Recenzje Time Lord Victorious. The Minds of Magnox
Tydzień temu premierę miał kolejny element projektu Time Lord Victorious. The Minds of Magnox to wydany przez BBC Studios audiobook napisany przez Darrena Jonesa. Głównym bohaterem jest Dziesiąty Doktor, który przybywa wraz z Oodem Brianem na planetę Magnox. Zamierza spotkać się z Umysłami Magnoxa – dostojnikami strzegącymi wiedzy o Wszechświecie. Kiedy Doktor udaje się do siedziby Umysłów, Brian samotnie zwiedza planetę i wnet dostaje zlecenie na zabójstwo. Lecz prawdziwe problemy zaczną się, gdy na planetę przybędą Kotturuh. Całość trwa 73 minuty, czyta Jacob Dudman.
Fabuła jest ciekawa, choć przyznam, że zupełnie inna niż się spodziewałem. Dzień po premierze miało się ukazać słuchowisko Echoes of Extinction i spodziewałem się, że Magnox będzie z nim bardziej połączone fabularnie, tak się jednak nie stało*. Pytanie, które Doktor zadaje Umysłom jest w gruncie rzeczy osobiste, można by powiedzieć, że filozoficzno-światopoglądowe raczej. Cały audiobook koncentruje się tak naprawdę właśnie na przemyśleniach Doktora, związanych z ostatnimi wydarzeniami. Świetnie pasuje to do postaci Dziesiątego; widać że choć uważa się za Zwycięskiego Władcę Czasu, to jednak nie opuszczają go wewnętrzne rozterki. Fabularnie audiobook jest osadzony po wydarzeniach z The Knight, the Fool and the Dead, nie jest dla mnie jednak na razie jasne, czy również po wydarzeniach z All Flesh is Grass czy może gdzieś w trakcie (choć wcześniejsze zapowiedzi sugerowały raczej pierwszą opcję). Tak czy inaczej stoczył on już pierwszą bitwę z Kotturuh, więc poczuł już raz smak zwycięstwa nad śmiercią. Pokazanie, że mimo to nie przestaje rozważać konsekwencji swoich czynów, że nadal nie jest pewien czy powinien kontynuować walkę z Kotturuh przypomina nam jak wyglądały serialowe przygody Dziesiątego i to jak często zmagał się z wewnętrznymi demonami, wciąż nie do końca uśpionymi po Wojnie Czasu.
Druga linia fabularna to Brian, który niewątpliwie ma w sobie pewien urok – jest niejednoznaczny, podstępny, inteligentny. Wszystkie rozmowy prowadzi beznamiętnie, jak na Ooda przystało, a pojęcie lojalności wydaje się być mu obce. Przy okazji możemy poznać wreszcie garść szczegółów na temat jego przeszłości i tego jak Ood stał się zamachowcem do wynajęcia.
Nieco słabiej wypadają w tej historii sami Kotturuh. Sądzę, że wielu fanom nie spodoba się fakt, iż po przybyciu na planetę zwyczajnie próbują przekupić Umysły Magnoxa, aby ci pomogli im zwalczyć Doktora, oferując im przedłużenie życia. Z jednej strony nie takiego zachowania oczekiwalibyśmy po stworzeniach mających władzę nad życiem i śmiercią; oczekiwalibyśmy, że są czymś w rodzaju personifikacji sił natury, a nie potworami, które swoje zdanie zmieniają w zależności od tego czy ktoś jest im przychylny, czy nie. Ten problem objawił się już w The Knight, the Fool and the Dead i pojawia się ponownie (może nawet dobitniej) tutaj. Z drugiej jednak strony, Doctor Who nie pierwszy raz sięga po postacie, które wydawałyby się być wyższymi bytami, a okazują się być po prostu nieco bardziej zaawansowaną, potężniejszą rasą, u której poziom buty, zepsucia i dekadencji jest wprost proporcjonalny do ich poziomu rozwoju. Wspomnijmy Przedwiecznych, Mnichów, czy nawet samych Władców Czasu, którzy (zanim dowiedzieliśmy się o nich więcej) mogli sprawiać wrażenie istot o boskich mocach, strzegących czasu. Tak więc pod tym względem Kotturuh w gruncie rzeczy wpisują się w pewien motyw. A poza tym, przed nami jeszcze jedna powieść, w której być może dowiemy się o nich czegoś więcej; czegoś, co nada im trochę głębi i pozwoli spojrzeć na ich działalność z innej perspektywy.
Audiobook kończy się ciekawie. Zacznijmy od tego, że ukazany nam zostaje pewien związek między planetą Magnox, a planetą Islos, którą widzieliśmy już w serialu Daleks!, a wcześniej słyszeliśmy o niej w słuchowisku Master Thief. Po drugie, Dziesiąty podejmuje decyzję co do dalszego postępowania. Wydarzenia na Magnox mu w tym pomogły i póki co wydaje mu się, że jego decyzja jest właściwa. Pytanie jak długo wytrwa w tym przekonaniu. Po trzecie, w epilogu możemy usłyszeć jak Doktor przybył na Islos ponownie – kilka dekad po poprzedniej wizycie, choć z własnego punktu widzenia – po kilku wiekach. Teraz przybył, aby zobaczyć jak się sprawy mają po tym, czego dokonał. Bardzo podoba mi się taki zabieg w Rozszerzonym Wszechświecie. Pokazuje, że twórcy nie wciskają na siłę nowych przygód w życie Doktora, lecz są świadomi jego ogromnego dziedzictwa i pokazują, że Doktor o nich nie zapomniał. Krótki dodatek, ale jakże cieszy.
Od strony technicznej, audiobook prezentuje się doskonale. Dudman jest młodym, ale znakomitym, doświadczonym narratorem, wspaniale imituje sposób mówienia Dziesiątego Doktora – i nie tylko jego (spoilers!). Bezbłędnie odwzorowuje jego stłumiony, gardłowy ton. Z początku byłem zawiedziony, że w The Minds of Magnox usłyszymy tylko jednego aktora głosowego, ale teraz wcale nie żałuję – dzięki zdolnościom Dudmana łatwo ulec wrażeniu, że aktorów jest cała zgraja, w rezultacie słucha się tego naprawdę rewelacyjnie.
Ocena:
7/10 za fabułę
10/10 za formę
średnia 8.5/10
Gdzie kupić? Audiobook jest dostępny w formie płyty CD m. in. w międzynarodowej księgarni BookDepository oraz w wersji do pobrania w sklepie Audible.
* Premiera Echoes of Extinction z powodu pandemii została niestety przełożona z 4 XII tego roku na luty przyszłego roku.