Jak słuchać Ósmego Doktora? Przewodnik po słuchowiskach

3. Przygody z Charley Pollard

Okładka Storm WarningGłówna linia wydawnicza Big Finish, zwana też linią miesięczną (ang, Main Range/Monthly Range), to najstarsza seria słuchowisk Doctor Who tworzonych przez to wydawnictwo. Wychodzi ona nieprzerwanie co miesiąc od 1999 roku (a od 2005 we wrześniu ukazują się zawsze dwie historie równocześnie). W głównej linii wydawane są na zmianę przygody Piątego, Szóstego, Siódmego i (do pewnego czasu) Ósmego Doktora, który obecnie jednak pojawia się raczej we własnych, osobnych seriach.

Paula McGanna udało się namówić do udziału w słuchowiskach Big Finish trochę później niż Petera Davisona, Colina Bakera i Sylvestra McCoya (ale i tak wcześniej niż Toma Bakera), więc pierwsze słuchowisko z jego udziałem ukazało się w roku 2001. Było zatytułowane Storm Warning i był to też debiut jego nowej towarzyszki, Charlotte Elspeth Pollard (dla przyjaciół Charley). W jej rolę wcieliła się India Fisher.

Okładka

Charley została przez Doktora uratowana z katastrofy sterowca R101 (autentyczne wydarzenie historyczne), która miała miejsce w roku 1930. Jest młodą dziewczyną z zamożnej angielskiej rodziny, która marzyła zawsze o tym, by zostać „edwardiańską poszukiwaczką przygód”, uciekła z domu i w męskim przebraniu udawała członka załogi sterowca, na którym po raz pierwszy spotkała Doktora.

Po różnych przygodach z Cybermenami, Dalekami, Nimonami, Niebiańskim Zabawkarzem i innymi starymi i nowymi wrogami Doktora (a także z jego starymi przyjaciółmi, brygadierem, Leelą i Romaną), Charley i Doktor trafili na jakiś czas do Rozbieżnego Wszechświata (ang. Divergent Universe), gdzie dołączył do nich C’rizz. Ale o szczegółach tej historii dowiecie się już z samych słuchowisk.

Słuchowiska z głównej linii trwają średnio dwie godziny i podzielone są zwykle na cztery półgodzinne odcinki, podobnie jak historie w klasycznej serii Doctor Who. Choć w głównej linii wydawniczej nie ma klasycznego podziału na sezony, przygody Ósmego Doktora z Charley można podzielić na sześć kolejnych, różnej długości serii, wydawanych stopniowo w latach 2001-2007. Ich pełną listę w kolejności chronologicznej znajdziecie w dalszej części tekstu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

One thought on “Jak słuchać Ósmego Doktora? Przewodnik po słuchowiskach

  1. Dark Eyes bardzo mi się podobało, od tego zacząłem słuchać Ósmego Doktora i faktycznie sobie trochę zaspoilowałem, ale jakoś mi to nie przeszkadza tak bardzo. Ze słuchowisk słuchałem poza tym trochę losowych z głównej linii (ale nie Ósmego) oraz te specjalne, które wyszły w ramach DHM czy jakoś tak.

    Poza tym, słuchałem także pierwsze słuchowisko z Doctora Who w ogóle, czyli wydane jeszcze dawno przed Big Finish. “Doctor Who and the Pescatons” ma ciekawy klimat, ale kończy się genocydem wykonanym przez Doctora i Sarah-Jane i to bez najmniejszych skrupułów z ich strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *