Nowe informacje na temat zaginionych odcinków

W związku z polityką BBC w latach 60. i 70. wiele z taśm zawierających odcinki z pierwszych 11 sezonów Doctor Who uległo zniszczeniu lub zaginęło. Na przestrzeni lat udało się odnaleźć wiele zaginionych odcinków, jak na przykład The Enemy of the World oraz The Web of Fear, które odnaleziono w 2013 roku, a o czym pisaliśmy tutaj. Na chwilę obecną 97 odcinków z ery Pierwszego i Drugiego Doktora określa się jako zaginione. Istnieje jednak szansa, że liczba ta może się zmniejszyć.

Phillip Morris, dyrektor Television International Enterprises Archives Ltd (Międzynarodowej Organizacji Archiwów Telewizyjnych), instytucji zajmującej się poszukiwaniem taśm z zaginionymi programami, który na swoim koncie ma już  niektóre odnalezione odcinki, w wywiadzie przeprowadzonym podczas internetowego konwentu Time and Space Visualiser 2 stwierdził, że posiada informacje odnośnie lokalizacji niektórych z zaginionych odcinków.

Mam wielu przyjaciół, którzy są kolekcjonerami… I od razu powiem wam, że co najmniej sześć odcinków – brakujących odcinków – istnieje, o ile wiem, w rękach prywatnych kolekcjonerów. Nie wymienię ich. Pytałem ich: „Czemu nie zwrócicie ich do BBC?”, a oni nie są za bardzo pewni, jak zostaną potraktowani.

W tym samym wywiadzie Morris opowiedział o sytuacji dotyczącej trzeciego odcinka The Web of Fear. Według Morrisa urzędnik z nigeryjskiej stacji telewizyjnej usunął jedną lub dwie puszki filmu zawierające ten odcinek z łącznej liczby dwunastu puszek, które to Morris miał wysłać do Wielkiej Brytanii. Gdy Morris poprosił urzędnika o wyjaśnienie jego zachowania i tego, co stało się z puszkami, ten dziwnie stwierdził: „Nic nie wiem o brakujących odcinkach”, przy czym Morris nie informował go o zawartości puszek. Morris podsumował to następująco: „zostaliśmy zinfiltrowani. Ktoś najwyraźniej się o tym dowiedział”. Morris następnie oświadczył:

Mamy koncepcję odnośnie do tego, gdzie jest ten odcinek i mamy nadzieję, że osoba, która go ma, zwróci go fanom, żeby The Web of Fear była kompletna i żebyśmy mogli zobaczyć pierwsze pojawienie się brygadiera w serialu.

Morris jest również pewien, że niektóre zaginione odcinki znajdują się w Australii.

Uważam, że prawdopodobnie kilka odcinków znajduje się w Australii w rękach prywatnych kolekcjonerów, a najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, to nie robić wokół tego zamieszania. Niech sprawa sama się rozwiąże. Spotkałem kilku wspaniałych ludzi, którzy szukają odcinków, a którzy to mieszkają i pracują w Australii. Jeśli coś wyjdzie na jaw, myślę, że wszyscy będą mogli to zobaczyć.

Obecnie nie wiadomo nic więcej o odnalezieniu jakiegokolwiek z brakujących odcinków. Morris stwierdził, że jeśli do tego dojdzie, najprawdopodobniej dowiemy się o tym dopiero wtedy, gdy potencjalne odcinki będą odnowione i gotowe do wydania.

Poświęcam temu wiele mojego czasu. Pasjonuje mnie to. Chciałbym zobaczyć je z powrotem w archiwach. Chcę, aby były tam dla fanów, ale jednocześnie chcę, aby to była niespodzianka.

Cały wywiad z Philipem Morrisem dostępny jest poniżej:

Jak sądzicie, czy zaginione odcinki mają szansę na odnalezienie? Ja osobiście sądzę, że to tylko kwestia czasu.

Źródło: Cultbox, The Doctor Who Companion

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *