„Potęga Doktor” – plotki i fanowskie teorie

Już dziś Doktor zregeneruje w ostatnim odcinku obecnej ery – „Potęga Doktor” (The Power of the Doctor). Naturalne więc, że rodzą się pytania i powstają teorie związane z tym odcinkiem i pewną najbliższą przyszłością. Jak zwykle przy takich okazjach zbieram te, na które natrafiłem, jak i również dodam coś od siebie. W poniższych przemyśleniach będę wykorzystywać zarówno oficjalne, jak i mniej oficjalne informacje, pojawiające się w różnych plotkach. Znaczy to, że jeśli nie chcecie przypadkowo trafić na potencjalny spojler, to ostrzegam, aczkolwiek zachęcam do powrotu tutaj po odcinku – ciekawe, co z tego tekstu się sprawdzi.


1. Jak to się stało, że Ashad wraca?

Ashad w odcinku "Potęga Doktor"

Na pierwszy ogień Ashad i jego Cybermeni. Jest to chyba jeden z powrotów, które zaskakują, bo widzieliśmy, że Mistrz zabił go swoim kompresorem tkanek. Wiemy, że Ashad będzie to pamiętać, zatem raczej z Mistrzem nie będzie współpracować – zobaczcie, że za Ashadem stoją zwykli Cybermeni, nie CyberMistrzowie – nie tylko nie mają oni tajmlordzkich kołnierzy, ale także w ogóle żadnych znaków kojarzących z się z cyrkularnym gallifreyańskim.

Ashad i jego Cybermeni w odcinku "Potęga Doktor"

 

Na obu zdjęciach Ashad znajduje się w budynku – prawdopodobnie w siedzibie UNIT-u, gdzie przebywają Ace i Tegan. Pytanie brzmi jak przeżył on kompresor tkanek – tutaj są dwie teorie. Albo będzie on znał lub ktoś znajdzie sposób na odwrócenie tego efektu, albo… jeśli Doktor zostaje wymazana ze swojego istnienia, to nigdy nie doszło do wydarzeń na Gallifrey, a więc Ashad nigdy nie zginął… A jak wiadomo w takich przypadkach czasami wspomnienia mogą zostać w jakimś stopniu zachowane między wersjami rzeczywistości.

2. Jak będzie wyglądał powrót Mistrza?

Mistrz jako wykładowca w odcinku "Potęga Doktor"

Z Mistrzem jest bardzo ciekawa sprawa – początkowo po zwiastunie było widać, że mamy Mistrza, który jest ogolony i zapowiada, że Doktor zginie – i zdecydowanie bardziej obłąkanego Mistrza z brodą. Jak dzisiaj można wywnioskować po opisie odcinka i nie tylko, brodaty Mistrz będzie najpewniej podawać się za Rasputina, zaś ogolony – za sejsmologa (który obejrzał jeden z odcinków Rings of Power stąd zainteresowanej wulkanami?). Jedna z początkowych teorii mówiła, że dostaniemy dwóch Mistrzów. Jeden będzie sprzed poznania prawdy o Dziecku spoza czasu i będzie dobry, bo będzie kolejnym wcieleniem po Missy. Chciał pomóc Doktor, dlatego udał się do Matrycy, gdzie został uwięziony i próbując się wydostać – natrafił na materiały o Dziecku spoza Czasu.  Za tą teorią przemawiał fakt, że jako „dobry” O, Mistrz był w miarę ogolony:Poznajmy Mistrza jako O

Natomiast, gdy ujawnił swoją szaloną naturę – w „Dzieciach spoza Czasu” już trochę brodę zapuścił…:

Doktor kontra Mistrz w "Dzieciach spoza czasu"

Różnica jest widoczna. Trochę miałoby to działać niczym u Dwunastego – im dłuższe włosy miał, tym łagodniejszy się stawał. Mistrz jako przeciwieństwo sygnalizowałby to odwrotnie.

Niemniej obecnie wydaje się, że w ten sposób raczej nie będzie to wyglądało – na tym zdjęciu:

Szaleństwo Mistrza w "Potędze Doktor"

Tutaj Mistrz jest w stroju wykładowcy i ewidentnie jest już szalony. Być może UNIT będzie chciało z nim skonsultować sprawę zaginionych sejsmologów. Albo ponieważ będzie on ostatnim znanym „sejsmologiem”, będzie potrzeba skonsultowania z nim czegoś – może tego, co wynika z tego, co robią Dalekowie?

Jak to się stało, że Mistrz przeżył? Na to pytanie znamy odpowiedź od „Dzieci spoza czasu” – Mistrz, zanim Ko Sharmus wysadził Gallifrey, zdążył uciec z garstką CyberMistrzów. Jednak dlaczego wrócił? To prowadzi nas do kolejnego pytania.

3. Co planuje Mistrz?

"Potęga Doktor" - Doktor regeneruje

No właśnie – co planuje Mistrz? Wiemy, że współpracuje z CyberMistrzami – zatem skoro stoją oni w pobliżu pojemnika, w którym znajduje się Doktor (co to jest, do tego jeszcze dojdziemy), to prawdopodobnie Mistrz ma coś wspólnego z wywoływaniem regeneracji u Doktor.

Dalekowie zwiastun Potęga Doktor

Wydaje mi się też, że Dalekowie ze zwiastuna są chyba w tym samym pomieszczeniu, co komora regeneracyjna z wcześniejszego zdjęcia. Czyżby wrogowie Doktor współpracowali, by usunąć ją z istnienia? A może przybyli tam później/wcześniej w innym celu?

W ogóle po co wywoływać regenerację u Doktor? Być może pamiętacie, że podobne informacje uzyskaliśmy od naszego źródła. Jeśli przyjmiemy zatem, że i reszta informacji się sprawdzi, to Mistrz miałby chcieć, by Doktor zregenerowała w niego. Może zatem dojdzie do zmiany miejsc? Może Mistrz zregeneruje w Doktor – np. by zmylić towarzyszy Trzynastej. Szczególnie mogłoby chodzić o Yaz – wydaje się, że Mistrz z nią flirtował, może uznał że jako Doktor ma u niej znacznie większe szanse? Jako, że wiemy, że Thasmin jest prawdziwe, może do czegoś takiego mogłoby dojść.

Co więcej mogłoby to wyjaśniać poniższe dwa fotosy:

Yaz celuje do kogoś - "Potęga Doktor"Mistrz w TARDIS The Power of the Doctor

Oba pochodzą ze zwiastunów odcinka – za Yaz widzimy Doktor, Mistrz zaś jest w tej wersji ogolonej. Yaz mogłaby chcieć celować z broni do Doktor, gdy będzie myślała, że to Mistrz. Być może pasowałoby to też do plotek, o których pisał the Mirror na początku roku – że Yaz zdradzi Doktor. W takiej sytuacji zdradzałaby, myśląc że robi dobrze. Teoria z zamianą ciał pasowałaby także do teorii o dobrym Mistrzu i złym Mistrzu. Może dobrym Mistrzem jest Doktor, a złym – no wiadomo, sam właściwy Mistrz.

Zastanawiałem się także nad inną możliwością – czy Mistrz mógłby zregenerować w Yaz. W końcu nie mamy pewności, że powyższe dwie sceny mają miejsce jednocześnie. Zastanowiły mnie bardzo słowa Chibnalla z tego wywiadu.

Mówimy o tym, jak wspaniała jest Jodie, ale Mandip jest równie dobra. Jest bardzo niesamowitą osobą. Jest tak zabawna. Tak wiele może zrobić. Mogłaby bez problemu zagrać Doktor.

Co jeśli Chibnall mówił bardzo dosłownie? Wtedy mamy dwie możliwości – zobaczymy Mandip grającą Doktor. Albo kogoś podobnego, na przykład innego Władcę Czasu. Czyli na przykład Mistrza. Doktor mogłaby zregenerować w Yaz z miłości, ale wówczas nie widziałem, że za Yaz stoi właśnie Doktor. Natomiast Mistrz mógłby oszukiwać Doktor, acz nie wiem, jaki w tym byłby sens. Dlatego wydaje mi się, że jeśli do jakiejś zamiany ciał dojdzie – to Doktor z Mistrzem.

4. Co zrobią CyberMistrzowie?

Cybermistrzowie w pociągu - "Potęga Doktor"

Pytanie jednak brzmi – czy to całość planów? Jaki w tym ma interes Cyberium? Prawdopodobnie żaden, więc Cybermenom może chodzić o coś jeszcze innego. I teraz wracamy do miejsca, w którym znajduje się Doktor – okazuje się, że bardzo ono przypomina pewne miejsce z komiksu Supremacy of the Cybermen (który to swoją drogą polecam, naprawdę dobry). W pewnym momencie Doktor znajduje tam innych Władców Czasu uwięzionych właśnie w czymś, co wygląda bardzo podobnie:

"Supremacy of the Cybermen" - komory regeneracyjne

Władcy zostali zmuszeni do nieustannego regenerowania w tych urządzeniach – niektórzy obstawiają, że w serialu mogą to być Krosna, gdzie tkało się nowych Władców Czasu. Zresztą podobieństw do tej historii jest więcej – mamy Cybermenów, sprzymierzają się oni ze złym Władcą Czasu – w komiksie był to Rassilon, co więcej zobaczcie, co nosił Rassilon:

Rassilon w "Supremacy of the Cybermen"

Jego kołnierz jest bardzo… cybermistrzowski – dlatego, że podobnie jak Mistrz połączył się z Cyberium, Rassilon połączył się tu z dosłownie z Cybermenami.  Co więcej w komiksie tym pada nawet słowo cybermasters, aczkolwiek kontekst był nieco inny:

Kadr z "Supremacy of the Cybermen", w którym pada słowo "Cybermasters"

W komiksie chodziło o wykorzystanie ogromnej ilości energii regeneracyjnej, by stworzyć nową rzeczywistość – może właśnie w ten sposób Doktor zostanie wymazana? Ponadto pewien spojler do komiksu:

Podobieństw jak widzicie jest więc trochę. Czyżby więc Chibnall inspirował się tą historią w jakimś stopniu, czy to przypadek? Zobaczymy.

5. Powrót Daleków

Dalekowie spotykają Doktor w "Potędze Doktor"

Dalekowie znowu powracają i zajmują się czymś ewidentnie pod ziemią – czyżby to oni mieli coś wspólnego z tymi sejsmologami? Wiemy też, że jeden z Daleków próbuje skontaktować się z Doktor i zagrozić lub ostrzec o nadchodzącej inwazji.

Ciężko domyślać się innych przyczyn inwazji niż zwykle – choć przyczyną może być wymazanie Doktor. Nie ma nikogo, kto by ich tym razem zatrzymał. Istotne jest jednak to, że Dalekowie znajdują się właśnie pod ziemią. Mamy w tych lokacjach dwa inne fotosy.

Ace wraca do akcji w The Power of the Doctor

Za Ace w tle widać coś, co przypomina Daleków. Prawdopodobnie więc ona będzie się zajmować tym wątkiem i swoim kijem przyłoży jakiemuś Dalekowi.

TARDIS w tunelu w "Potędze Doktor" z Mandip Gilll i Jodie Whittaker

Natomiast drugie zdjęcie pochodzi z DWM i jest bardzo interesujące. Nie macie wrażenia, że coś stąd… wymazano? Dla jasności, chodzi mi o to miejsce:

Zamazane miejsce w powyższym kadrze z odcinka "Potęga Doktor"

Co lub kto tam może być? Może to Graham, który mimo ujawnienia, dalej jakoś się na materiałach nie pojawia. A może jest tam Ruth lub jej TARDIS? Na jednym ze zdjęć promujących Spyfall wymazano Sachę Dhawana, nic więc dziwnego, gdyby ponownie zrobiono coś takiego. Dajcie znać, co według Was ukryto. A może to po prostu nie do końca udany efekt specjalny, choć dziwne, że jakość spadła w tym konkretnym miejscu.

6. HA HA HAHA H AH HAHAHAHA?

TARDIS z napisem HAHAHA w odcinku "Potęga Doktor"

Na zwiastunie w oczy mogła rzucić się wam BARDZO nietypowa tabliczka na drzwiach TARDIS – jest to odpowiednik tabliczki z informacją, że jest to budka, darmowego i publicznego użytku i żeby otworzyć, należy pociągnąć drzwi. Prawie na pewno nie jest to TARDIS Doktor. Czyja mogłaby więc ona być? Być może Mistrza. Mógłby to być jeden z elementów podszywania się pod Doktor. Przemawia jednak przede wszystkim za tym ten napis „HAHA”. W pierwszym momencie skojarzył mi się mocno z batmanowym Jokerem. Jak wiemy, Mistrz Sachy jest obecnie zdecydowanie bardziej obłąkany niż Saxon czy Missy. Zatem mógłby to być objaw właśnie jego stanu umysłowego. W pewien sposób ich relacja jest podobna do Batmana i Jokera – jeden bez drugiego tak do końca nie może istnieć. W tle widać, że jest to na tej samej planecie, co Doktor na poniższym zdjęciu:Doktor i TARDIS na niebieskiej planecie w odcinku "Potęga Doktor"

W tej scenie na trailerze Yaz biegną z Doktor – być może do tej TARDIS właśnie. Yaz mówi pyta też Trzynastą na zwiastunie, czy nigdy nie przyszło jej do głowy, że to może być pułapka. Może chodzi o tę TARDIS. A może o to miejsce, gdzie Doktor będzie regenerować przy CyberMistrzach. W każdym razie na zwiastunie widać jeszcze jedną ciekawą rzecz związaną z tym miejscem:

Dwie TARDIS widoczne w odcinku "Potęga Doktor"

Jeśli dobrze się przyjrzycie w lewym dolnym rogu, pod miejscem wybuchu lasera wystrzelonego przez coś, znajduje się… druga TARDIS. Tak jest. Czy zatem jedna z nich to ta HAHA TARDIS, a druga to TARDIS Trzynastej? A może druga TARDIS należy do Ruth?

7. Czy zobaczymy Ruth i czego się o niej dowiemy?

Doktor Ruth w odcinku "W ukryciu przed Judoonami"

No właśnie – Ruth. Tajemnicza inkarnacja Doktor, którą poznaliśmy w odcinku z Judoonami w serii 12 i która wróciła w trzecim odcinku serii 13 (był też jej przebłysk w finale serii 12). Jo Martin zasugerowała w materiałach zakulisowych, że jej Doktor ciężko się pozbyć. Wysoce prawdopodobne zatem jest, że wróci. Jest to prawdopodobne także dlatego, że Chibnall najpewniej będzie chciał, jeśli nie domknąć, to przynajmniej jakoś ruszyć dalej wątek Dziecka spoza czasu, a z tym wiąże się zdecydowanie Ruth.

Finał serii 12, odcinek „Poprzez Czas” (Once, Upon Time), a także seria komiksowa Doctor Who: Origins zasugerowały, że jest to raczej dawne wcielenie Doktor, a nie przyszłe – i że jest ono wcieleniem pre-Hartnellowskim. Istnieje teoria, że to właśnie to wcielenie pomoże Doktor(owi) z powrotem wrócić z niebytu lub wyjść pewnej pętli czasowej związanej z byciem Dzieckiem spoza Czasu. Niektórzy sądzą także, że być może zobaczymy regenerację Ruth w Hartnella lub Trzeciego (teoria sezonu 6b), jednakże myślę, że skoro nawet Chibnall nie wie, kiedy to wcielenie jest, to raczej konkretnego umiejscowienia jej na linii czasu nie dostaniemy.

Tutaj wchodzi kolejna teoria przy okazji zamiany umysłów Doktor i Mistrza – co jeśli spowoduje to także pewne wymieszanie ich umysłów. Z Trzynastą oczywiście byłoby wszystko „w porządku”, ale Mistrz Sachy jest na tyle niestabilny, że może to spowoduje jego regenerację… w Jo Martin? Wcielenie Mistrza, które myśli, że jest Doktorem, a nie tylko z jakichś przyczyn go udaje. Co również tłumaczyłoby, czemu tamta Doktor nie pamięta Trzynastej. To też mogłoby być ciekawe, choć pewnie tak się nie stanie. Za dużo już dostaliśmy wskazówek, że Ruth to raczej nasza Doktor, z naszego uniwersum.

8. Co z wątkiem Dziecka spoza czasu?

Porównanie zwiastunu "Potęgi Doktor" i "Czy mnie słyszysz?"

Zauważono także dość ciekawą rzecz. Mianowicie planety pokazane na zwiastunie walczą między sobą – niektórzy uważają, że jedna z nich może być jakąś wersją Ziemi. W każdym razie w odcinku „Czy mnie słyszysz” mieliśmy pewną sekwencję animacji – gdzie również był dwie planety całkiem blisko siebie, i między którymi latały rakiety. Przypomnijmy, co mówił wówczas Zellin:

Two creatures from another realm descended onto a universe, where they were worshipped as gods. They saw two planets and laid a wager. Which of them could bring a planet to destruction first? The gods set to their game, sowing chaos through the populations. Wars began, between species, then between the planets themselves. The gods delighted in the carnage. It passed the time. But slowly, the inhabitants of the world grew wise, realised what these creatures had done to them. They unified and fought back against their so-called gods. They set their own planets into a collision course and at the heart of the collision, they laid a prison. They trapped one creature between the planets for eternity. The other fled, vowing to return to release his eternal partner.

Dwie istoty z innego wymiaru zstąpiły do wszechświata, gdzie były czczone jako bogowie. Zobaczyły dwie planety i postawił zakład. Która z nich doprowadzi do zniszczenia planety pierwsza? Bogowie przystąpili do swojej gry, siejąc chaos wśród ludności. Wojny rozpoczęły się – między gatunkami, potem między samymi planetami. Bogowie rozkoszowali się rzezią. Zabijało to czas. Jednak powoli mieszkańcy świata stawali się mądrzejsi. Zrozumieli, co te istoty im zrobiły. Zjednoczyli się i walczyli przeciwko swoim tak zwanym bogom. Skierowali swoje własne planety na kurs kolizjnym i w sercu zderzenia, umieścili więzienie. Uwięzili jedną istotę między planetami na wieczność. Druga uciekła, przysięgając wrócić, by uwolnić swojego odwiecznego partnera

Może nie dosłownie, ale czy to nie brzmi jak paralela, przenośnia tego, co może nastąpić w dzisiejszym odcinku? W tym przypadku „dwiema istotami” mogą być Doktor i Mistrz. Mistrz, który mógłby okazać się drugim Dzieckiem spoza czasu – niektórzy właśnie tak interpretują liczbę mnogą w tytule finału serii 12 Timeless Children, że nie chodzi o zaginione wcielenia Doktor, ale o to, że Doktor i Mistrz są w istocie rodzeństwem. Kiedyś nawet Martha zapytała czy Doktor i Mistrz nie są „sekretnym rodzeństwem”. Swojego czasu krążyła też plotka, że pierwszy Mistrz, grany przez Rogera Delgado, miał właśnie być ujawniony jako brat Doktora, lecz z jakichś powodów z tego pomysłu zrezygnowano. Ponadto u Chibnalla motyw rodziny pojawia się BARDZO często. Sami zobaczcie – Doktor nazywająca Team TARDIS „rodzinką”, dwóch towarzyszy to dziadek i wnuk, Doktor mająca problemy z cudzymi matkami i spotyka wreszcie własną przyszywaną matkę. Mamy wreszcie Vindera i Bel, którzy spodziewają się dziecka – i są jak określił ich Dan, „jedną rodziną i psem”. Przykładów na pewno da się znaleźć więcej, jak choćby rodzinę Yaz, niemniej całkiem możliwe, że ten motyw w finałowym odcinku jak najbardziej pojawi się ponownie. Może właśnie w postaci tego, że Doktor i Mistrz są rodzeństwem. Wiele osób wręcz wolało zobaczyć retcon tego wątku tak, by to Mistrz a nie Doktor był Dzieckiem. Tłumaczyłoby to chociażby to, że wciąż wraca i wraca i „cały Wszechświat wie”, że jest niezniszczalny jak powiedział do Rani w Mark of the Rani.

Zegarek ze wspomnieniami Doktor

Wreszcie pozostają dwie pokazane, lecz nieruszone kwestie – zegarek i dom. Zegarek służy ewidentnie do tego samego, co zegarek Dziesiątego, gdy ukrywał się przed Rodziną Krwi i Ruth przed Dywizją – do wycofania wspomnień i zmiany gatunku. Jeśli tak, to może to oznaczać, że jakieś zdolności Dziecka mogą zostać dopiero „odblokowane”, jednak gdy Błękitna otworzyła zegarek nie stało się tak do końca. Nie wiemy jednak, co widzieli Dziesiąty, Yana i Ruth, gdy otwierali swoje zegarki. Oczywiście, możliwe jest że ten konkretny zegarek mogący przechowywać znacznie więcej wspomnień działa nieco inaczej. Niewykluczone też, że ponieważ Doktor nie była całością, zegarek nie zadziałał tak jak powinien. Nie sądzę też, by przypadkowo Chibnall schował zegarek w TARDIS, pisząc dla Trzynastej kwestię „Trzymaj to [zegarek] w bezpiecznym miejscu. Gdzieś głęboko w tej TARDIS. Gdzieś, gdzie tego nie znajdę. Chyba, że naprawdę o to poproszę.” Ostatnie zdanie może być kluczowe – Chibnall niezbyt subtelnie zapowiedział powrót Mistrza, możliwe więc że z podobną subtelnością zapowiedział, że Doktor otworzy ten zegarek w swoim ostatnim odcinku, bo to jedyna okazja, gdy Chibnall mógłby mieć na to wpływ.

Oczywiście istnieje możliwość, że rozwiązanie tego wątku zostało zostawione dla kogoś z przyszłych showrunnerów, kto miałby sensowny pomysł na wykorzystanie zegarka. No bo w chwili obecnej widza nie wiążą tak naprawdę żadne emocje. Nie znamy żadnego z tych dziesiątek, setek, tysięcy wcieleń. Dlatego to, czy Doktor przeczyta „Wikipedię” o sobie, czy też nie nie wywołuje większych emocji. Co innego na przykład wymazanie wspomnień o Clarze czy skasowanie Donnie wspomnień o podróżach z Doktorem – o, to już emocje budziło i to spore, bo wiedzieliśmy co ona traci. Tutaj tego nie wiemy i pewnie w ciągu jednego odcinka wiele z tego nie zobaczmy, choć ciekaw jestem czy zostanie wnętrze domu być może inspirowanego domem Lungbarrow, o czym więcej pisałem tutaj.

Doktor i Czas w "Vanquishers"

Z tym wątkiem wiąże się także sam Czas. Czy wróci w finale? Jaką rolę odegra? A może Doktor będzie próbowała zostać nowym Czasem, tak by mogła uporządkować zniszczenia spowodowane przez Mistrza i CyberMistrzów? Wydaje mi się, że raczej Chibnall nie zostawi tak tej postaci…

9. Na czym polega tytułowa potęga Doktor?

Doktor w skafandrze - kadr "Potęga Doktor"

To spora zagadka – być może chodzi tu nie tylko o moc regeneracji Dziecka spoza czasu, która będzie kluczowa dla fabuły z powodów, o których wcześniej wspomniałem. Może chodzi tu o to, o co oskarżała Doktor Tecteun – inspirowanie innych do działania. Stąd powroty towarzyszy, zobaczymy właśnie jak spotkanie Doktora wpłynęło na ich dalsze życie. To może być prawdziwa moc Doktor. Wcielenia, które odzyskało nadzieję i mogłoby tą nadzieją obdarzać innych. Inną mocą może być też zwyczajnie moc miłości – do Ziemi, do towarzyszy, do Yaz. Jak obstawiacie?

10. Jaki będzie los towarzyszy?

Los klasycznych towarzyszy chyba ciężko odgadnąć na tym etapie, ale można coś pozgadywać odnośnie towarzyszy Trzynastej, z którymi się pożegnamy w tym odcinku. BBC udostępniło poniższe zdjęcie Mistrza:

Mistrz z figurką Yaz? - "Potęga Doktor"

Trzyma on prawdopodobnie kogoś zminiaturyzowanego przy użyciu kompresora tkanek. Przyjrzyjcie się teraz jak ubrana jest w tym odcinku Yaz…

Doktor spotyka dawne towarzyszki - "Potęga Doktor"

Czyżby zatem to była Yaz? Obie postacie mają żółtą kurtkę i ciemne spodnie. Tylko kiedy to się stało? Być może po rozmowie Mistrza, Yaz i Doktor, w której ten ostrzegał, że to nadchodzi koniec Trzynastej. Może to będzie argument Mistrza, którym przekona Trzynastą, by weszła do komory regeneracyjnej? Może właśnie energia regeneracyjna będzie w stanie odwrócić kompresję, trochę tak jak River uzdrawiała Jedenastego?

Nie sądzę, by w tak oczywisty sposób pokazano śmierć towarzyszki już w promocyjnych grafikach i jeśli faktycznie ona zginie w tym odcinku, to w inny sposób. Raczej czuję, że jednak przeżyje – w końcu Mandip chyba niechcący to zasugerowała, gdy opowiadała o serii 13.

Dan w odcinku "Potęga Doktor"

Kolejną rzeczą, która zastanawia jest Dan z hełmem i śrubokrętem. Przekazała mu go Doktor, czy może to JEST Doktor, która z jakiegoś powodu zregenerowała Dana (tak, wiem, dużo w tych teoriach regeneracji Doktor w kogoś innego) i dlatego ma śrubokręt? Bo wydaje się, że Dan raczej by nie przeżył takiego postrzelenia. Swoją drogą pewną ciekawostką jest, że Dan znajduje się pewnie w tym pociągu opanowanym przez Cybermenów. Taki pociąg określono w oryginalnym opisie jako bullet train. Po angielsku nazywa się tak superszybkie pociągi, ale tu może być pewna gra słów, bo bullet to też pocisk (w przypadku pociągu chodzi o jego kształt). Może właśnie dlatego nieprzypadkowo w hełmie znajduje się ślad po kuli…

11. Czy zobaczymy inne powroty?

Graham

Według pewnego wywiadu z SFX, a właściwie tekstu, który napisał autor tekstu, w odcinku doczekamy się powrotu Grahama. Jest to jedyne najbliższe oficjalnego potwierdzenia wspomnienie o jego powrocie. Z drugiej strony pamiętajmy, że Graham i Ryan otrzymali od Doktor misję chronienia Ziemi – niewykluczone, że skoro wraca UNIT, to Graham może w jakiś sposób z nimi współpracować. Ponadto z nich dwóch raczej Graham był bardziej lubianym towarzyszem, więc jeśli któryś z nich ma wrócić, to raczej on, a nie jego wnuk.

13 seria Thaddea Graham

Thaddea Graham wprawdzie nie potwierdziła, że wróci, ale skoro wiemy, że Vinder będzie w odcinku, to pytanie czy miałby on powody nie wrócić razem z Bel i Karvanistą? W trakcie serii 13 istniała także dość popularna teoria mówiąca, że dziecko Vindera i Bel okaże się Dzieckiem spoza czasu lub samą Doktor (jeśli zostałoby to zretconowane). Być może w tym odcinku by się to potwierdziło. Wtedy Bel mogłaby zagrać nawet zupełnie inna aktorka, niekoniecznie Thaddea. Wiemy także, że prawdopodobnie z 13 serii w wyniku kontrowersji zdecydowano się usunąć kapitana Jacka. Gdyby to on miał jakieś dziecko, to faktycznie niegłupie by było, gdyby miało ono zdolność do regeneracji… Być może więc, jeśli faktycznie planowano pokazać rodziców Doktor, pomysł został zachowany, tylko ojcem będzie Vinder. Wiemy, że dziecko jest najpewniej dziewczynką – znowu pasowałoby to do tego, że pierwsze wcielenie Doktor, które znalazła Tecteun było właśnie ciemnoskórą dziewczynką (czyli pasowałoby, że ojcem jest Vinder, jeśli to było faktycznie pierwsze wcielenie Doktor). Ten fakt był jednym z argumentów przemawiających za tą teorią.

Diane i Vinder w "Doctor Who: Przypływ"

Wydaje mi się także dość prawdopodobne, że – pod warunkiem, że Dan przeżyje odcinek –  zobaczymy znowu Di, w końcu ostatni odcinek sugerował, że jest szansa, że ich wątek może zakończyć się szczęśliwie.

Istnieją także podejrzenia bazujące na powyższym zdjęciu z Facebooka, które miałyby potwierdzać – w odcinku zobaczymy innych Doktorów, choć nie będą ze sobą wchodzić bezpośrednio w interakcję (znowu pewne podobieństwo ze wspomnianym wcześniej komiksem) – dawni towarzysze mieliby zobaczyć swoich Doktorów w Trzynastej. Być może mogłoby to być związane z mieszaniem w regeneracji przez Mistrza.

Ian Chesterton - zobaczymy go w odcinku "Potęga Doktor"?

Jakiś czas temu krążyła także plotka odnośnie możliwego gościnnego pojawienia się (prawdopodobnie głosowego) w odcinku Iana Chestertona – w tej roli William Russell. Może nie byłaby to bezpośrednio rozmowa z Ianem, ale jakieś wspomnienie, które Doktor zobaczy? Osobiście wolałbym jednak zobaczyć go na 60-lecie.

[Spoiler title=”Opinia naszego źródła na ten temat”] Nasze zwyczajowe źródło uważa, że to cameo faktycznie nastąpi[/spoiler]

Ciężko stwierdzić, czy jakieś jeszcze inne niespodzianki wystąpią, jeśli tak to tajemnica była dość dobrze strzeżona.

12. Gdzie zregeneruje Doktor?

Prawdopodobnie odpowiedzią na to pytanie jest wyciek z materiału dotyczącego kręcenia sceny regeneracyjnej, który pojawił się na iTunes – prawdopodobnie nikt się nie spodziewał, że miniaturka pojawi się właśnie na spojlerowym momencie.

"Potęga Doktor" - wycieknięty kadr

Chibnall cały czas podkreśla, że ta scena regeneracji będzie inna. Poprzednie plotki mówiły o regeneracji w lokacji, gdzie była kopalnia (niebieska planeta), natomiast to zdjęcie wskazuje prawdopodobnie już tę ostateczną regenerację w Czternastego. Wygląda na to, że po raz pierwszy w New Who i od dłuższego czasu w serialu odbędzie się ona POZA TARDIS. Czy to oznacza, że początkowo Czternasty będzie miał wnętrze TARDIS Trzynastej? Chyba raczej nie, bo rozebrano je już. Moje zdanie jest takie, że Doktor może zregeneruje nie będąc pewna czy w ogóle po zamieszaniu z Mistrzem może regenerować, tylko po to by sprawdzić, pogodzona ze światem, po pożegnaniach z towarzyszami. Scena mająca przynosić nadzieję na przyszłość, nie smutek.

13. W kogo zregeneruje Trzynasta?

Ncuti czy Tennnant - kogo zobaczymy na końcu odcinka "Potęga Doktor"?

Po ostatnie i Trzynaste, pierwszy raz w historii New Who w momencie odcinka regeneracyjnego autentycznie nie wiemy, w kogo zregeneruje aktualne wcielenie. Jest to sytuacja, której chciałem (choć liczyłem, że zostanie inaczej rozwiązana, ale może jeszcze kiedyś ) – ogłoszono więcej niż jednego Doktora naraz i nie wiadomo, którego z nich zobaczymy. Żaden z nich nie był oficjalnie nazywany Czternastym, ba – zachowanie numeracji zostało potwierdzone dopiero w ostanim DWM.

Istnieją doniesienia, także od naszego źródła o których pisaliśmy, że jednak regeneracja zostanie ucięta i nie zobaczymy jej końca w ogóle. Pewności oczywiście nie ma, bo na pokazie dla prasy nie pokazano ostatnich 10 minut odcinka (więc pewnie wtedy wydarzy się ostateczna regeneracja). Powód jest prosty – w momencie pisania odcinka nie było jeszcze wiadomo czy będzie kontynuacja serialu, a w momencie kręcenia regeneracji – kto zostanie kolejnym Doktorem po Jodie. Z pewnych względów wydaje się też, że tajemnica, kim jest Doktor grany przez Tennanta, zostanie zachowana, jeśli nie zobaczymy momentu regeneracji w odcinku.

Najnowsze plotki mówią jednak, że w odcinku zobaczymy 60 sekund materiału od RTD. Czy to będzie pierwsza scena po regeneracji, która zwyczajowo jest pisana przez następcę showrunnera, czy też może będzie to jakaś zajawka 60-lecia i oficjalnie w serialu zostanie ujawniony powrót Tennanta, lecz jego Doktora zobaczymy w akcji. Kto wie, może też zostanie dzisiaj potwierdzone, czy do serialu wraca Murray Gold. Raczej nie spodziewałbym się ogłoszenia towarzysza lub towarzyszy Doktora Ncutiego. Być może uzyskamy też formalne potwierdzenie dotyczące ilości odcinków na 60-lecie.

Niezależnie od wszystkiego mam przede wszystkim nadzieję, że Trzynasta otrzyma godne pożegnanie, a popularność „Doctor Who” wróci do dawnej świetności za czasów RTD, jak już raz to zrobił.

Jeśli chcecie, podzielcie się swoimi przemyśleniami na temat powyższych teorii w komentarzach, na grupie lub na Discordzie.


„Potęga Doktor” (The Power of the Doctor) to ostatnia przygoda nie tylko dla Jodie Whittaker jako Doktor, ale też dla Mandip Gill jako Yasmin Khan i Johna Bishopa jako Dana Lewisa. W odcinku wystąpią także Sacha Dhawan jako Mistrz, Sophie Aldred jako Ace, Janet Fielding jako Tegan, a do roli Ashada powróci Patrick O’Kane. Przedpremierową zapowiedź (zwiastun, grafiki promocyjne i opis) odcinka zobaczycie tutaj. Zaś inne materiały dotyczące odcinka znajdziecie pod tym tagiem.

„Potęga Doktor” będzie mieć brytyjską premierę na BBC One i iPlayerze 23 października o 20:30 polskiego czasu i będzie trwać godzinę i 27 minut. Polska premiera odcinka zaś odbędzie się już dzisiaj o 21:00 polskiego czasu na BBC First. Powtórka zaś na BBC First będzie emitowana na 30 października o 18:30.Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *