Steven Moffat o swojej i Chrisa reakcji na propozycję BBC

W wywiadzie dla DWM scenarzysta mówił o opadających szczękach, mailu czytanym w samolocie do Grecji i kacu, który chyba nie był kacem…

Co zrobił Chris Chibnall zapytany o przejęcie roli głównego scenarzysty Doktora Who? Steven Moffat odpowiada:

Znasz to wyrażenie, że komuś „szczęka opadła na podłogę”, kiedy otwiera ze zdziwienia usta? Widziałem, jak opada szczęka Chrisa! Naprawdę nie sądzę, żeby się tego spodziewał.

Czy reakcja Stevena była podobna, kiedy to jemu Russell T Davies zaproponował swoje stanowisku w czerwcu 2007 roku?

moffat2To był e-mail. Nie byłem zbyt domyślny i nie zauważyłem, że ten temat był już podejmowany – i to dwukrotnie! – zanim dostałem tę wiadomość. W czasie czytania odcinka Rejs potępieńców („Voyage of the Damned”) podeszła do mnie Jane Tranter, szefowa działu produkcji fabularnej BBC w latach 2006-2008, i powiedziała: „W pewnym momencie musimy porozmawiać o następnych pięciu latach”. Pamiętam, że powiedziałem o tym mojej żonie Sue: „Jane jest bardzo zainteresowana tym, żebym pisał dla BBC”. Sue odpowiedziała: „Chodzi jej o Doktora Who„. A ja na to: „Nie, nie sądzę, myślę, że po prostu okazuje entuzjazm”. Patrząc z perspektywy czasu, oczywiście, że oferowali mi wtedy pracę.

Potem odbyłem w Los Angeles rozmowę z Julie Gardner, producentką wykonawczą w latach 2005-2010. Opowiedziała mi bardzo dokładnie i szczegółowo o tym, że Russell odchodzi, kiedy odchodzi i co się będzie działo potem… Ale byłem bardzo, bardzo, bardzo skacowany. To był tak wielki kac, pamiętam, że nie mogłem nawet rozpoznać twarzy Julie.

Steven, to na pewno był kac, czy byłeś po prostu pijany?

No tak, wciąż byłem pijany. Ale myślę, że po części był to kac. Część mojego mózgu była już na kacu, a część wciąż wstawiona. No i znowu, w tej chwili jest już oczywiste, że Julie mówiła: „Teraz jest ten moment, gdy mówisz – Więc teraz ja przejmę ten serial, prawda?”. Ale byłem kompletnie nieświadomy.

Potem przyszedł ten e-mail od Russella. Byłem wtedy w samolocie do Grecji, gdzie miałem przedyskutować „słynną” grecką wersję serialu Coupling.

Coupling jest sitcomem napisanym przez Stevena dla BBC i wyprodukowanym przez Sue Vertue.

Mamy właśnie wystartować, kiedy dostaję tego bardzo długiego maila od Russella i nie wiem, co zrobiła wtedy moja twarz, ale Sue, która siedziała obok, spytała: „Co ty czytasz?!”. Pomyślałem, że zostałem przyłapany, więc pokazałem jej maila. Czytała go, i czytała, i czytała… Nic nie powiedziała. Wyglądała na odrobinę znękaną. „Co się stało?” – spytałem. Odpowiedziała: „Wiedziałam, że zaoferują ci tę cholerną pracę”.

Steven nie zgodził się od razu – poddał się dopiero po trzech miesiącach:

Pmoffat-01-12-2015-2amiętam telefon od mojego taty. Powiedziałem mu, że właśnie zaoferowano mi Doktora Who. Odpowiedział: „Oczywiście, że przyjmiesz tę propozycję”. Odparłem: „Może tak, może nie?”. „Nie, nie, oczywiście, że to zrobisz!”. Przysłał mi moje zdjęcie, jak w wieku dziesięciu lat czytam książkę z Doktora Who i wyglądam dokładnie jak mój syn, Joshua. Więc oczywiście musiałem się zgodzić. Minęło tylko trochę czasu, zanim to przyznałem.

Czy musiał przekonywać Sue do tej decyzji?

Bardzo szybko doszła do siebie. Na początku była zmartwiona, częściowo dlatego, że próbowaliśmy pracować razem – ale w końcu pracowaliśmy, bo to ona produkuje Sherlocka. Sue podeszła do Doktora Who bardzo profesjonalnie i miała podobne podejście do kwestii tego, jak długo będę to robił. Jeszcze zanim odezwałem się do Chrisa, powiedziała: „Wiesz, nie musisz odchodzić. Możesz zostać, jeśli tego chcesz, to nie problem”. Poza wszystkim to jest bardzo dobrze płatna praca, Doktor Who, więc nie jest najgorszą rzeczą, jaką można robić. Bóg wie, że mieliśmy z tego sporo korzyści.

To jeszcze nie koniec wyczerpującego wywiadu. Tutaj znajdziecie jego część pierwszą, a tu drugą.

Jak myślicie, że Chris i Steven powinni byli się spodziewać tej oferty? Zaskoczyło was, jak długo wahał się Moffat? Dajcie nam znać w komentarzach!

Źródło: Doctor Who MagazineUzależniona od herbaty, pisania i brytyjskich seriali. Kocha ludzi, teatr, wiedzieć więcej. Nie znosi fasolki, seksizmu i źle napisanych dialogów.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *