Seria 13 – fanowskie teorie, część 2

Jesteśmy już po kolejnych odcinkach serii 13, możemy sobie zatem postawić kolejne pytania, m.in. o Doktor i fanowskie teorie odnośnie zbliżających się odcinków finałowych. Z przyczyn oczywistych w tym tekście nie da się uniknąć spojlerów z dotychczasowych odcinków.

Uzyskaliśmy odpowiedzi na dwa pytania. Mouri nie okazały się Płaczącymi Aniołami, zaś stroje z „Poprzez Czas” (Once, upon Time) zostały wyjaśnione – to była faktycznie przeszłość, więc ta teoria się sprawdziła. Częściowo wiemy także, że Przypływ nie jest wydarzeniem naturalnym i został przez kogoś zaplanowany. Najpewniej przez Awsok. Jednak więcej niż odpowiedzi, pojawiło się nowych pytań. Rozkminy zatem czas zacząć.

Co się dzieje z logiem serialu?

Pytanie to jest dalej aktualne, ponieważ zniszczenia postępują. Zobaczcie tylko.

Na początku myślałem, że to pęknięcia, ale muszę się faktycznie zgodzić w wyniku dyskusji na Discordzie i po kolejnych logach – to ewidentnie są pajęczyny. W dodatku przypominają one to, co wyrosło w TARDIS, także kolorystycznie.

Da się też już bardzo wyraźnie zauważyć zmianę kolorystycznego tła w logo. Przeszliśmy od czerwieni i pomarańczowego, przez żółty, limonkowy, zielony, seledynowy aż po morski. Może nie są to dokładnie te odcienie, ale jasne jest, o co chodzi.

Jak można się domyśleć – poruszamy się po właśnie takim kole zgodnie z ruchem wskazówek zegara.  Gdzie zatem się to skończy? Czy dotrzemy do TARDIS Blue? A może… dalej? Może skończymy na purpurach i fioletach kojarzących się z obecnym wyglądem Roju. Wydaje się też, że zniszczenia loga mogą się jeszcze nie skończyć, skoro są jakoś powiązane z tym, co się dzieje w TARDIS. Jak widzieliśmy na plakacie odcinka noworocznego, TARDIS napotka bardzo poważne problemy:

Co się stanie, gdy dotrzemy do końca? Nowe logo? Odnowione dotychczasowe? Czy to jakaś metafora nie tylko tego, co dzieje się z TARDIS, ale i Wszechświatem? Zobaczymy. Jak wcześniej, jestem zdania, że takie powiązanie serialu i jego mediów społecznościowych to bardzo fajny pomysł.

Kto powróci w dzisiejszym odcinku?

Pytanie stosunkowo świeże, choć można było się już zastanawiać po ujawnieniu powrotu Kate Lethbridge-Stewart w zapowiedzi dzisiejszego odcinka. Po powyższym zdjęciu promocyjnym widzimy, że UNIT będzie miało JAKĄŚ siedzibę, więc można się spodziewać, że nie będzie to tylko samotnie działająca Kate, w dodatku dogadująca się z jakichś przyczyn z Wielkim Wężem. Matt Strevens, producent serii 11-13 napisał dzisiaj bardzo ciekawego Twitta:

https://twitter.com/mattstrevens1/status/1464912948669861893?s=21

Wynika z tego, że fani UNIT-u mogą dzisiaj mieć małe święto, nie tylko z powodu Kate. Czyżby oznaczało to, że w odcinku zobaczymy kogoś jeszcze? Może… na przykład Osgood? Albo Martha Jones? Bardzo lubiana przez fanów postać, byłoby wręcz dziwne przywracać UNIT (pamiętamy, że stracił dofinansowanie rządowe) bez takiej postaci. Co lub kogo jeszcze związanego z UNIT-em byście chcieli w tym odcinku zobaczyć?

Kim jest Bel?

No właśnie. Postać ta pojawiła się już w dwóch odcinkach i ma swoje tajemnice. Wiemy, że ma dziecko z Vinderem, że zostali rozdzieleni (przez Wielkiego Węża i Przypływ trwało to dłużej). Jeszcze przed serią 13 fani zastanawiali się, kim właściwie jest Vinder, czy może mieć powiązania z Dywizją i czy nie jest przypadkiem Władcą Czasu, a w szczególności – Doktorem. Pytanie o Bel wiąże się raczej także z pytaniem o Vindera.

Dzisiaj raczej nie wydaje się, żeby był on Doktorem. Jednakże bardzo możliwe, że jest Władcą Czasu lub ma jakieś powiązania z Gallifrey. Fanom wydaje się, że Bel nieprzypadkowo zastanawiała się w scenie, z której pochodzi powyższe ujęcie, jak teraz wygląda Vinder. Wprawdzie mogło chodzić o to, czy się postarzał, ale ponieważ zna jego obecny wygląd (my wiemy, że dalej tak wygląda) i nie uważa, że się postarzał… to znaczy, że mogło chodzić o coś innego.  Vinder złożył 21 754 raport przed Przypływem. Wiemy także, że przez nagłe jego odesłanie nie miał możliwości widzieć się z Bel wcześnie – zatem musiała zajść w ciążę już wcześniej. Jeśli Vinder składał raporty co godzinę (nie znamy częstotliwości tych raportów), to daje to 2,48 roku, jeśli nie robił przerw. W ciągu takiego czasu raczej nie zmieniłby się zbytnio, więc Bel musiało chodzić o coś innego. Czyżby miała na myśli regenerację? Jest to także bardzo długo jak na ciążę – co wskazywałoby na to, że Bel raczej nie jest człowiekiem. Oczywiście, częstotliwość mogłaby być większa, ale raporty co minutę (co dałoby 15 dni, gdyby nie robił przerw) nie miałyby większego sensu. Oczywiście teraz wiemy, że został zesłany na Rose za karę przez Wielkiego Węża, który specjalnie mógł zlecić irytujące i bezsensowne zadanie. Oczywiście istnieje możliwość, że to nie jest jego dziecko, ale uważam ją za mało prawdopodobną. Chibnall raczej by się o to nie pokusił.

Sporo fanów podejrzewa jednak, że Bel… jest Władczynią Czasu, podobnie jak Vinder. Mówił on o kontakcie z rodzinną planetą – na którą na pewno Bel się udała. Wiemy to, bo Doktor odstawiła go do domu, a spotkał tam Namakę, którego uratowała Bel i dostał od niej wiadomość.  Bel wspomniała także coś o hotelu naprzeciw Akademii. Czy to mogła być TA Akademia, do której uczęszczali Doktor i Mistrz, by zostać Władcami Czasu? Popatrzcie niżej na planetę, na którą udała się Bel.

Czy to może być Gallifrey (choć jest nazywana Puzano, więc obstawiam, że to raczej na pewno inna planeta)po przejściu Przypływu i tym, co stało się tam w finale ostatniej serii? Wprawdzie planeta jest pomarańczowa, nie wygląda to jak Gallifrey. Zresztą, Doktor chyba zwróciłaby uwagę na to, że zabiera Vindera na Gallifrey. Chyba, że z jakichś przyczyn nie rozpoznała planety. Skupienie na tym, co powiedziała jej Awsok a potem brak czasu przez Anioły? Ważną kwestią jest też, że Vinder rozpoznał TARDIS tylko po zajrzeniu do środka. Skąd to wiedział? Może właśnie dlatego, że sam pochodzi z Gallifrey. Może to jednak jest starożytna Gallifrey, z czasów, gdy dopiero cywilizacja Władców Czasu się rozwijała – dlatego uważał TARDIS za legendę. Nikt też nie mówi, że Cytadela jest jedynym miastem na tej planecie. Oczywiście równie dziwne by było, gdyby Władcy Czasu lub przynajmniej Gallifreyanie nie mieszkali także innych planetach i to może być taki przypadek – Doktor nie musiała o tym wiedzieć.  Jednak biorąc pod uwagę, że nazwa planety jednak się pojawiła, tę część teorii uważam za obaloną.

Wracając do postaci Bel pozostały dwie kwestie, zakładając że jest Władczynią Czasu (pamiętajmy, że Krosna pojawiały się głównie w EU a Władcy Czasu nie byli cały czas bezpłodni): czy to może być ktoś, kogo znamy już z serialu i kim potencjalnie jest jej dziecko.

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, zwróćcie uwagę na jej imię. Jest ono identyczne z jednym z tytułów babilońskiego boga Marduka (na powyższym obrazku).  Był on bóstwem opiekuńczym miasta Babilon i nosił tytuł Bel, co znaczyło „pan” lub „władca”. Po angielsku… lord lub Master. Tak jest, fani uważają, że Bel jest Mistrzem. Nieprzypadkowo Doktor się nie spotkała jeszcze z Bel, Vinder też niewiele jej w sumie powiedział, kogo szuka. Nikt nie powiedział, że Mistrz zawsze musiał być zły – może właśnie dowiemy się, co go do tego stanu doprowadziło (poza bębnami Simma).

Jednakże niektóre teorie skupiają się na dziecku Bel – wspomnianej drugiej kwestii.

Nie znamy płci dziecka, ale fani wychwycili coś innego. Uważają bowiem, że powyższe urządzenie, gdy pokazywało tętno i serce, to serce zabiło cztery razy. Zdarzyło się tak zarówno w powyższej scenie z Cybermenami, jak i później, gdy Bel przykładała kciuk do urządzenia. Kolejny dowód, że Bel może być Władczynią Czasu – i jej dziecko także.

Zobaczcie, jak działają jego rodzice tego dziecka. Vinder postanawia zostać sygnalistą, gdy widzi naganne zachowanie Wielkiego Węża. Nie obawia się skutków – woli postąpić słusznie. Kto jeszcze by dokładnie tak zrobił? Doktor.  Pamiętajmy też, że dostał pochwałę za uratowanie trzech kolegów, choć poważnie uszkodził przy tym własny pojazd. Altruizm godny Doktor. Główna misja Bel? Miłość.  Z chęcią zamiast samej uciekać przed Pasażerem, chciała pomóc Namace. Wartości, które wyznają te postaci bardzo pasowałyby do kogoś, kto mógłby przekazać je Doktor. Tigmi to oczywiście nie musi być imię dziecka (być może Doktor, której prawdziwego imienia nie znamy – chyba, że to Basil Disco), tylko nazwa urządzenia.

Oczywiście fani nie byliby sobą, gdyby nie połączyli tych teorii. Najbardziej szalona wersja mówi zatem, że Bel to Mistrz, który okaże się matką Doktora. Dlaczego miałby go potem znienawidzić? Ba, czemu tego by nie pamiętał? Czy Dywizja mogła wtrącić tutaj swoje trzy grosze. Tego możemy się dowiedzieć. Osobiście uważam, że najbardziej prawdopodobny jest wariant, że Vinder i Bel to rodzice Doktor. Pamiętacie ten wywiad z Mandip? Aktorka mówiła wówczas, że podczas kręcenia finału ona i cała ekipa płakali. Co mogłoby być lepszym powodem do masowego wzruszenia i/lub płaczu, jeśli nie Doktor spotykająca swoich rodziców – i musi ich potem z jakichś przyczyn opuścić, może już na stałe.

Jak Bel i Vinder jako rodzice wpasowywaliby się w Dziecko spoza Czasu? Prosto. Pomijając karnację Dziecka, które znalazła Tecteun (ciemna skóra, jak u Vindera), to mogłoby się okazać, że z jakichś przyczyn uznali, że w świecie po Przypływie ciężko jest żyć. Dlatego wysłali Doktor daleko w przeszłość. Przez portal, w którym znalazła je Tecteun (swoją drogą kolorystyka bardzo przypomina wiry czasowe z odcinka z Mouri). I tak oto powstała cywilizacja Władców Czasu. W kolejnym z wielu paradoksów w Whoniversum. Mi się to nawet podoba, ale mam tylko nadzieję, że Bel jako matka Doktor nie okaże się Mistrzem. Uważam, że to byłoby trochę przegięcie ze strony Chibnalla.

Co się stało z Doktor?

Wprawdzie nie jesteśmy w stanie dokładnie stwierdzić i nie mamy praktycznie materiałów do pospekulowania. Wreszcie Next Time nic nie popsuło w cliffhangerze. Jednakże BBC wypuściło najpierw przypadkiem, potem świadomie pewne zdjęcie, na podstawie którego coś możemy spróbować się domyślić. Zdjęcie pochodzi z szóstego odcinka.

Jak można domyśleć się po tle, Doktor trafiła z powrotem do miejsca, w którym znajduje się Awsok. Jednak w jej wyglądzie jest kilka rzeczy, na które fani zwrócili uwagę.

Po pierwsze paski na jej bluzce. Są one w odwrotnej kolejności niż normalnie.

Dla porównania zdjęcie z ostatniego odcinka.

Kolejna sprawa to coś, czego nie było wcześniej w stroju Doktor –  tajemnicza przypinka. Po powiększeniu okazuje się, że to wygląd jak drzewo (linie czasu?). Jednak o ile znaczenie ciężko teraz odgadnąć, to wiecie, gdzie ten symbol (jego połowę) widzieliśmy? Zobaczcie niżej.

Tak jest! Co to może oznaczać? Niektórzy sądzą, że może to ponownie nie być Trzynasta, tylko jej wersja z innego Wszechświata – w końcu to przez Doktor kończy się wszechświat, zaś Awsok wydaje się ją bardzo dobrze znać.

Może to też być efekt powrotu do Dywizji. Coś się stało z Doktor, bez wątpienia. Czy sprzymierzyła się z Awsok (by dowiedzieć się więcej o sobie na przykład)?

Jest jeszcze wiele innych pytań. Czy Doktor jest teraz Aniołem? A może jest nim tylko dla celów transportu do Dywizji? Kim jest Awsok? Niektórzy kojarzą ją z Białym Strażnikiem przez ubiór.

Jest to postać z klasyków, personifikacja dobra. Więcej przeczytacie o nim na TARDIS Wiki, jednak wydaje się, że to raczej nie jest on.

Premiera odcinka już niedługo, więc zobaczymy, czy i na jakie pytania poznamy odpowiedzi. A może pojawią się nowe?


Odcinek “Ocaleni z Przypływu” w Wielkiej Brytanii będzie mieć premierę 28 listopada o 19:25 polskiego czasu na BBC One, zaś polska premiera będzie mieć miejsce 17 grudnia o 17:25 na BBC First. Odcinek będzie mieć długość 50 minut.

Odcinek “Zwycięzcy” w Wielkiej Brytanii będzie mieć premierę 5 grudnia o 19:20 polskiego czasu na BBC One, zaś polska premiera będzie mieć miejsce 24 grudnia o 17:25 na BBC First. Odcinek będzie trwać 59 minut.

Opracowano na podstawie własnych przemyśleń, oficjalnych materiałów BBC, Radio Times, Reddita, i rozmów na naszym serwerze Discorda.Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje nadrobić całe Classic Who. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Ma nadzieję, że kiedyś los Dirka Gently'ego się odmieni. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Obecny właściciel Gallifrey.pl i redaktor naczelny.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *