Tajemniczy zwiastun rocznicowy – analiza #3

Finał Eurowizji coraz bliżej, tymczasem otrzymaliśmy kolejny zwiastun w formie zagadkowego klipu… Dokładnie tak jak było w przypadku pierwszego i drugiego, fani rozgryźli już jego tajemnice.

Natomiast, gdy zwiastun zostanie odwrócony usłyszymy następującą rzecz:

Giggle in everyone’s head.

Chichot w głowach wszystkich.

Możliwe, że jest to nawiązanie do tego, co wychwycono na planie – postać NPH tańczyła wśród chaosu. W tle słychać także śmiech…

Podobnie jak wcześniej jedna z wiadomości zakodowanych binarnie pojawiła się w formie usuniętego Twitta.

01101100 01101111 01101110 01100111 00100000 01100100 01101001 01100001 01101101 01101111 01101110 01100100 00101110 00100000 01110011 01101000 01101111 01110010 01110100 00100000 01101000 01100101 01100001 01110010 01110100 00101110 czyli

long diamond. short heart.

Co to znaczy? Najprostsze skojarzenie – kod Morse’a. Długie – karo. Krótkie – kier. Będzie to istotne później.

Pierwsza z zakodowanych wiadomości w zwiastunie wygląda tak:

00101110 00101110 00101110 00100000 00101101 00101101 00101101 00100000 00101110 00101110 00101110, czyli … — …

A więc SOS szyfrem Morse’a.

Trzeci tajemniczy zwiastun Doctor Who 2

MCMXXVI to 1926 rok – jest to kluczowy rok, który pomaga zauważyć, o co chodzi z  Brooding eLiJah. Znane osiągnięcia z tego roku z literami B L oraz J. Okazuje się, że jest to anagram nazwiska pewnego Szkota. John Logie Baird (łatwo to sprawdzić. Zabieramy John – Brodig eLia, zabieramy Logie – Brdia. Anagramujemy to, co zostało i mamy Baird). Był to inżynier. Wiecie, co narodziło się dzięki niemu? Telewizja. W 1926 roku pokazał publicznie po raz pierwszy telewizor. Jakie wcielenie byłoby lepsze, by spotkać kogoś takiego niż szkocki Doktor i to w taką rocznicę?

W dodatku na planie rocznicy zauważono taki plakat:

Szkocja, rok 1925 – wszystko by pasowało. Szczególnie, że 30 października właśnie Baird dokonał pierwszej na świecie transmisji ruchomego obrazu. Co więcej, odpowiada on także za wynalezienie kolorowej telewizji. W 1938 roku przeprowadził on pierwszą na świecie transmisję w kolorze. Była na niej pokazana kobieta nosząca kapelusze różnych kolorów. Nazywała się Noele Gordon, w skrócie – Nolly. Dokładnie tak. Ostatni serial Daviesa przed powrotem „Doctor Who” na nasze ekrany jesienią tego roku to właśnie Nolly, a sam Baird pojawia się w dwóch częściach tego miniserialu. Czyżby to właśnie w trakcie pracy nad tamtym serialem RTD wpadł na pomysł do „Doctor Who”? Jak sam kiedyś mówił, ten temat fascynował go od lat.

Ponadto pamiętacie, że RTD wspominał o mężczyźnie z parasolką, na którego nikt nie zwrócił uwagi w zwiastunie rocznicowym?

Tajemnicza postać na zwiastunie 60-lecia, o której mówi Davies

Czy może to być Baird wchodzący do sklepu z zabawkami?

Trzeci tajemniczy zwiastun Doctor Who - kod binarny

Ten kod binarny daje HA HA PIANO HA HA HA. Bardzo ciekawe… czyżby to był kolejny tytuł? Podsumujemy to potem, najpierw odczytajmy wszystkie zaszyfrowane rzeczy.

Tutaj mamy LEGEND HA HA.

Trzeci tajemniczy zwiastun Doctor Who 5

Właśnie do tego była potrzebna wcześniejsza wskazówka. To jest kod Morse’a. Mamy więc ♦️/❤️❤️❤️❤️/❤️ czyli _ …. . Po odkodowaniu jest to THE. Na kolejnym ujęciu z szyframi mamy trzy rzeczy.

Po pierwsze kolejne wskazanie na sobotni finał Eurowizji. Nie ma wątpliwości, że wtedy coś się stanie. Pełny zwiastun? Coś innego? Przekonamy się w sobotę.

Trzeci tajemniczy zwiastun Doctor Who 7

Kolejny kod binarny po odkodowaniu daje: HA HA HA HA HA TEETH HA HA

Trzeci tajemniczy zwiastun Doctor Who 8

Drugi zestaw emotek to ♦️♦️❤️ / ❤️❤️ / ♦️♦️❤️ / ♦️♦️❤️ / ❤️♦️❤️❤️ / ❤️, czyli –. / .. / –. / –. / .-.. / .  a więc GIGGLE

W zwiastunie pojawia się też kod szesnastkowy, ale jest to to samo co wcześniej – Doctor Donna TARDIS.

Mamy więc THE GIGGLE, czyli właśnie śmiech, którego było dużo – HA HA HA. Prawdopodobnie byłby to tytuł odcinka, w końcu każdy klip wskazywał na jakiś. Mamy też słowa PIANO, LEGEND oraz TEETH, czyli pianino, legenda i zęby. A także wołanie o pomoc w formie SOS.

Co można z tego wywnioskować? Śmiech nawiązuje prawdopodobnie do postaci Neila Patricka Harrisa, który właśnie takim śmiechem zakończył swój wpis na instagramie, gdy witał się z Whovianami:

Co więcej, być może uzyskaliśmy potwierdzenie, kogo zagra. Na zwiastunie odtworzonym do tyłu słychać było śmiech. Według niektórych jest to śmiech Michael Gougha. Oryginalnego Zabawkarza, którego spotkał Pierwszy.

Wydaje się także, że ujęcia sprzed klipów są bardzo nieprzypadkowe.

Pierwszy tajemniczy zwiastun muchołówka amerykańska
Pierwsza zajawka rozpoczęła się od muchołówki amerykańskiej. Na pierwszy rzut oka niegroźnej, ale mogącej okazać się śmiertelnie niebezpieczną pułapką dla owadów. Pasowałoby to do fabuły komiksu The Star Beast z Meepem.

Drugi zwiastun zaczyna się od słów This is the edge of creation. Widzimy kosmos, jakąś galaktykę. Wiemy, że ten odcinek będzie mocno nietypowy, miał wymagające efekty specjalne. Wiemy o nim najmniej poza potencjalnym tytułem Off we go into the wild blue yonder – wyruszamy w nieznane. Bardzo pasowałoby to wszystko do jakiejś przygody właśnie w gdzieś w kosmosie. Może w miejscu, które trzeba było ocenzurować, gdy pokazano nam Piętnastego na zwiastunie (wiemy, że tamte chmury są tylko na potrzeby zwiastunu)?

Wreszcie najnowszy zwiastun poprzedzają słowa These are the rules of the game – „To są zasady gry”. Bardzo pasowałoby do postaci Zabawkarza właśnie, który uwielbiał wszelkiego rodzaju gry i zabawy. Także karty mogłyby być tego częścią. Kod związany z kolorami kart używany w zwiastunie bardzo pasuje też do zapowiedzi, gdzie używano emotek serduszka i diamentu/karo.

Mielibyśmy zatem trylogię specjali – Meep the Beep, kosmos i Zabawkarz (o ile to faktycznie on a nie wielka zmyłka).

Przyjrzyjmy się jeszcze nowym ujęciom, które dostarczył nam wczorajszy zwiastun:

Neil Patrick Harris zwiastun

To zdjęcie pochodzi najpewniej ze wspomnianej wcześniej sceny tańca postaci Harrisa. Wcześniej na święta otrzymaliśmy takie zdjęcie, a zwiastun pokazywał, jak ludzie biegają, a Doktor rozgląda się w przerażeniu, zaś postać Harrisa macha do niego tryumfalnie. Możliwe, że ludzie szaleją właśnie z powodu śmiechu w ich głowach, niczym Mistrz od bębnów…

Zapewne jest to ta sama lub powiązana scena.

Tutaj mamy znowu postać NPH, odsłania on kurtynę. W zajawce NPH mówił – „światowa premiera” i „przedstawienie dopiero się zaczyna”. Pasowałoby to do odsłanianej kurtyny.

Na kolejnym ujęciu mamy Czternastego i Donnę. Wydaje się, że są prawdopodobnie w sklepie z zabawkami, do którego wchodził mężczyzna z parasolem. Czy zasłona za Donną może być kurtyną z poprzedniego  ujęcia?

Neil Patrick Harris zwiastun uśmiech

Tak czy siak, wydaje się że jest to to samo miejsce. Postać NPH dodatkowo żongluje piłeczkami. Wszystko wydaje się wskazywać na to, że to będzie Zabawkarz. Oczywiście zawsze może się okazać, że to na przykład Mistrz (HA HA HA kojarzy się z jego TARDIS z ostatniego odcinka, prawda?), ale chyba to mniej niż bardziej prawdopodobne.

Wróćmy jeszcze na chwilę do pozostałych słów PIANO, LEGEND oraz TEETH. Zęby są oczywistym odniesieniem do Czternastego. Nie bardzo jest pewne, do czego legenda mogłaby się odnosić (może do tego, że jest to legendarny przeciwnik Pierwszego?). Ale pianino, to raczej nam się z kimś kojarzy, a konkretnie z ujawnionym kostiumem pewnej przeciwniczki Doktora…

Jinkx Monsoon w kostiumie

Czy to może oznaczać, że odcinki specjalne i seria 14 będą ze sobą powiązane bardziej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka? Już wcześniej pojawiła się pewna teoria dotycząca tego, kim może być postać Jinx, ale wydawała mi ciekawa, ale mało prawdopodobna. Jednak w świetle powyższego chyba prawdopodobieństwo jej realizacji rośnie.

O ile raczej mało prawdopodobne jest, że jest inna inkarnacja Zabawkarza (jakkolwiek tego nie ująć, jeśli nie będzie on Władcą Czasu), raczej będzie to ktoś inny. Kto?

Queen of Time okładka

W słuchowisku Queen of Time z serii The Lost Stories, gdzie adaptowano na słuchowiska stare scenariusze, albo treatmenty (czyli streszczenia fabuły scenariusza) Drugi wraz z Zoe i Jamiem spotkał Hecubę, która była tytułową Królową Czasu. Na końcu tej historii jest zasugerowane, że jest to siostra Zabawkarza. Mogłaby ona zatem chcieć się zemścić na Doktorze za porażkę brata w odcinkach specjalnych. Hecuba również uwielbiała zabójcze gry i zabawy – z tym, że jej „gry” były bardziej związane z czasem i zegarami właśnie (stąd tytuł i okładka). RTD potrafił wyciągnąć raczej niszową historię o Beepie, więc mógłby sięgnąć do jeszcze mniej znanej postaci ze słuchowisk (to daje swoją drogą nadzieję dla fanów Frobishera w dalszych sezonach). Jednocześnie historia ta nie będzie przecież dokładną ekranizacją komiksu. Meepa spotka Czternasty, nie Czwarty i będzie obecna rodzina Donny. Czemu więc i zatem wprowadzenie Hecuby na ekran nie mogłoby się wiązać z pewnymi zmianami? Może serialowa Hecuba będzie uwielbiała pianino i wszystko, co związane z muzyką? Szczególnie jeśli prawdą są doniesienia z planu o spadającym pianinie – bardzo to zabójcze. Dajcie znać, co myślicie o tej teorii.

Poza tym niektórzy zauważyli, że w niektórych momentach zwiastunów, gdzie niewiele widać, można zauważyć fragmenty ze starych przygód Dziesiątego oraz Donny. Czy może to być nawiązanie do tego, że Donnie wymazano pamięć, ale coś niecoś zaczyna jej prześwitywać?

Catherine Tate na Eurowizji jako spokeperson Wielkiej Brytanii

Ponadto Catherine Tate ma ogłaszać punkty od Wielkiej Brytanii – i jako pierwsza osoba w historii ogłaszająca decyzje brytyjskiego jury, ogłosi to ze sceny, gdzie będzie mieć miejsce konkurs. Może wtedy coś się wydarzy? Bardzo prawdopodobne, że w trakcie finału Eurowizji dostaniemy pełną, normalną wersję zwiastunu z ujęciami, które widzieliśmy na tych klipach.

źródło: Twitter – nitki ta i ta oraz inne fora dyskusyjneFan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *