Mandip Gill żegna się z „Doctor Who”

Yasmin Khan to towarzyszka, która towarzyszyła Trzynastej przez całą jej erę, praktycznie od początku regeneracji. Nieco ponad rok temu Mandip Gill i Jodie Whittaker po raz ostatni pojawiły się na planie. O pożegnaniu z serialem opowiedziała w wywiadzie z Paulem Kirkneyem z DWM.

Zszokowało mnie, gdy powiedziałeś [że minęło tyle czasu od zakończenia zdjęć]. Chyba dlatego, że serial jest zawsze jest gdzieś w pobliżu, zawsze o nim się mówi i dlatego że jestem w kontakcie z każdym – Jodie należy do moich najlepszych przyjaciół – nie czuć, że to już przeszłość.

Yaz w kosmicznym uniformie

Póki co dla reszty z nas, Yaz jest jeszcze całkiem teraźniejsza. Nie na długo jednak. Będąc u boku Trzynastej przez właściwie całe to wcielenie Doktor(a), Mandip wraz z Jodie pokłoni się widzom na pożegnanie w The Power of the Doctor. Dla fanów tego wcielenia na pewno będzie to odcinek pełen emocji. Przypuszczanie równie emocjonalnie się go kręciło?

Tak, zdecydowanie. Mam serce jak z lodu, więc nie spodziewałam się uronić łez – jako ja sama, w przeciwieństwie do Yaz. Ale uroniła – ledwie kilka. W trakcie tych finałowych scen duża część tego to byłam ja… to była Mandip. Udało mi się więc uronić łzy, których można było ode mnie oczekiwać w trakcie tej sceny.

Bardziej niż emocjonalnie było po prostu tak pięknie. Jestem tak wdzięczna za podróż, którą odbyłyśmy, ale także za zakończenie jej w pięknej scenie. Wiem, że zobaczę Jodes, wiem że będę w kontakcie z tymi wszystkimi ludźmi, że ciągle będę częścią tej rodziny, więc pod tym względem nie było zbyt emocjonalnie. Ale było po prostu naprawdę pięknie.

Yaz (Mandip Gill) i Trzynasta spotykają dawne towarzyszki Doktora
Czyżby Yaz trzymała w ręce marchewkę, o której mówiła Jodie?

Kręcenie The Power of the Doctor pozwoliło Mandip także zerknąć w przyszłość za pośrednictwem przeszłości, dzięki włączeniu do odcinka Janet Fielding i Sophie Aldred, które powracają jako Tegan i Ace.

Było bardzo ekscytująco poznać te dziewczyny. Mówię dziewczyny (śmiech) jakby były dziećmi.

Prawdopodobnie spodoba im się to określenie.

Tak, ale to było cudowne, że mają swoje własne historie, swoją własną wersję swego czasu w serialu. Dlatego też spędziliśmy wiele czasu słuchając ich, jak mówią o tym jak dogadywały się ze swoimi Doktorami i tego typu rzeczy.

Jak mogą zaświadczyć Janet i Sophie, „Doctor Who” ma długą i podnoszącą na duchu historię tworzenia przyjaźni na całe życie między Doktorem a towarzyszami – tradycję, którą Jodie i Mandip potrzymywały od pierwszego dnia.

Na sto procent. Ponadto nasza różnica wieku nie jest taka duża [Mandip ma 34 lata, Jodie – 40], nasze pochodzenie jest dość zbliżone – obie często wracamy do Yorkshire[1]Mandip pochodzi z Leeds, a Jodie dorastała ok. 30 kilometrów dalej w Skelmanthorpe..Jesteśmy tak blisko, że nie wyobrażam sobie, żebym wpadła na nią na konwencie za 40 lat, nie mówiąc nic. Zawsze będziemy przyjaciółkami.

Relacja między Yaz i Doktor ostatnio zaczęła się zmieniać (na ekranie rzecz jasna) w coś więcej niż tylko przyjaźń – ku uldze części fanów. Kiedy Mandip stała się świadoma fenomenu #THASMIN w Internecie?

Szczerze mówiąc, dość wcześnie. Jestem dosyć obecna w mediach społecznościowych, widzę rzeczy, na których jestem oznaczana, repostuję fanowskie grafiki… Zawsze to robiłam, uważam że to świetna sprawa. Dlatego też usłyszałam o #THASMIN dość szybko i pokazywałam Jodes fanarty i tak dalej.

Sądzę też, że pojawiło się to w scenariuszu dość wcześnie. Celowo lub nie, myślę, że były chwile, gdzie ziarno zostało zasiane, jeszcze w pierwszej serii, gdy mama Yaz pyta: „To twoja dziewczyna?”. Ale chyba wątek ten narastał od drugiej serii, gdy był coraz częściej poruszany. Chyba ludzie na planie byli tego w tym momencie już świadomi. I wtedy tak się złożyło, że ten wątek skończył w scenariuszu…

Chrisa [Chibnall] nie ma w mediach społecznościowych i chyba nie czyta ich. Ale ludzie o tym mówili, my o tym mówiliśmy… Podświadomie dokładałam dodatkowe spojrzenia [Yaz na Doktor], bo widziałam, że to działało w mojej postaci. Pamiętam, że mówiłam do reżysera jednego z odcinków: „Czy mogę spojrzeć na nią w ten sposób?” A on mówił: „Dobra, spróbuj – spójrz na nią z miłością.” W pewnej części zostały napisane jako przyjaciółki. Ale to wszystko może mieć warstwy.

I to działało, bo Chris zasadził w tych postaciach ziarnko [Thasmin]. Nie sądzę, by to było poruszone przypadkiem. Wiem, że ludzie mogli pomylić mnie i Jodes trzymające się za ręce w prawdziwym życiu z tym, co jest na ekranie, ale to ma dla mnie sens, jeśli chodzi o postacie. Yaz, która próbuje siebie zrozumieć, to przez co przeszła i przez co przechodzi. Dorasta, narasta w niej ból, próbuje się zrozumieć… Nie wydawało się, że Thasmin jest wzięte znikąd.

Każdy fan „Doctor Who”, który analizuje takie rzeczy, zauważy że Yaz jest pierwszą towarzyszką w historii serialu, która nie tylko pojawiała się w całej erze danego wcielenia Doktor, ale także w całej erze jednego showrunnera. Jak mówi zszokowana Mandip:

Nie! Nie wiedziałam tego. Podoba mi się to. Jest tylu towarzyszy i wszyscy odbyliśmy podobną podróż, więc to świetnie, gdy jest coś, co się wyróżnia, czego możesz się trzymać. Teraz będziecie słyszeć jak to przez cały czas cytuję!

W lutym Mandip pojawiła się na londyńskim Comic Conie, gdy Jodie pojawiła się po raz pierwszy pojawiła się na wydarzeniu fanowskim nie w celach promocyjnych serialu. Jak wspomina aktorka:

Usiadłyśmy na początku przy różnych stolikach, rozdając autografy. I wtedy nagle zauważyłam największy tłum, jaki widziałam w życiu. Zapytałam kogoś z ochrony: „Co to jest?”. W odpowiedzi usłyszałam: „Ach, to tylko kolejka do Jodie”.

Chyba wtedy zrozumiałam jak popularna jest – jak bardzo ludzie ją kochają. Cały czas razem kręcimy się po mieście. I jeśli nas ktoś zatrzyma, często ktoś chce zdjęć Jodes i nawet nie zdaje sobie sprawy, że to ja. To ja robię im zdjęcia! Dopóki nie jesteś w takich przestrzeniach jak konwenty, gdzie są te epickie kolejki, do których końca ona nigdy nie dotrze – bo to jakieś 8-9 godzin rozdawania autografów – to nie zrozumiesz, jak ważna ona jest dla ludzie. I te wszystkie osoby ubrane jak ona. Dorośli faceci w jej kostiumie!

Figurki Yaz od Character Options

Czy Mandip kiedykolwiek czuje się normalnie, gdy widzi ludzi ubranych jak ty lub widząc siebie jako figurkę?

Byliśmy w trakcie lockdownu, gdy moja figurka została wypuszczona, więc byłam bardzo zaskoczona widząc, że ta małą rzecz wygląda jak ja. Kiedy to się zdarza? Jak często dostajesz figurkę wzorowaną na tobie? Oczywście mam też Doctor Who Magazine, jestem w komiksie, fani wysyłają mi swoje fanarty. Ludzie robią sobie tatuaże. Nie da się tego pojąć. Całość jest tak ogromna, że ciężko to zrozumieć. Ale próbowałam przy okazji się tym cieszyć. Jak na przykład, gdy widzę tę lalkę i myślę sobie: „To niesamowite, wrzuć to na Instagrama… Nie siedź cicho!”

Kiedyś Mandip mówiła, że ciężko zaimponować jej rodzinie w Leeds. Ale czy naprawdę jest z tego dumna?

Chyba tak, ale nie jesteśmy rodziną, która to powie.

To bardziej charakterystyczne dla Yorkshire czy dla Indii?

Chyba dla Indii. Na przykład gdy jesteśmy na ślubie i ktoś chce zrobić zdjęcie, rodzina uważa to za super. A ja wysłała mojej mamie jedną z moich figurek, ale oni o tym tak naprawdę nie rozmawiają. Albo rozmawiają z innymi ludźmi za moimi plecami. Ale się nie przejmuję, bo liczy się to, że ja uważam że figurka jest super. I sądzę, że w głębi duszy oni uważają tak samo.

Plakat a Ghost story z Mandip Gill

Po opuszczeniu TARDIS, Mandip zadebiutowała na West Endzie w nominowanym do nagrody Oliviera thrillerze 2:22 A Ghost Story, a wspierać ją będzie jej doktorowa rodzinka – Jodie, Bradley Walsh, Tosin Cole i John Bishop. Pod koniec straciła głos –  choć była gotowa przebrnąć przez wywiad na Zoomie, dopóki nie zdecydowano sięgo przełożyć.

Naprawdę nadwyrężysłam sobie gardło. Chyba rozwinęłam sobie guzki, bo naprawdę dałam z siebie wszystko.

Jeden z poprzedników Jodie, Patrick Troughton, zwykł nazywać pracę dla teatru „wieczornym wrzeszczeniem”.

To dosłownie to! Trafił w samo sedno. To wszystko, co robiłam – krzyczałam wieczorem.

To co następne?

Wracam do przesłuchań. Ale chyba jestem gotowa zagrać główną rolę. Jodes nauczyła mnie tak wiele o byciu numerem jeden i sądzę, że jestem gotowa zrobić następny krok. A tymczasem gdy pierwszy raz pojawiłam się w „Doctor Who”, czułam całkiem nowa. Pracowałam przez kilka lat, ale to była ta sama praca [Mandip spędziła trzy lata w Hollyoaks jako nastolatka z ulicy Phoebe McQueen], podczas gdy teraz czuję się, że mam więcej doświadczenia i wiem, czego potrzeba by być liderką.

So what’s next? “Back to auditioning,” she says. “But I think now I’m ready to play the lead. Jodes has taught me so much about being number one, and I think I’m ready to take the next step. Whereas when I first got Doctor Who, I did feel quite new. I’d worked for a few years, but it was the same job [Mandip spent three years on Hollyoaks as streetwise teenager Phoebe McQueen], whereas now I feel there’s so much under my belt, and I know what it takes to be a company leader.”

TARDIS w tunelu w The Power of the Doctor z Mandip Gilll i Jodie Whittaker

Jednak zanim to nastąpi, czas zamknąć historię Yasmin Khan, kobietę, która wpadła po uszy dla kobiety, która spadła na Ziemię. Jak mówi Mandip o swojej własnej, ziemskiej przygodzie z Doktor:

To było tak zapierająco dech w piersiach piękne. Nigdy nie przypuszczałam, że to będzie tak wielka podróż. Nie spodziewałam się zakochać się w Cardiff, obsadzie i ekipie. Nie spodziewałam się, zobaczyć świata w tym serialu. To naprawdę dar, który ciągle otrzymujesz.

Jestem tak wdzięczna, że jestem częścią tego wszystkiego, ale jestem także tak dumna, że zawsze jestem obecna. Jakby, wiedziałem że ta podróż się skończy. Kiedy dołączyłam, nie wiedziałam, ile będzie trwać. To mobła być po prostu jedna seria. Ale zawsze zawsze czułam się naprawdę obecna i nigdy nie brałem tego za pewnik.


Na koniec mały quiz dla Mandip Gill. Sprawdźmy, co zapamiętała z tych kilku lat w Whoniwersum.

Co oznacza TARDIS?

Czas i Relatywny Wymiar w Czasie (Poprawnie – i bonusowy punkt za użycie liczby pojedynczej w słowie „wymiar”)

Ncuti Gatwa jest czwartym szkockim Doktorem Who. Czy potrafisz wymienić jakichś innych?

David Tennant (Poprawnie – mogłaś jeszcze wspomnieć o Sylvestrze McCoyu i Peterze Capaldim

Jak nazywa się rodzinna planeta Doktor?

Gallifrey.

Dokończ tytuł tego odcinka z twojej pierwszej serii: The Battle of…?

Ranskoor? Czy to dobrze? (Dość blisko. Ranskoor Av Kolos.)

Muzyką jakiego artysty Ryan zaatakował gigantyczne pająki w „Arachnokapitalizm w Wielkiej Brytanii” (Arachnids in the UK)?

Stormzy!

Pytanie bonusowe – wiesz, co to był za utwór?

Sorki, Stormzy, nie. (To było Know Me From).

Jak brzmi pełne nazwisko Vindera i jego tytuł?

E, Vinder… Zinder… Nie, wiem, wiem, chwilka. Powinnam to wiedzieć z powodu ilości scen, w których grałam z Jacobem [Andersonem], w których musiał to powiedzieć… Nie, uciekło. (To komandor w czynnej służbie Inston-Vee Vinder z Kasto-Winfer-Foxfell.)

I na koniec coś prostego: kto jest najlepszym Doktorem Who?

Hmm, to jest… David Tennant [zły chichot]. Czy dostanę dodadkowe punkty za powiedzenie prawdy?

źródło: Doctor Who Magazine #583


The Power of the Doctor to ostatnia przygoda nie tylko dla Jodie Whittaker jako Doktor, ale też dla Mandip Gill jako Yasmin Khan i Johna Bishopa jako Dana Lewisa. W odcinku wystąpią także Sacha Dhawan jako Mistrz, Sophie Aldred jako Ace, Janet Fielding jako Tegan, a do roli Ashada powróci Patrick O’Kane. Przedpremierową zapowiedź (zwiastun, grafiki promocyjne i opis) odcinka zobaczycie tutaj.

The Power of the Doctor będzie mieć brytyjską premierę na BBC One i iPlayerze 23 października o 20:30 polskiego czasu i będzie trwać godzinę i 27 minut. Polska premiera zaś odbędzie się w tym samym dniu o 21:00 polskiego czasu na BBC First.

Przypisy

Przypisy
1Mandip pochodzi z Leeds, a Jodie dorastała ok. 30 kilometrów dalej w Skelmanthorpe.


Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *