Jak słuchać Ósmego Doktora? Przewodnik po słuchowiskach

5. Ciemne Oczy i Koalicja Zagłady

Okładka Dark EyesGdy dobiegły kresu cztery serie z Lucie jako towarzyszką, Big Finish zdecydowało się na ponowną zmianę formatu. Tym razem zamiast sprzedawanych osobno, w miarę niezależnych odcinków, w 2012 roku zaprezentowano Dark Eyes, pierwszy z czterech boxów o tym tytule. Każdy z boxów składa się z czterech godzinnych odcinków, które są jednak ze sobą dużo bardziej powiązane niż składające się na typowy sezon historie. Dark Eyes można uznać za jedną 16-częściową przygodę, bardziej przypominającą zawiłe wątki fabularne Stevena Moffata niż luźniejsze serie Russella T. Daviesa. W odróżnieniu jednak od wersji telewizyjnej i poprzednich serii słuchowisk, tu nie ma miejsca na niezależne od głównego wątku przygody. Wszystko się ze sobą łączy.

Oprócz formatu odświeżono również wizerunek Doktora – zamiast ponownie wykorzystać zdjęcia z filmu z 1996 roku, jak na wszystkich poprzednich okładkach, tym razem widzimy na nich starszego, nieco mroczniejszego Ósmego Doktora, w nowym kostiumie i bez znienawidzonej przez McGanna peruki – Doktor ma teraz naturalne, krótsze włosy aktora, co zachowano także w miniodcinku Noc Doktora („Night of the Doctor”).

Nową towarzyszką została Molly O’Sullivan (Ruth Bradley) – irlandzka ochotnicza pielęgniarka, którą Doktor spotkał na froncie I wojny światowej. To właśnie ona jest posiadaczką tytułowych, tajemniczych „ciemnych oczu”, których znaczenia dla fabuły zdradzać nie będę. Później dołącza też do niej Liv Chenka (Nicola Walker), z zawodu techniczka medyczna na statku kosmicznym, dla odmiany pochodząca z okolic XXX wieku, z ziemskiej kolonii o nazwie Kaldor.

Doom Coalition 1Wśród wrogów, z którymi zmierzyć się muszą Doktor, Molly i Liv, znajdują się Dalekowie, nowa inkarnacja Mistrza (grana przez Alexa Macqueena) oraz tajemnicza istota z dalekiej przyszłości zwana Eminencją. Wszystko to zaś łączy się w jeden, misterny główny wątek serii.

Format wprowadzony w Dark Eyes kontynuowany jest obecnie w kolejnej serii, zatytułowanej Doom CoalitionMa ona również składać się z czterech czteroodcinkowych boxów, a choć z Doktorem rozstała się Molly, to nadal towarzyszy mu Liv Chenka, do której dołącza też nowa towarzyszka – Helen Sinclair (Hattie Morahan). Helen z zawodu jest lingwistką i pochodzi z lat 60. XX wieku. Razem muszą zmierzyć się z szalonym Władcą Czasu zwanym „Jedenastką” (The Eleven), który cierpi na rozszczepienie osobowości – po każdej kolejnej regeneracji nie tylko zachowuje wspomnienia poprzednich, ale też osobowość każdej z jego inkarnacji (często mocno różniących się charakterem) pozostaje aktywna i walczy o kontrolę nad aktualnym ciałem. W drugiej serii Doom Coalition oprócz Doktora i jego towarzyszek, wystąpi też… River Song, grana oczywiście przez Alex Kingston. River będzie musiała pomóc Doktorowi, a jednocześnie nie będzie mogła go spotkać w tej inkarnacji, w której Doktor nie może jeszcze wiedzieć o jej istnieniu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

One thought on “Jak słuchać Ósmego Doktora? Przewodnik po słuchowiskach

  1. Dark Eyes bardzo mi się podobało, od tego zacząłem słuchać Ósmego Doktora i faktycznie sobie trochę zaspoilowałem, ale jakoś mi to nie przeszkadza tak bardzo. Ze słuchowisk słuchałem poza tym trochę losowych z głównej linii (ale nie Ósmego) oraz te specjalne, które wyszły w ramach DHM czy jakoś tak.

    Poza tym, słuchałem także pierwsze słuchowisko z Doctora Who w ogóle, czyli wydane jeszcze dawno przed Big Finish. „Doctor Who and the Pescatons” ma ciekawy klimat, ale kończy się genocydem wykonanym przez Doctora i Sarah-Jane i to bez najmniejszych skrupułów z ich strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *