Na planie 60. rocznicy „Doctor Who”: Powroty, powroty i jeszcze raz powroty (16.05-20.05)

Ostatnie dwie niedziele i poniedziałek był dniem wielkich ogłoszeń w „Doctor Who”. Ogłoszono powrót Davida Tennanta i Catherine Tate, a także że do obsady dołącza Yasmin Finney w roli Rose. RTD nie za bardzo chciał wyjaśnić, o co dokładnie chodzi, jednak w oparciu o zdjęcia z planu pewna teoria wydaje się być raczej potwierdzona. Ogłoszenia te były rzecz jasna związane tym, że w poniedziałek 16 maja rozpoczęły się prace na planie w plenerze. Dlatego też, ponieważ i tak obecność wymienionych aktorów byłaby ujawniona i niemożliwa do zachowania w tajemnicy, postanowiono ubiec wycieki. Jednakże jak się okazuje, ze zdjęć i filmów, które zrobili obecni na planie fani można było potwierdzić kolejne powroty, a także zacząć wysnuwać teorie dotyczące Rose oraz Doktora granego przez Davida Tennanta. Dlatego też ostrzegamy przed potencjalnymi spojlerami. Jeśli jednak są Wam one niestraszne i chcecie wiedzieć, co się działo – zebraliśmy dla Was trochę materiałów. A na koniec – moje wrażenia, gdy śledziłem, co się dzieje na Twitterze można opisać poniższym obrazkiem:

Mem z 4 serii "Doctor Who". Wieszczka mówi o tym, że wraca w zasadzie każdy.

Na ostatniej stronie artykułu znajdziecie podsumowanie najważniejszych informacji.

16 maja

Nie przedłużając, przenieśmy się do Camden Town w Londynie. Tam bowiem w pobliżu sklepu Cyberdog pojawiła się ekipa filmowa Bad Wolf.

Tak jak Charlie wyżej – sporo osób natychmiast założyło, że prawdopodobnie chodzi o „Doctor Who” – choćby ze względu na wcześniejsze ogłoszenia. Przypuszczenia potwierdziły się już wkrótce, gdy sam David Tennant pojawił się na miejscu.

Co ciekawe jest to strój zbliżony stylem, ale nie identyczny ze strojem Dziesiątego – Tennant miał na sobie ciemnoszare spodnie, pasującą do nich kamizelkę, białą koszulę,białe trampki, szary krawat i długi granatowy płaszcz. Była to pierwsza oznaka, że Tennant wcale nie musi, wbrew oczywistemu założeniu, grać Dziesiątego Doktora. Na planie pojawiła się także Catherine Tate.

Oto lepsze zbliżenia na twarz Tennanta – nie sposób nie zgodzić się z poniższą użytkowniczką. Aktor faktycznie niewiele się zmienił nie tylko od 50-lecia, ale i od swojej ery jako Dziesiątego:

Na planie była także obecna TARDIS:

Jak widać po zewnętrzu, najprawdopodobniej jest to TARDIS Trzynastej (zielonkawy odcień i czarna plakietka na drzwiach)! Jak się tam znalazła? Są różne teorie – jeśli Tennant gra Dziesiątego, mógł się na nią w jakiś sposób natknąć. Natomiast, jeśli Tennant gra Czternastego lub alternatywnego Doktora to… jest to po prostu jego TARDIS, która z jakiejś przyczyny nie zmieniła wyglądu. Być może dlatego, że (i to zgadzałoby się z plotkami) Trzynasta zregeneruje poza TARDIS, co sprawi że nie będzie potrzebna jeszcze zmiana wyglądu, bo po prostu pierwszy raz w New Who Doktor jej przy okazji regeneracji nie uszkodzi.

Jednak wkrótce potem nadszedł pierwszy (i zapewne jeden z najbardziej spodziewanych i oczekiwanych powrotów):

 

Tak jest! Wraca Bernard Cribbins, a więc wybrany na Mistera Czasu i Przestrzeni w naszym facebookowym głosowaniu jedyny i niepowtarzalny Wilfred Mott, czyli dziadek Donny! Aktor ma już 93 lata, więc nic dziwnego, że przemieszczał się na wózku.

 

Na planie w pewnym momencie niespodziewanie zauważono… Rachel Talalay! Reżyserowała ona finałowe historie serii 8, 9, 10 i odcinek regeneracyjny Dwunastego Doktora.

Jeśli pamiętacie post, o którym pisaliśmy tutaj, to wiecie że reżyserka zrobiła sobie zdjęcie z Mattem Lucasem, który grał towarzysza Dwunastego, Nardole’a, jednak wówczas reżyserka pisała, że spotkała się z nim jedynie na herbatkę i że był to jej żarcik w związku postem RTD o powrotach:

Jak nietrudno sobie wyobrazić, zaczęto się zastanawiać czy obecność reżyserki na planie oznacza powrót nie tylko Nardole’a, ale i samego Dwunastego na 60. rocznicę. Jednakże reżyserka wkrótce napisała takiego twitta:

Och Twitterze. Wiem, że mi nie uwierzycie, ale nie reżyserowałam dzisiaj niczego. Mogę powiedzieć „bez ściemy” [a jednocześnie to wyrażenie po angielsku mogło oznaczać brak Capaldiego] – czy to dobry żart?

Fani nie bardzo uwierzyli reżyserce, sądząc że jej obecność na planie to nie przypadek. Wskazywali także, że to że akurat w poniedziałek nie reżyserowała odcinka, nie musi oznaczać, że w ogóle nie została zaangażowana w 60-lecie. Jeśli jesteście ciekawi, jak sytuacja się rozwinęła – czytajcie dalej, bo to nie koniec tego wątku.

Jak „Doctor Who”, to i wybuchy.

Na koniec zaś dnia pojawił się ciekawy wątek:

Fani zauważyli, że logo na klapsach jest… całkiem inne niż to używane w czasie ery Trzynastej Doktor. Niewykluczone jednak, że to po prostu tytuł serialu, a nie nowe logo, którego przed premierą odcinka regeneracyjnego twórcy mogą jeszcze nie chcieć ujawniać z różnych przyczyn. Niemniej napis jest zbliżony bardziej do loga z klasyków, czy filmu z 1996 roku.


17 maja

We wtorek nastąpił powrót na plan.

Tu możecie zobaczyć przygotowania na filmiku:

Z ciekawostek technicznych – wiedzieliście, że TARDIS przemieszcza się na kółkach, gdy jest już złożona?

W końcu na planie zdjęciowym pojawiła się… taksówka!

Fani ponownie dostrzegli Rachel Talalay…

Uwagę zwróciły także plakaty, które rozwieszono.

Nie wszystko było jednak przeznaczone dla oczu fanów – prawdopodobnie miejsce, gdzie przygotowywali się aktorzy zostało zasłonięte:

Ciekawe jest, że statyści byli ubrani w stroje zimowe – czyżby czekał nas odcinek świąteczny lub noworoczny?

Krótko później zaczęły pojawiać się plotki o kolejnych powrotach.

W końcu powrót Sylvii Noble (matki Donny) został potwierdzony zdjęciem.

Na zdjęciu wyżej widać także Rachel Talalay.

Powyżej obok kogoś, kto może być Tennantem (może zdjęcie akurat dziwnie wyszło) również widać Sylvię Noble.

Ponownie używano zasłon, jednak jak mówi jedna z fanek, obiecano, że jeśli fani będą się dobrze zachowywać, to zasłony zostaną usunięte.

Poproszono fanów o zachowanie ciszy na planie, ostatecznie jednak ponownie ustawiono zasłony.

Przed ustawieniem zasłon zauważono jednak, że włączono oświetlenie w TARDIS. Jeden z fanów zwrócił uwagę na to, że jedno z okien TARDIS jest… uchylone. Zupełnie jak za czasów Pierwszego w The Dalek Invasion of Earth:

Wkrótce ponownie pojawiły się zasłony. Co ciekawe jednak ekipa poradziła fanom, żeby przeszli na drugą stronę planu zdjęciowego, by mieli lepszy widok.

Tymczasem na planie pojawiła się ogłoszona dzień wcześniej najnowsza aktorka w rodzinie Doctor Who, Yasmin Finney grająca Rose!

Na planie umieszczono także duże wiatraki – zapewne dla np. efektu odlatującej lub przylatującej TARDIS.

Poniżej kolejne zdjęcia, które udało się zrobić fanom. Na dole po prawej widać Yasmin z Jacqueline King, grającą Sylvię Noble. Widać też potwierdzenie drugiego z powrotów – to Karl Collins, który grał Shauna Temple – najpierw narzeczonego, potem męża Donny.

Na poniższym zdjęciu lepiej widać powracającego aktora.

Ponoć na planie pojawił się Ben Cook, dawny redaktor DWM i autor The Writer’s Tale, książki będącej korespondencją między nim a Russellem T Daviesem o produkcji „Doctor Who”.

Poniżej możecie zobaczyć filmik z kręconej sceny oraz jeszcze więcej Davida Tennanta i Catherine Tate.

Tu natomiast możecie zobaczyć plan zdjęciowy z zupełnie innego ujęcia.

Bad Wolf zwróciło uwagę fanom, by zachowywali się trochę ciszej. Jak mówi jedna z fanek i tak w jednym ze sklepów muzyka grała dość głośno.

Obecność Yasmin wśród aktorów grających rodzinę Donny wydaje się potwierdzać wcześniejsze teorie, że Rose jest najpewniej córką Donny.

Powyżej widać zbliżenie na Doktora i Rose.

Powyżej widać, że Rose komuś macha – prawdopodobnie Donnie odlatującej z Doktorem.

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami dmuchawy posłużyły do wytworzenia efektu dematerializacji TARDIS!

Catherine Tate jak widać bardzo dobrze czuła się na planie.

Podobno Rose miała krzyczeć „mamo!” w czasie dematerializacji TARDIS, co oznaczałoby dwie rzeczy. Po pierwsze jest to kolejne potwierdzenie teorii, że jest ona córką Donny. Po drugie – przynajmniej na razie (zależy który to odcinek, jeśli jest ich więcej niż jeden) Rose nie wejdzie na pokład TARDIS.

 

Następnie poproszono fanów o przeniesienie się z alejki ze względu na zmianę ujęcia.

 

W końcu na planie pojawił się sam Russell T Davies. Wygląda na to, że prawdopodobnie nagrywał jakieś dokument typu „making of”, bo z tego co mówili fani, wynika że RTD mówił do jakiejś kamery. Czyżby oznaczało to szansę na powrót Doctor Who Confidential?

Zauważono, że mężczyzna w zielonej bluzce także mówił coś do kamery. Niektórzy mówili, że to Louis Theroux (zajmuje się filmami dokumentalnymi), jednak to na pewno nie on.

Kolejne zbliżenie na Doktora:

Fani robili zdjęcia Rachel Talalay, zaś Rachel Talalay robiła zdjęcia fanom!

Natomiast wyżej możecie obejrzeć całą scenę, oczywiście nic nie słychać, więc spojlery są jedynie wizualne.

Na planie pojawił się także Phil Collinson, producent.

Pojawiły się też plotki o dostrzeżeniu Capaldiego w Londynie, ale ani to, ani tym bardziej jego pojawienie się na planie nie zostało potwierdzone żadnymi zdjęciami.

Jeszcze więcej Rachel Talalay:

Kolejne zdjęcia Tennanta:

W końcu reżyserka zdecydowała przerwać milczenie i potwierdzić swój udział w 60-leciu!

Jeśli ktoś dalej się zastanawia, czy to dobry wybór, zachęcamy do obejrzenia małego podsumowania, które zrobił jeden z fanów:

Rozpoczęły się nocne zdjęcia:

Po czym pojawiła się kolejna niespodzianka:

Wygląda to na kolejne potwierdzenie, że to nie jest Dziesiąty, którego znamy i że to być może jest Czternasty. Na jakiekolwiek zdjęcia nowego śrubokrętu jednak trzeba było zaczekać.

Zaczęły się także pojawiać informacje, że w środę odbędą się kolejne nocne zdjęcia w Camden, najpewniej w tej samej lokacji.

A także, że filmowcy przenieśli się na bardziej otwarty plan.

Niemniej w pewnym momencie zdjęcia musiały zostać chwilowo wstrzymane, gdyż ktoś (prawdopodobnie pijana osoba) koniecznie chciał wcielić się w rolę miejscowego – osoba ta została odprowadzona z dala od planu.

Czyżby chodziło o nowy śrubokręt?

Jak widać Tennant był obecny przez cały czas nocnych zdjęć. W pewnym momencie, gdzieś około północy plan opuścił RTD.

W związku ze wspomnianymi wcześniej plakatami pojawiła się teoria, że w odcinku może w jakiś sposób przewinąć się Toymaker, wróg Pierwszego Doktora z historii Celestial Toymaker.

Najkrócej mówiąc, lubił on wciągać czujące istoty w przeróżne dziecięce gry i zabawy – stawką była ich wolność. Oczywiście, Toymaker nie lubił przegrywać, więc wszystko było ustawione tak, by nie miał szans na przegraną.

Ciąg dalszy przeczytacie na następnej stronie.

1 2 3Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje nadrobić całe Classic Who. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Ma nadzieję, że kiedyś los Dirka Gently'ego się odmieni. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Obecny właściciel Gallifrey.pl i redaktor naczelny.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.