[AKTUALIZACJA] Odcinki specjalne z 2022 roku – nowe informacje

Seria 13 dobiegła końca, czekają nas jeszcze trzy odcinki specjalne z Trzynastą. Wiemy już także, że w Nowy Rok Doktor powróci, by zmierzyć się z Dalekami w pierwszym z trzech przyszłorocznych odcinków. Od tego czasu poznaliśmy trochę szczegółów na temat odcinka noworocznego. Zostały ujawnione także pierwsze szczegóły dotyczące pozostałych dwóch odcinków. Na początek mamy dla Was galerię zdjęć z Eve of the Daleks (jak zwykle kliknijcie na zdjęcie, aby powiększyć).

 

A oto rozszerzony opis odcinka:

Sarah (Aislinb Bea) posiada i prowadzi magazyn ELF STORAGE i pracuje w tym budynku – znowu w Sylwestra. Nick (Adjani Salmon), jej jedyny klient, ma dziwny zwyczaj pojawiania się co roku w ostatnich kilku minutach Sylwestra, zdesperowany, by zostawić coś na przechowanie – ku irytacji Sarah. Wszystko po staremu. Z tym, że w tym roku ich odliczanie do północy będzie najdziwniejsze i najbardziej zabójcze spośród wszystkich, których doświadczyli. Dlaczego Dalek egzekutor obrał za cel tych dwoje, w tym miejscu, tej nocy? Dlaczego muszą ciągle znowu przeżywać te same chwile? Uwięzieni w ELF STORAGE i zablokowani w pętli czasowej w walce przeciwko Dalekom, łączą siły z Doktor (Jodie Whittaker), Danem (John Bishop) i Yaz (Mandip Gill), gdy uszkodzona przez Przypływ TARDIS pojawia się w w budynku magazynu. Czy drużyna zdoła uniknąć eksterminacji i uciec na czas, by ujrzeć Nowy Rok?

W kontekście tego opisu, zmieniamy nasze robocze tłumaczenie na „Sylwester Daleków”. Oto pełny trailer odcinka:

[AKTUALIZACJA]  – Poznaliśmy polską datę premiery tego odcinka. Polska premiera na BBC First nastąpi 9 stycznia o godzinie 20:30.

Wiemy także, że w odcinku pojawi się postać Mary (której nie ma na powyższym zwiastunie), grana przez Pauline McLynn (znana z „Ojca Teda”. Pojawiła się też ostatnio w „Ostatniej nocy w Soho”). Poniższe zdjęcie przedstawia aktorkę, ale nie jej postać z odcinka, gdyż nie mamy jeszcze odpowiedniego zdjęcia.

Naturalnie Dalekom głosu użyczy Nicholas Briggs, Barnaby Edwards powraca jako jeden z ich operatorów, zaś sam odcinek potrwa 58 minut.

Najnowszy numer Doctor Who Magazine został poświęcony odcinkowi noworocznemu. Znalazła się w nim nowa wypowiedź Chrisa Chibnalla o nowych Dalekach:

Sądzę, że zawsze dobrze naszkicować i stworzyć charakterystycznych Daleków, których spotykamy w danym punkcie. To są brązowi Dalekowie, którzy w ostatnich latach tylko dosłownie nam mignęli na chwilę. Ale w tym odcinku mamy szwadron egzekucyjny, uzbrojony w szybkostrzelne, wielostrzałowe bronie, które czynią ich jeszcze bardziej śmiercionośnymi niż standardowych Daleków.

Na temat odcinka dla DWM wypowiedziała się także reżyserka odcinka Annetta Laufer, dla której „Sylwester Daleków” jest telewizyjnym debiutem.

Ze względu na to, że reszta sezonu „Doctor Who: Przypływ” jest tak złożona, myślę że to był moment, w którym Chris mógłby rozluźnić się nieco i mieć trochę frajdy. To jest odcinek bardziej prowadzony przez historię niż akcję. Mimo, że jest tam akcja, nie jest bardzo efektowna wizualnie w porównaniu z innymi odcinkami. Dlatego to miły kontrast – trochę taki środek odświeżający.

Kiedy dołączyłam, spodziewałam się, że po prostu zostanie mi wręczony scenariusz i będę mogła zająć się jego realizacją. Jednak Chris wciąż go pisał, więc skończyło się to znacznie bardziej na wspólnym procesie, co było kolejną rzeczą, która była dla mnie naprawdę ekscytująca.

Reżyserka przygotowywała się także do pracy nad odcinkiem, oglądając „Północ” (Midnight) z Dziesiątym Doktorem.

Chciałam zerknąć na coś, co było kręcone w pojedynczej lokacji wcześniej w tym serialu i jakie zalety można z tego wyciągnąć. W porównaniu z „Północą” mamy więcej lokacji i nieco więcej akcji.

Wiemy, że by pomóc rozróżnić każde miejsce w pętli czasu, będą zmieniały się tempo oraz kolorystyka scen.

Mamy także trochę zakulisowych zdjęć z kręcenia tego odcinka, oto one.

John Bishop także podzielił się paroma zakulisowymi zdjęciami:

Również Adjani Salmon wrzucił parę zakulisowych fotek na swojego Instagrama. Widzimy go m.in. z Beą z jakiejś zdecydowanie bardziej zielonej lokalizacji oraz na innym zdjęciu razem z jego dublerem.

Reżyserka Annetta Laufer też napisała posta na Instagramie:


Mamy także pierwsze konkretniejsze informacje, kto tworzył pozostałe dwa odcinki specjalne

Odcinek wiosenny/Wielkanocny

Scenariusz: Chris Chibnall i Ella Road
Reżyseria: Haolu Wang

Odcinek najpewniej będzie skupiał się na chińskich piratach, o czym pisaliśmy więcej tutaj. Jeśli jesteście także na naszym Discordzie, to wiecie, że 2 miesiące temu uzyskaliśmy informację, że ktoś o imieniu Ella będzie współtworzyć jeden z odcinków specjalnych, najpewniej właśnie wiosenny. Kim jest Ella Road? Oto krótka notka o współautorce scenariusza.

Pisarka i aktorka pochodząca z Londynu. Jej debiutancka sztuka „Laborantka” miała prapremierę w prestiżowym Hampstead Theatre, była nominowana do Nagrody Oliviera w kategorii Najlepsza Nowa Sztuka, dotarła do finału Nagrody im. Susan Smith Blackburn. W sezonie 2017/2018 autorka została dostrzeżona przez Soho Theatre (program Soho Theatre Young Writer), a w sezonie 2018/2019 przez Bush Theatre (nabór do grupy utalentowanych debiutujących pisarzy „Emerging Writers”). Obecnie współpracuje z irlandzką wytwórnią Element Pictures w ramach BBC Drama Writers Programme 2019/2020.

Odcinek regeneracyjny

Scenariusz: Chris Chibnall
Reżyseria: Jamie Magnus Stone

Odcinek na 100-lecie istnienia BBC. O tym odcinku wiemy na razie niewiele, poza rzecz jasna regeneracją Trzynastej – nie wiemy jednak czy zostanie nam pokazana już kolejna inkarnacja ani czy regeneracja będzie miała miejsce w TARDIS. Plotki mówią także paru powrotach tu i tam.

Źródła: CultBox 1, 2 i 3 oraz Agencja Teatru i Dramatu.


„Sylwester Daleków” będzie mieć premierę na BBC One w Nowy Rok o godzinie 20:00 polskiego czasu. Polska premiera na BBC First nastąpi 9 stycznia o godzinie 20:30.Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *