Steven Moffat wraca w kolejnym sezonie „Doktora Who”

To już oficjalne! Steven Moffat, były showrunner Doktora Who, powróci w najbliższym sezonie z odcinkiem napisanym dla Piętnastego Doktora. Pierwszy sezon będzie miał premierę 11 maja jednocześnie na BBC iPlayerze w Wielkiej Brytanii oraz na Disney+ dla reszty świata.

Steven Moffat, showrunner „Doktora Who”

12 marca minęło 25 lat od premiery pierwszej doktorowej treści, którą napisał Moffat – The Curse of Fatal Death. Jak przyznał niedawno dla Radio Times:

Ironia tego serialu polega na tym, że szczerze uważałem, że [The Curse of Fatal Death] to moja jedyna szansa, by napisać coś do Doktora Who i bardzo się z tego cieszyłem. Uwielbiałem to robić i myślałem sobie: „Nigdy nie będę mieć kolejnej szansy, by to zrobić”, co może być najmniej wiarygodnym przewidywaniem w historii ludzkości.

Steven jest wychwalany przez wielu fanów za swoją pracę przy Doktorze Who. Początkowo był jednym ze scenarzystów, gdy Russell T Davies przywrócił serial na ekrany telewizorów w 2005 roku. Potem został on następcą RTD i wyznaczał kierunek serialu w erach Jedenastego i Dwunastego Doktora. Moffat jest znany z tego, że napisał jedne z najbardziej docenianych odcinków w historii całego serialu, a także ze stworzenia jednych z najbardziej przerażających i kultowych potworów New Who – Płaczących Aniołów!

Pozadoktorowo scenarzysta był doceniany za współpisanie i współtworzenie wielokrotnie nagradzanego serialu Sherlock. Ostatnie produkcje, do których pisał scenariusze obejmują Miłość ponad czasem (ekranizacja powieści, która zainspirowała Moffata do stworzenia wątku River i Doktora) oraz W zamknięciu (z Davidem Tennantem w obsadzie). Był też producentem Diabelskiej godziny (gdzie wystąpił Peter Capaldi).

Julie-Anne Robinson

Nowy odcinek Moffata został wyreżyserowany przez nominowaną do BAFTA, Emmy i Złotych Globów Julie-Anne Robinson, która ponadto otworzy ten sezon wyreżyserowanym przez siebie odcinkiem będącym kolejną przygodą po Kościele na Ruby Road. Julie-Anne reżyserowała wcześniej takie seriale jak Bridgertonowie, Orange Is The New Black i Skandal. Teraz wskakuje na pokład TARDIS na dwa odcinki.

Mówiąc o powrocie do Whoniwersum, Steven Moffat przeprosił trzymanych w niepewności fanów:

Tak, dobrze, słusznie. Przepraszam wszystkich, których nieco zwiodłem – rzeczywiście piszę odcinek serii Doktora Who. Robię dokładnie to, czego powiedziałem, że nigdy nie zrobię. Co mogę wam powiedzieć? Były błagania, były prośby, ale w końcu Russell zgodził się dać mi kolejne podejście, o ile tylko opuszczę jego ogródek.

Julie Anne Robinson podzieliła się z kolei wrażeniami z reżyserowania odcinków – wiemy, że poza pierwszym odcinkiem reżyserowała też trzeci i to właśnie ten epizod będzie najpewniej odcinkiem Moffata:

Reżyserowanie odcinków Doktora Who dla BBC i Disney+ było niesamowitym zaszczytem. Ta uwielbiana marka liczy sobie już 60 lat i dalej się rozwija. To część naszej zbiorowej pamięci jako Brytyjczyków. Zawsze podziwiałam Russella T Daviesa, a Ncuti Gatwa to niewiarygodnie utalentowany aktor, który bez wysiłku wszedł w rolę Piętnastego Doktora u boku równie utalentowanej Millie Gibson. Steven Moffat postawił mnie jako reżyserkę przed solidnym wyzwaniem. Poprosiłam go o słowo kluczowe do opisania ogólnego tonu odcinka, i odpowiedział: „Hitchcock”. Nie mogę się doczekać, by zobaczyć, co wszyscy pomyślą o odcinku. Jestem wdzięczna Bad Wolf, BBC i Disney+. To było niesamowite doświadczenie.

Steven Moffat wraca – nie mogło to pozostać bez reakcji Daviesa:

NO TAK. Odwracam się na 5 minut. Rzucam szybko okiem i widzę, że jest coś, co robi różne rzeczy, a idealnie zwyczajne słowo zamieniło się w coś PRZERAŻAJĄCEGO. A to wszystko jest kosmosie, jest tam kobieta i O BOŻE…

Oczywiście, jest genialnie. Nawet lepiej, to absolutnie hipnotyzujący odcinek! Mam szczęście, zaszczyt i honor pracować ze Stevenem Moffatem, wspaniałym człowiekiem. A wyreżyserowanie tego przez genialną Jullie-Anne Robinson… och, mamy wszyscy szczęście! Steven był drugi na liście telefonów, które wykonałem po powrocie do starej pracy. Pierwszy był Chris Chibnall, ale przesłał mi miłość, całusy i POBIEGŁ! Pisać swoją nową powieść! Tak więc cofnijcie się, przygotujcie i podróżujcie z Doktorem i Ruby do najbardziej niebezpiecznego ze światów, jaki możecie sobie wyobrazić i… Antylopa. Moment. Bębny.♥️♥️➕🀄️🇨🇦♉️📐🧿🧨

Nie dziwi, że Chris Chibnall nie chciał wracać do serialu tak szybko po swoim odejściu. Rok temu potwierdził swoje stanowisko w tej sprawie, bo „dopiero skończył”. Nie byłby jednak pierwszym showrunnerem, który zarzekał się, że nie wróci do serialu. Russell i Steven coś o tym wiedzą. Z kolei patrząc na zapowiedź odcinka – wygląda na to, że po raz kolejny Moffat będzie nas straszyć zwykłymi rzeczami. Moment i bębny brzmią znajomo, ale co może oznaczać antylopa? Można też się spodziewać, że jak zwykle emotki, które pozostawił RTD, nie są bez znaczenia. Dajcie więc znać w komentarzach, na TARDISawce lub na Discordzie, jakie macie pomysły na ich znaczenie!

źródło: doctorwho.tv


Doktor Who powróci z pierwszym sezonem nowej ery już 11 maja o godzinie 1:00 polskiego czasu na platformach Disney+ i BBC iPlayer. Tego dnia premierę będą mieć dwa odcinki, a cały sezon będzie składać się łącznie z ośmiu odcinków. Zimą zaś możemy spodziewać się tegorocznego odcinka świątecznego.Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *