Jak słuchać Ósmego Doktora? Przewodnik po słuchowiskach

6. Wojna Czasu

Time WarJak wiemy z miniodcinka Noc Doktora, Doktor był właśnie w swej ósmej inkarnacji gdy rozpoczęła się Ostatnia Wojna Czasu między Władcami Czasu a Dalekami, która groziła zniszczeniem całego wszechświata. Choć przed regeneracją w granego przez Johna Hurta “Doktora Wojny” Ósmy Doktor robił co mógł, aby uniknąć bezpośredniego udziału w wojnie, jednocześnie starał się on też pomagać tam, gdzie tylko mógł, gdy wojna między tymi dwoma potężnymi rasami zagrażała życiu niewinnych istot.

Do 2015 roku Big Finish mogło jedynie pośrednio sygnalizować zbliżającą się wojnę w słuchowiskach takich jak Dark Eyes, jako że wcześniej udzielona im przez BBC licencja pozwalała im jedynie na korzystanie z elementów z klasycznej wersji serialu (oraz z filmu z 1996 roku) – nie wolno im było nawiązywać bezpośrednio do odcinków powstałych od czasu wznowienia serii w 2005 roku.  Obecnie jednak licencja ta została wreszcie poszerzona, co oznacza, że także słuchowiska z Ósmym Doktorem, oprócz kontynuacji dotychczasowych serii, mogą jednocześnie wkroczyć też w nową erę – erę Ostatniej Wojny Czasu. Odcinki te poznać można po tym, że na ich okładkach Paul McGann pojawia się w stroju znanym z Nocy Doktora.

Pierwszą historią dziejącą się w ostatnim okresie życia ósmej inkarnacji Doktora jest czteroodcinkowy box pierwszej serii cyklu The Diary of River Song. Jak sama nazwa wskazuje, seria ta skupia się nie na Doktorze, lecz na postaci jego przyszłej żony, która, podobnie jak w Doom Coalition 2, musi pomóc Władcy Czasu w taki sposób, aby uniknąć bezpośredniego z nim spotkania. Sam Doktor pojawia się jedynie w czwartym odcinku, zatytułowanym The Rulers of the Universe.
The Diary of River SongW lipcu 2016 roku ukazać się ma natomiast box Classic Doctors, New Monsters, w którym znów tylko jeden z czterech odcinków poświęcony będzie Ósmemu Doktorowi. W pozostałych Piąty Doktor zmierzy się z Płaczącymi Aniołami, Szósty Doktor z Judoonami, zaś Siódmy Doktor z Sycoraxami. Ósmy Doktor wystąpi w odcinku The Sontaran Ordeal, razem z Danem Starkeyem znanym m.in. z roli Straxa i Christopherem Ryanem, który wcielił się m.in.  w rolę generała Staala w The Sontaran Stratagem. Choć Sontaranie są w zasadzie rasą, która pojawiła się już w klasycznej serii, to tu Doktor zmierzy się z sontarańskim legionem, który chce wziąć czynny udział w Ostatniej Wojnie Czasu…

Ostatnią z zapowiedzianych na razie historii z Ósmym Doktorem będzie poświęcony mu już w całości box The Time War, który ukaże się dopiero w listopadzie 2017, a który stanowić będzie prequel do rozpoczętej w 2015 roku serii słuchowisk o przygodach Doktora Wojny.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

2 thoughts on “Jak słuchać Ósmego Doktora? Przewodnik po słuchowiskach

  1. Dark Eyes bardzo mi się podobało, od tego zacząłem słuchać Ósmego Doktora i faktycznie sobie trochę zaspoilowałem, ale jakoś mi to nie przeszkadza tak bardzo. Ze słuchowisk słuchałem poza tym trochę losowych z głównej linii (ale nie Ósmego) oraz te specjalne, które wyszły w ramach DHM czy jakoś tak.

    Poza tym, słuchałem także pierwsze słuchowisko z Doctora Who w ogóle, czyli wydane jeszcze dawno przed Big Finish. “Doctor Who and the Pescatons” ma ciekawy klimat, ale kończy się genocydem wykonanym przez Doctora i Sarah-Jane i to bez najmniejszych skrupułów z ich strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *