjskie seriale i rozgląda się za znanymi twarzami. Regularnie tańczy bachatę, a zawodowo dba o zawartość sklepowej strony internetowej.

Piotr Nowak (O Filmówce Przy Kremówce)

Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie studiuje podyplomowo pedagogikę. Nowy fan, dopiero rozpoczynający swoją przygodę z Doktorem. Miłośnik horrorów i muzyki metalowej. W wolnych chwilach współprowadzi podcast O Filmówce Przy Kremówce.

Kacper Olszewski (TARDISawka)

Do świata Doktora Who wciągnął go Łukasz, z którym wspólnie studiował filmoznawstwo w Łodzi i z którym nagrywa podcasty na kanale Spoilerów dwóch. Obecnie studiuje aktorstwo w Krakowie. Wielki fan i samozwańczy ekspert w dziedzinie filmów animowanych. Ma w swoim dorobku pokaźne role filmowe i serialowe, a ostatnio także i pełnoprawny debiut teatralny, ale i tak za swój największy sukces życiowy uważa zdobycie rangi Diament II w League of Legends.

Bartosz Piotrowski (Kapitan Fandom)

Z wykształcenia game designer, absolwent badania i projektowania gier na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prywatnie pasjonat popkultury, od kilkunastu lat działający w fandomie jako prelegent, larpmaster oraz organizator konwentów. Udzielał się w redakcjach różnych zinów i portali fantastycznych (m.in. Westeros.pl), zaś obecnie jest skupiony na rozwoju własnego fanpage’a. W temacie Doktora Who pozostaje fanem Dziesiątego/Czternastego, a jego ukochaną towarzyszką jest Amy Pond.

Jakub Pras

Astronom i geek do potęgi 42. Od dziecka zapatrzony w gwiazdy i interesujący się wieloma uniwersami, na których wymienianie nie ma tu miejsca. Jego ukochany Doktor to Dwunasty, ale wszystkie pozostałe inkarnacje są na drugim miejscu. Zawodowo edukator w laboratorium fizycznym w Centrum Nauki Kopernik, prywatnie miłośnik wszystkiego co science i fiction, a najbardziej ich połączenia, głównie w formie książek i gier. Pisze teksty do szuflady i od czasu do czasu tutaj. Z Gallifrey.pl współpracuje od 2018 roku.

Karol Rajner (ekRAJNIzacja)

Od dwóch lat prowadzi kanał na YouTubie – ekRAJNIzacja, gdzie zajmuje się szeroko pojętą popkulturą. Od prawie czterech lat ogromny fan Doktora Who, zwłaszcza Jedenastego Doktora. Wieloletni gracz i miłośnik gier Hideo Kojimy. Zatwardziały fan książek H.P. Lovecrafta, Edgara Allana Poego i George’a Orwella. Entuzjasta surrealizmu, horrorów klasy B i budyniu czekoladowego.

Dominik Śnioch (Ja, Dominek)

Miłośnik Siódmego Doktora i wszystkiego, co ogólnie rzecz biorąc moffatowe. Gra w Magic: The Gathering w formacie Limited i z miejsca lubi każdego, kto przyjmuje do wiadomości prosty fakt, że Lobo to najlepsza postać w historii komiksu. Chciałby zobaczyć jako Doktor Maimie McCoy. Prowadzi kanał na YouTubie Ja, Dominek, gdzie recenzuje produkty ze świata Doktora Who (głównie uniwersum rozszerzonego). W realu właściciel szkoły języka angielskiego i wiedzy o społeczeństwie.

Filip Tokarzewski (The Philmer)

Fan Jedenastego i Dziewiątego Doktora, który od lat odkłada nadrobienie większości Classic Who. Student drugiego roku filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, od najmłodszych lat zainteresowany kinem i szeroko pojętą popkulturą. W wolnych chwilach pisze na swoim fanpage’u oraz współprowadzi kanał Sicz Podcastowa. Jest również miłośnikiem filmów animowanych, który sam od czasu do czasu animuje.