Krakowskie smoki zapraszają na XXI Imladris

Już za dwa tygodnie, w dniach 24-26 listopada odbędzie się kolejny Imladris: Krakowski Weekend z Fantastyką. Mamy w tym roku przyjemność ponownie patronować temu konwentowi.

Imladris 2023 plakat

Na początek oddajmy głos organizatorom:

Imladris to konwent fantastyczny, czyli innymi słowy doroczny zlot fanów fantastyki, który to odbywa się jesienią w Krakowie od 1998 roku już od ponad 20 lat. Z uwagi na fakt, iż wydarzenie to odbywa się w weekend, ma ono również swój podtytuł – Krakowski Weekend z Fantastyką. Na dzień dzisiejszy jest to największe tego typu wydarzenie organizowane na terenie miasta Krakowa jak i w całej Małopolsce skierowane do fanów fantastyki. Jest to również jedno z najstarszych tego typu wydarzeń zarówno w Krakowie jak i w Polsce.

Krakowski Weekend z Fantastyką tradycyjnie odbywa się w murach krakowskich szkół, od kilku lat sukcesywnie jego współgospodarzem jest nowopowstałe XLII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie im. Adama Mickiewicza – szkoła powstała na fundamentach dawnego Gimnazjum nr 13 posiadającego znakomitą reputację w Krakowie jak chodzi o kształcenie młodzieży.

Co roku Imladris odwiedza blisko 800 osób, w skład których wchodzą uczestnicy opłacający akredytację, goście wydarzenia, twórcy programu zaproszeni do współpracy przez organizatorów, obsługa wydarzenia oraz sami organizatorzy.

Najbliższa XXI. edycja konwentu Imladris: Krakowski Weekend z Fantastyką odbędzie się w dniach 24. do 26. listopada 2023 roku na terenie XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie.

W zeszłym roku konwent miał rangę Polconu i odwiedziło go ponad 1000 osób. Nie zabrakło też nas i jeśli jesteście ciekawi wrażeń, zajrzyjcie koniecznie tutaj. W tym roku Imladris odbywa się w bardzo szczególnym momencie – drugiego dnia wydarzenia na Disney+ wyląduje pierwszy tegoroczny odcinek Doktora Who, a sam konwent rozpocznie się tuż po 60. urodzinach serialu. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was więcej prelekcji niż zwykle, bo aż trzy, i wszystkie dotyczą naszego ulubionego serialu!

Ojczyzna Doctor Who – dzieje planety Gallifrey – 25.11.2022, 10:00-10:50
Sala 6 (Prelekcyjna 2)

Planeta Gallifrey, ojczyzna Doktora i wszystkich Władców Czasu. Prezentowana widzom jako najświetniejsza cywilizacja we Wszechświecie, lud wybitnych inżynierów, którzy okiełznali Czas. Niestety jednak, duma kroczy przed upadkiem. Prześledźmy losy Gallifrey z czasów pomiędzy Classic Who i New Who, by dowiedzieć się, co działo się na planecie pod nieobecność Doktora i jakie wydarzenia przyczyniły się do Ostatniej Wielkiej Wojny Czasu. A wszystko zaczęło się, gdy Piąty Doktor został Prezydentem…

Doctor Who – między dobrym a złym – 25.11.2022, 17:00-17:50
Sala 2 (Prelekcyjna 1)

Doktor Who, inkarnacja Siódma. Zdobny w czerwone pytajniki i uzbrojony w kultowy parasol zawsze stosował iście makiawelistyczne manipulacje tam, gdzie inni Doktorzy by filozofowali na temat moralności. Najlepiej wiedziała o tym Ace, towarzyszka z ostatniego odcinka Trzynastej Doktor, której Doktor często fundował prawdziwą traumę. Jeśli jesteście ciekawi jaki był kontekst ich rozmowy, to ta prelekcja przedstawi Wam jego największe szubrawstwa, których dokonywał wobec wrogów… oraz przyjaciół.

Wszyscy jesteśmy opowieściami – (nie)krótka historia Doktora Who – 26.11.2022, 11:00-11:50
Sala 6 (Prelekcyjna 2)

„Doktor Who” to kamień milowy – a nawet cała seria kamieni milowych – w rozwoju produkcji telewizyjnych. W tym roku tytuł kończy już 60 lat, a kolejne serie w drodze. Prelekcja przybliży imponującą historię serialu, jego liczne ewolucje oraz wyjaśni fenomen jego ponadczasowości. Jednocześnie pokażemy, że cała seria zawsze była i wciąż pozostaje wiernym odbiciem zmieniającej się kultury.

Wszystkie prelekcje poprowadzi I3altazar, czyli Tomasz Tarnawski, zaś współprowadzącym trzeciej z nich będzie Kajetan Cyra.

Oczywiście na Doktorze Who konwent się nie kończy. W trakcie konwentu odbędą się prelekcje o Harrym Potterze, klockach LEGO, Warhammerze 40k. Nie zabraknie także warsztatów i konkursów. Wśród gości Imladrisu znaleźli się m.in. Kasia Wierzbicka, Krzysztof M. Maj, Imperium Meekhańskie czy osoby z wydawnictwa gier planszowych Galakta. Program znajdziecie w formie tabeli tutaj, natomiast tutaj macie szukajkę programową – możecie sobie filtrować po typie prelekcji, miejscu, dniu, prelegencie, a także po prostu szukać po jakichś słowach kluczowych.

Szkoła, w której odbywa się konwent, otwarta zostanie w piątek o 17:30 i czynna będzie do godziny 22:30. W sobotę szkoła będzie otwarta w godzinach 9:30 – 22:30 natomiast w niedzielę od godziny 9:30 do godziny 16:30.

Akredytacje

Istnieje możliwość nabycia akredytacji w przedsprzedaży. Liczba wejściówek do kupienia na miejscu będzie zależna od liczby akredytacji sprzedanych w przedsprzedaży. Akredytacje zamówicie w przedsprzedaży TUTAJ. Zachęcamy do preakredytowania, gdyż daje to 100% gwarancję udziału w tegorocznym Imladrisie. Preakredytacja trwa do 23 listopada. Gadżety można zamawiać jeszcze tylko dzisiaj (10 listopada).  Typy wejściówek wraz z ich cenami są następujące:

 • Pełna – 80 zł
  Uczestnik z pełną 3-dniową akredytacją otrzyma identyfikator oraz materiały konwentowe.

W przedsprzedaży do tej wersji akredytacji dostępne są następujące gadżety:

– Smycz z tegorocznej edycji
– Torba materiałowa
– Naklejki z konwentowymi grafikami
– Zakładka do książek

 • Smoczy Mecenat – 140 zł
  Dostępny tylko do 10 listopada
  Smoczy mecenat to dodatkowe wsparcie finansowe konwentu. Uczestnik otrzyma pełną 3-dniową akredytację, materiały konwentowe, możliwość zamówienia unikalnych gadżetów dostępnych tylko dla Smoczego Mecenatu. Imienne podziękowanie za wsparcie konwentu w informatorze i na stronie www.

W tej wersji można dodatkowo dokupić następujące gadżety:

– Dwie wersje koszulki konwentowej
– Konwentową kostkę k6
– Kubek

 • Dziecko 7-12 lat – 40 zł
  Dziecko 7-12 lat otrzyma 3-dniową akredytację oraz identyfikator bez materiałów konwentowych. Aby zarejestrować dziecko 7-12 lat należy najpierw zarejestrować opiekuna (jako uczestnika bądź mecenata).

Więcej informacji znajdziecie na stronie konwentu oraz w FAQ.

Widzimy się w Krakowie!Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *