Postanowienie noworoczne nominowane do Hugo!

Ogłoszono tegoroczne nominacje do Hugo – jednej z najważniejszych nagród literackich w świecie fanów fantastyki. Tym razem jedną z nominacji otrzymało Postanowienie noworoczne („Resolution”), jedyny odcinek Doctor Who wyemitowany w 2019 roku. Odcinek ten, napisany przez Chrisa Chibnalla i wyreżyserowany przez Wayne’a Yipa, nominację otrzymał w kategorii Best Dramatic Presentation, Short Form (najlepsza filmowa krótka forma dramatyczna).

Zwycięzców poznamy na Worldconie, który w tym roku odbywa się w Nowej Zelandii pod nazwą CoNZealand w dniach 29 lipca – 3 sierpnia. Ze względu na obecne wydarzenia, będzie to konwent online – jest więc unikatowa okazja wziąć udział w wydarzeniu na drugim końcu świata bez wychodzenia z domu. Transmisja z ceremonii rozdania nagród będzie dostępna na YouTube.

Doctor Who rywalizuje w tym roku z następującymi produkcjami:

  • The Good Place, odcinek The Answer,
  • The Expanse, odcinek Cibola Burn,
  • Watchmen, odcinki A God Walks into Abar i This Extraordinary Being,
  • The Mandalorian, odcinek Redemption.

resolution nominowane do nagrody hugo

Nagrody Hugo są przyznawane od 1955 roku na Worldconie. To najważniejsza, najbardziej prestiżowa nagroda w świecie fanów science fiction. Od 2006 roku, corocznie nominowane są odcinki Doctor Who, a nagrodę dostały dotychczas następujące odcinki: Dziecko bez wnętrza/Doktor tańczy („The Empty Child”/„The Doctor Dances”) w 2006 roku, Dziewczynka w kominku („The Girl in the Fireplace”) w 2007, Mrugnięcie („Blink”) w 2008, Wody Marsa („The Waters of Mars”) w 2010, Otwarcie Pandoriki/Wielki Wybuch („The Pandorica Opens”/„The Big Bang “) w 2011 i Żona Doktora („The Doctor’s Wife”) w 2012.

W ostatnich latach nominacje otrzymały m.in. Dar niebios (“Heaven Sent”) w 2016, Powrót Doktora Mysterio (“The Return of Doctor Mysterio”) w 2017Zdarzyło się dwa razy („Twice Upon a Time”) w 2018 oraz Rosa i Demony Pendżabu („Demons of the Punjab”) w 2019 roku.

Tytuły i twórców nominowanych w innych – bardzo licznych – kategoriach możecie przeczytać np. tutaj. Jeśli chcecie się zorientować w światowych fantastycznych trendach – to całkiem przydatna lista lektur.

Czy waszym zdaniem Resolution ma szanse na Hugo?

Źródło: TOR.com