Na planie serii 14 i 60. rocznicy „Doctor Who”: polityka oraz potwory i spółka

5 grudnia rozpoczęły się zdjęcia na planie 14 serii „Doctor Who”, co zostało oficjalnie ogłoszone na profilach serialu. Do tej pory dowiedzieliśmy się jedynie jak będą wyglądać kostiumy Piętnastego i Ruby:

Piętnasty Doktor i Ruby Sunday ujawnienie kostiumów

Natomiast w sprawie przecieków z planu mimo rozpoczęcia zdjęć panowała do tej pory praktycznie całkowita cisza. W międzyczasie poznaliśmy parę nowych informacji o odcinkach rocznicowych. Do serii 14 jeszcze wrócimy.

Okazuje się, że (informacja ta już zniknęła z CV pewnej osoby) miało miejsce aż 6 tygodni nocnych zdjęć w plenerze. Trzeba przyznać, że udało się nieźle zachować tajemnicę, bo nikt z fanów nawet się nie zorientował, że coś takiego ma miejsce. W tamtym czasie na London Trans Pride Yasmin Finney potwierdziła także, że jej postać jest trans, czego można było się spodziewać po ogłoszeniu dotyczącym postaci roboczo zwanej Lily:

Kto z was widział „Doctor Who”? Tak, bo to też jest także moment i jest to także serial, w którym moja postać jest trans, więc, Borysie [Johnsonie], mam nadzieję, że zobaczysz Heartstopper. Mam nadzieję, że zobaczysz „Doctor Who”, bo ja istnieję i wiem, że o tym wiesz. My wszyscy istniejemy i nigdzie się nie wybieramy! Kropka.

Z kolei David Tennant powiedział:

Kręciliśmy [ja i Catherine] na zamkniętym planie z wieloma innymi osobami. Nawet nie zbliżyliście się do całej historii. Czekajcie…

Słowa te, mimo że padły latem są chyba dalej aktualne, bo właściwie jedyne, co potwierdził ostatni zwiastun to rzeczy praktycznie znane z przecieków z planu. Ciekawe zatem, kogo możemy się spodziewać… Paul McGann o swoim potencjalnym powrocie powiedział tak:

Wiecie co? Jestem gotów… i poniekąd liczę, że tak się stanie.

Ponadto w październiku pojawił się na Twitterze niepublikowany wcześniej filmik z kręcenia 60-lecia:

Rachel Talalay podzieliła się także takim zdjęciem zza kulis:

Pomijając czy zapisanie „Weep” jest celowe i możemy się spodziewać interwencji Aniołów, to w zwiastunie widzieliśmy coś takiego:

Czternasty przechodzi przez dziurę

Czy to nie jest przypadkiem ta sama ściana?

Z kolei chyba nikt się nie spodziewał, że Google Maps też dostarczy jakichś informacji o 60. rocznicy. Dostrzeżono bowiem lądowisko dla helikopterów w backlocie Bad Wolf (obszar studia, na którym znajdują się budynki przeznaczone do zewnętrznych zdjęć). Lądowisko z logiem UNIT…

Potwierdzałoby to kolejny raz, że na rocznicę „Doctor Who” znowu zobaczymy UNIT. Ciekawe, czy wróci także Kate Stewart?

Seria 14

Na początku grudnia z kolei miał miejsce wyciek zdjęć z wnętrzem nowej TARDIS. Ewidentnie nie spodobało się to BBC, które nie chce jeszcze ujawniać wyglądu wnętrza TARDIS Czternastego (a że będzie nowe, potwierdziła już Talalay w miniwywiadzie). W związku z tym nie będziemy tutaj publikować tych materiałów – zaznaczymy jedynie, że to co było widać, było jeszcze nieukończone, jednak było widać zwrot w bardziej klasycznym kierunku i fanowskie grafiki pokazują potencjał tego wnętrza. Widać było też, że potwierdzałyby się w większym stopniu wcześniejsze plotki. Ciekawym akcentem była też widoczna na projekcie prawdopodobnie szafa grająca w pobliżu konsoli.

Z kolei wczoraj (3 stycznia) fani zauważyli, że w Capitol Shopping Centre w Cardiff prawdopodobnie będą miały miejsce zdjęcia do „Doctor Who” – co też się potwierdziło.

Siedziba Albionu seria 14

Jest to prawdopodobnie siedziba sztabu wyborczego partii – widać napisy „campaign office” oraz plakaty nawołujące do głosowania na kandydata partii, prawdopodobnie nazywanej Albion (starodawna nazwa Anglii). Hasło Bigger Better Bolder Britain kojarzy się z hasłami raczej prawicowymi – typu Make America great again (nawet niektórzy statyści mieli czerwone czapki…, choć nie tylko. Przypuszczam, że czapki będą w kolorach flagi Wielkiej Brytanii). Kandydat nazywa się Robert AP Gwilliam, czyli dosłownie Robert, syn Gwilliama – nazwisko wskazuje na Walijczyka. Walijczykiem jest też aktor, którego mimo braku oficjalnych komunikatów (BBC odmówiło komentarza w tej sprawie), udało się prawdopodobnie zidentyfikować.

Aneurin Barnard w 1899

Jest to Aneurin Barnard (na zdjęciu po lewej), znany z roli Ryszarda III w „Białej królowej”, Gibsona w „Dunkierce”, a ostatnio z występu w dwóch odcinkach „Peaky Blinders” i roli Daniela z anulowanego po pierwszym sezonie niestety wczoraj serialu Netflixa od twórców Dark – „1899”, z którego pochodzi powyższy kadr (szkoda swoją drogą, ten serial miał potencjał).

Na planie pojawiła się Millie Gibson. Nie było jednak Ncutiego Gatwy, który obecnie jest najpewniej zajęty zdjęciami do 4 sezonu Sex Education. Wkrótce po dostrzeżeniu scenografii oraz Millie rozpoczęły się zdjęcia i poproszono fanów o ciszę.

Poniżej zaś możecie zobaczyć filmik nakręcony już po zakończeniu zdjęć:

Udało się także zrobić parę zdjęć Millie – jak widzicie Ruby siedziała w środku obok pewnego pudła.

Albion 14 seria "Doctor Who" - czy to biurko Ruby?

Na tym zdjęciu widać to pudełko i biurko lepiej. Fani zastanawiali się czy nie jest to takie pudło na rzeczy, które jest typowe, gdy ktoś na przykład zostaje zwolniony lub odchodzi.

Natomiast z innych dostrzeżonych przez fanów detali – wybory, w których startuje Roger AP Gwiliam mają miejsce w przyszłości – 2046 rok. Roger jest przywódcą Partii Albionu. Członkowie partii wznosili radosne okrzyki na jego cześć. Ruby zaś była ubrana w eleganckie ubrania właśnie z tej partii i nosiła okulary. To, że przebywała w takim miejscu zaczęło prowadzić do spekulacji. Mogła tam być pod przykrywką, ale może to na przykład mieć związek z jej wątkiem. Nigdzie nie powiedziano przecież, że pochodzi ona z teraźniejszości, więc mogłoby się okazać, że ona faktycznie popiera tą partię i została zwolniona tudzież odeszła, gdyż dzięki Doktorowi zaczęła zmieniać nastawienie do ultraprawicowej partii. RTD na pewno nie jest kimś, kto bałby się poruszać polityczne tematy, więc taki rozwój wydarzeń jest niewykluczony.

Sam Roger może być zwykłym politykiem, niczym Robertson z ery Trzynastej albo kimś bardziej podejrzanym, szczególnie że na jednym z plakatów był napis „space saviour”, który może sugerować, że jest w nim coś więcej. Pytanie brzmi jednak czy RTD chciałby faktycznie zrobić powtórkę z Saxona i byłby to na przykład Mistrz. A może byłby to ktoś, o kim usłyszał już Dwunasty w „Ciszy przed potopem” (Before the Flood):

Alice O’Donell przytaczała ważne wydarzenia z lat 1980-2119. Minister Wojny został wymieniony pomiędzy rządami Saxona (2008 rok) i eksplozją Księżyca w „Zabić Księżyc” (Kill the Moon), co miało miejsce w 2049 roku. Zatem wybory w 2046 roku jak najbardziej by pasowały. Czyżby Roger mógł być owym Ministrem i tym samym byłby to główny lub istotniejszy wróg 14 serii? Pamiętajmy, że RTD przywołał raczej niszowego Beepa, więc nie byłoby nic dziwnego w zainspirowaniu się pojedynczym wyrażeniem z głównego serialu. W dodatku mogłoby to wpasowywać się w tematykę antywojenną, co z powodu wojny na Ukrainie może być poruszonym tematem przez RTD.

Co czeka nas w najbliższej przyszłości? Wiemy, że zdjęcia będą najpewniej w poniższych lokacjach:

  • Swansea w Walii w dniach 4-7 stycznia. Nie podano konkretnych miejsc, ani czasu. Jednak w dniu dzisiejszym faktycznie coś dostrzeżono; więcej niżej.
  • Na Newpowrt Market (Newport to także Walia) w dniu 9 stycznia w godzinach 8:30-14:00 polskiego czasu.
  • ulica High Street w Newport 10 stycznia w godzinach 13:30-18:30. Aktorzy będą strzelać z nieprawdziwej broni, zaś drogi będą zamknięte dla ruchu pojazdów, ale nie dla pieszych.

Natomiast dzisiaj zauważono na kampusie Uniwersytetu Swansea przygotowania do zdjęć:

Okazało się, że to faktycznie jest plan „Doctor Who”. Oto kilka zdjęć z dzisiaj:

Udało się jednak zrobić także zdjęcie zakrytej istoty:

Nie wiadomo za bardzo, co to za ogromny ślimak, ale ewidentnie wprawił fanów w humor – wydaje mi się, że czuć tutaj rękę RTD. Ponadto zauważono logo „Diamond Plaza”, co może nawiązywać do niedawnej rocznicy (14 seria najwcześniej emitowana będzie dopiero w 2024 roku) i „Finetime”.

Dwie aktorki, które były obecne na planie pozostają nieznane, lecz znalazły się na filmikach zrobionych przez fanów:

Dodano: Doctor Who Production News pisze, że w obecnym, bloku zdjęciowym, w którym reżyserem jest Dylan Holmes Williams są dwa odcinki.

Z pewnych przyczyn uważa, że dzisiejsze sceny należą do odcinka, który był kręcony w grudniu w Cardiff Bay. DWPN uważa też, że ślimakopodobny stwór i Robert AP Gwilliam są z  oddzielnych odcinków. Co o tym wszystkim myślicie? Jakie macie teorie? Dajcie znać w komentarzach.

źródło: Twitter i InstagramFan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *