Jak słuchać Ósmego Doktora? Przewodnik po słuchowiskach

4. Przygody z Lucie Miller

Okładka Blood of the DaleksJeszcze zanim dobiegły końca przygody Ósmego Doktora i Charley, w 2007 roku rozpoczęła się kolejna, niezależna od głównej linii wydawniczej seria przygód tej inkarnacji Doktora, zaczynająca się od odcinka Blood of the Daleks. Dzięki wydzieleniu z głównej serii i comiesięcznym odcinkom trwającym od 45 minut do godziny, nowa seria, wyprodukowana we współpracy z BBC Radio i nazwana Eighth Doctor Adventures, miała za zadanie przyciągnąć do słuchowisk fanów wznowionej w 2005 serii telewizyjnej, których odstraszać mogły dotychczasowe pozycje.

Zgodnie z tym założeniem, seria ta format miała dość zbliżony do nadawanych równocześnie z nią przygód Dziesiątego Doktora. Podzielona jest na 4, zwykle 8-odcinkowe sezony, najczęściej z dwuczęściowymi epickimi finałami i z przewijającymi się przez cały sezon wątkami przewodnimi w stylu zbliżonym do tego, do którego przyzwyczaił nas Russell T Davies. W pierwszej serii spośród klasycznych wrogów Doktora pojawiają się jedynie znani również fanom New Who Dalekowie i Cybermeni. W kolejnych seriach zdarzają się powroty klasycznych potworów i innych postaci, ale są one przedstawione w sposób, który nie wymaga znajomości ich wcześniejszych spotkań z Doktorem (w tym np. Zygoni i Lodowi Wojownicy, których widzowie współczesnej serii telewizyjnej zdążyli już w międzyczasie poznać).

Okładka Lucie Miller

Towarzyszką została Lucie Miller, grana przez Sheridan Smith. Podobnie jak Donna Noble, która zadebiutowała na ekranach niecały miesiąc wcześniej, Lucie znienacka i wbrew własnej woli pojawiła się na pokładzie TARDIS. Jak i dlaczego to się stało, będziecie musieli się sami przekonać. Lucie jest zwykłą, 19-letnią dziewczyną z położonego na północy Anglii Blackpool, z charakterystycznym akcentem i, jak sama twierdzi, supermocą polegającą na sarkazmie. W odróżnieniu od Charley (i podobnie jak wszystkie główne towarzyszki Doktora w nowej serii), Lucie pochodzi ze współczesnej słuchaczom Wielkiej Brytanii.

Oprócz Lucie w późniejszych seriach Doktorowi towarzyszy także Tamsin Drew (grana przez Niky Wardley), nieco starsza od Lucie, grająca w podrzędnych produkcjach aktorka, która marzy o pełnym przygód życiu. Gościnnie powraca też wnuczka Doktora, Susan (w którą ponownie wciela się Carole Ann Ford) i po raz pierwszy pojawia się jego w połowie ludzki prawnuk, Alex (którego zagrał Jake McGann, syn Paula).

1 2 3 4 5 6 7 8 9

2 thoughts on “Jak słuchać Ósmego Doktora? Przewodnik po słuchowiskach

  1. Dark Eyes bardzo mi się podobało, od tego zacząłem słuchać Ósmego Doktora i faktycznie sobie trochę zaspoilowałem, ale jakoś mi to nie przeszkadza tak bardzo. Ze słuchowisk słuchałem poza tym trochę losowych z głównej linii (ale nie Ósmego) oraz te specjalne, które wyszły w ramach DHM czy jakoś tak.

    Poza tym, słuchałem także pierwsze słuchowisko z Doctora Who w ogóle, czyli wydane jeszcze dawno przed Big Finish. “Doctor Who and the Pescatons” ma ciekawy klimat, ale kończy się genocydem wykonanym przez Doctora i Sarah-Jane i to bez najmniejszych skrupułów z ich strony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *