Jak słuchać Ósmego Doktora? Przewodnik po słuchowiskach

7. Inne

Okładka The Company of FriendsW 2009 roku Ósmy Doktor powrócił na chwilę do głównej linii wydawniczej w antologii The Company of Friends składającej się z czterech półgodzinnych historii, każda z innym towarzyszem. Tutaj po raz pierwszy w wersji audio pojawili się Fitz Kreiner i Izzy Sinclair, postacie stworzone odpowiednio na potrzeby powieści i komiksów. W dwóch pozostałych przygodach Doktor ponownie spotyka Bernice Summerfield, graną już od wielu lat przez Lisę Bowerman profesor archeologii, która najpierw towarzyszyła Siódmemu Doktorowi w powieściach, potem zaś dostała własną serię powieści i słuchowisk. Z ósmą inkarnacją Doktora spotkała się także wcześniej w jednej z książek. Słuchowiska te nie wymagają jednak wcześniejszej znajomości żadnej z tych postaci i świetnie przedstawiają je słuchaczom, którzy nie mieli styczności z innymi mediami, w których pojawiał się Ósmy Doktor.

Czwartą towarzyszką, której pierwsze spotkanie z Doktorem usłyszeliśmy w tej antologii, była natomiast… Mary Shelley, znana wam na pewno jako postać historyczna słynna autorka Frankensteina. Jak się okazało, był to wstęp do całej trylogii z udziałem Doktora i granej przez Julie Cox dziewiętnastowiecznej pisarki. W kolejnych przygodach, dziejących się z perspektywy Doktora przed jego podróżami z Charley Pollard, spotykają Cybermenów w XIX-wiecznym Wiedniu, a także zahaczają o XXI-wieczną i XVII-wieczną Anglię i odległe planety.

Inne, samodzielne słuchowisko zatytułowane Shada, ma dość skomplikowaną historię. Pierwotnie była to bowiem napisana przez Douglasa Adamsa telewizyjna historia z udziałem Czwartego Doktora. Zdjęcia nie zostały jednak ukończone ze względu na strajk – oryginalną wersję Shady wydano ostatecznie na VHS i DVD z narracją Toma Bakera opisującego nienakręcone sceny, zaś niedawno ukazała się też jej wersja książkowa napisana przez Garetha Robertsa. Krótki fragment Shady wykorzystano też w odcinku specjalnym The Five Doctors. Jako że Tom Baker nie zgodził się w nim wystąpić, po tym archiwalnym fragmencie Czwarty Doktor przez resztę odcinka uwięziony jest w wirze czasowym.

Wersja z Ósmym Doktorem powstała we współpracy z BBC i dzięki temu ukazała się zarówno jako słuchowisko, jak i w formie flashowej animacji. Zmianę występującej w niej inkarnacji wyjaśniono, nawiązując właśnie do The Five Doctors – jako że Czwarty Doktor został uwięziony w wirze, w całym tym zamieszaniu nie dokończył ówczesnej przygody. Teraz przypomniał sobie o niej Ósmy Doktor i odwiedza Romanę na Gallifrey, namawiając ją do powrotu do Cambridge w 1979 roku.

Okładka The Light at the End

Pozostały jeszcze słuchowiska z udziałem wielu Doktorów – pierwsze z nich to trwające nieco ponad godzinę The Four Doctors, gdzie spotykają się Piąty, Szósty, Siódmy i Ósmy Doktor, czyli wszyscy, którzy występują lub występowali w głównej linii wydawniczej Big Finish. Drugie zaś to The Light at the End, stworzone z okazji 50 rocznicy Doctora Who. Tu pojawia się pierwszych osiem inkarnacji Doktora (choć pierwsi trzej Doktorzy, których oryginalni aktorzy już nie żyją, jedynie w ograniczonym stopniu). Towarzyszką Ósmego Doktora jest tu opisana już wyżej Charley Pollard. Spędza on tu również sporo czasu ze swoją czwartą inkarnacją. Również z okazji tej samej rocznicy, w ramach koprodukcji Big Finish i AudioGo, powstała seria jedenastu słuchowisk Destiny of the Doctor . W każdym z nich Jedenasty Doktor ingeruje w jakiś sposób w przygody swoich poprzednich inkarnacji – dlaczego to robi, okazuje się w wielkim finale. W odcinku Enemy Aliens Ósmemu Doktorowi ponownie towarzyszy Charley, ale tym razem nie występuje w nim McGann – w tej serii zamiast pełnej obsady mamy narrację towarzyszki lub towarzysza, z gościnnym występem jednego lub dwóch innych aktorów.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

2 thoughts on “Jak słuchać Ósmego Doktora? Przewodnik po słuchowiskach

  1. Dark Eyes bardzo mi się podobało, od tego zacząłem słuchać Ósmego Doktora i faktycznie sobie trochę zaspoilowałem, ale jakoś mi to nie przeszkadza tak bardzo. Ze słuchowisk słuchałem poza tym trochę losowych z głównej linii (ale nie Ósmego) oraz te specjalne, które wyszły w ramach DHM czy jakoś tak.

    Poza tym, słuchałem także pierwsze słuchowisko z Doctora Who w ogóle, czyli wydane jeszcze dawno przed Big Finish. “Doctor Who and the Pescatons” ma ciekawy klimat, ale kończy się genocydem wykonanym przez Doctora i Sarah-Jane i to bez najmniejszych skrupułów z ich strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *