Philip Morris o poszukiwaniach zaginionych odcinków

Mijający tydzień przyniósł chwilę, która wypełnia radością serca fanów „Doctora Who”. 24 lutego na DVD ukazała się przygoda Drugiego Doktora, The Web of Fear („Sieć strachu”) z odnalezionymi w październiku zeszłego roku w Nigerii odcinkami numer 2 oraz 4-6 (trzeci odcinek wciąż pozostaje zaginiony – istnieją tylko stop-klatki i krótkie fragmenty).

To doskonała okazja do świętowania, bo jest to drugi odcinek (pierwszy, The Abominable Snowmen, rozgrywał się w tybetańskim klasztorze), w którym Wielka Inteligencja opanowuje londyńskie metro (od odcinka The Snowmen wiemy, dlaczego wybrała akurat to miejsce).

dw-missingeps-philmorris-via kasterborousZ tej okazji tygodnik Radio Times opublikował artykuł z wypowiedziami Philipa Morrisa, dyrektora wykonawczego Television International Enterprises and Archives Ltd (TIEA), instytucji odpowiedzialnej za poszukiwania taśm z zaginionymi programami. Morris osobiście odkrył w Nigerii taśmy z czterema odcinkami Sieci strachu.

Przyznaje jednak, że sam jeszcze nie widział odnalezionych odcinków:

Wciąż nie widziałem Sieci strachu, może BBC przyśle mi kopię!

Tym bardziej, że nie miał okazji zobaczyć ich, gdy były emitowane w telewizji – jest ich rówieśnikiem… Ale czytał ich nowelizacje, gdy miał sześć czy siedem lat.

Wyjaśnia, w jaki sposób natknął się na zaginione odcinki:

TIEA pracowała w Nigerii, wraz z władzami nigeryjskiej telewizji, nad Projektem Genesis. Pierwsza faza projektu zakładała sprawdzenie każdej stacji nadawczej w kraju w celu ustalenia warunków przechowywania i składu materiałów. Podczas wizytacji stacji w Jos, mieście w środkowej Nigerii, w trakcie uważnego katalogowania materiałów zauważyłem kawałek taśmy maskującej, na której, po dokładniejszym przyjrzeniu, dostrzegłem napis „Dr. Who”.

Natychmiast wyciągnąłem jedną z puszek zawierających film. Była na niej etykieta „Dr Who QQ5*” – to oficjalny kod piątego odcinka „Sieci strachu”. Wiedziałem, że to jeden z zaginionych odcinków. Muszę przyznać, że serce zaczęło mi szybciej bić.

Sieć strachu została znaleziona wraz z puszkami zawierającymi Wroga świata.

Te filmy są ostatnimi ocalałymi z dwóch klasycznych historii z Patrickiem Troughtonem, które zgodnie z kontraktem powinny były być zniszczone.

Philip kontaktował się z nigeryjskim nabywcą programowym.

Poinformował mnie, że dostał polecenie spalenia taśm. Powiedziałem mu, że BBC będzie zachwycone, mogąc je odzyskać.

Niestety ciągle brakuje trzeciego odcinka Sieci strachu.

Ogółem odzyskano jedenaście odcinków, ale kto wie, może gdzieś istnieje kolejna kopia; żyjemy nadzieją.

Wydanie DVD zawiera odcinek trzeci w wersji zrekonstruowanej za pomocą istniejącej ścieżki dźwiękowej oraz zdjęć spoza planu.

Poszukiwania na całym świecie trwają. TIEA liczy na odzyskanie zaginionych odcinków także innych programów ze względu na ich historyczną wartość. Dotychczas udało się odnaleźć m. in. dwa odcinki programu „The Sky at Night” z 1963 roku.

Ekipa Philipa Morrisa pracuje obecnie m. in. w Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej.

Współpracujemy z wieloma prywatnymi kolekcjonerami z całego świata. Przenosimy stare, domowe nagrania z taśm, rolka za rolką.

Fanowskie fora pełne są dyskusji i plotek o kolejnych odnalezionych odcinkach. Niektórzy twierdzą nawet, że wszystkie odcinki uważane za zaginione zostały już odzyskane. Inni są przekonani, że BBC ma dla nas jakieś wielkie ogłoszenie, które poznamy później w tym roku.

Na końcu artykułu Philip Morris zwraca się bezpośrednio do czytelników:

Nie traćcie nadziei. Bądźcie cierpliwi. Ludzie ciężko pracują w wielu nieprzyjaznych i niebezpiecznych zakątkach świata, często w trudnych warunkach. TIEA ciągle szuka. Spodziewajcie się niespodziewanego.

Źródło: RadioTimes



Joanna Cichoń Serce ma dość pojemne - pomieści słuchowiska, Classic Who, Ósmego, dzierganie, kakao, białą czekoladę. Ma nadzieję, że mózg także trochę pomieści informacji w sobie - ciągle trwa w ambicji pochłonięcia wiedzy z TARDIS Data Core.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *