Gdzie jest Doktor? #FindTheDoctor
Pod koniec lipca otrzymaliśmy zajawkę nowego sezonu „Doctor Who”. A czy zauważyliście ukryty przekaz? Od premiery zajawki twórcy toczą z fanami grę w postaci zagadki, której elementy zwykle są powiązane z tagiem #FindTheDoctor. Zebraliśmy dla Was dotychczasowe postępy w rozwiązywaniu zagadki. Bawcie się dobrze. I znajdźcie Doktor!
Zagadka z cyklu #FindTheDoctor rozpoczęła się w chwili, gdy na tle pasków było widać logo serialu, można było dostrzec pewien wyraz (może niekoniecznie wyraźnie widoczny, ale da się go odczytać, poniżej zaznaczyliśmy go w zielonej ramce):
Jest to „/mystery”. Okazuje się, że gdy dopiszemy to do adresu oficjalnej strony serialu zostaniemy przekierowani na tajemniczą stronę. Znajdziemy na niej powyższy obrazek w lepszej jakości:
A także tekst:
Welcome to a mystery across space and time. Work together to solve the hiDden clues and reveal a password below. #FindTheDoctor
It begins: 13:13.13
Czyli po polsku:
Witajcie w tajemnicy w przestrzeni i czasie. Pracujcie razem, by rozwikłać ukryte wskazówki i poznać poniższe hasło. #FindTheDoctor
Zaczyna się: 13:13.13
Poniżej podsumowaliśmy dotychczasowe znane nam ustalenia i teorie fanów dotyczące zagadki. Zatem jeśli chcecie samodzielnie spróbować się z nią zmierzyć, nie czytajcie dalej. Warto wiedzieć, że na razie prawdopodobnie jeszcze nikt nie znalazł rozwiązania, bo nie wszystkie podpowiedzi zostały ujawnione, macie więc szansę być pierwsi.
Niedługo później, 13 sierpnia na tej samej stronie pojawiła się wiadomość głosowa od Yaz z opisem:
The next Clue is coming soon. #FindTheDoctor
Oto transkrypcja tego, co mówi Yaz:
Hey Doctor! It’s me. I thought you said to meet you by the waterfall. It’s funny, I thought it was called the „hanging gardens” because it had loads of hanging baskets, like my nan’s house, but I haven’t seen any. Where did you say we’d go next, cuz I was thinking, snowball fight at the top of everest then teaching Galileo „Bohemian Rhapsody”. What d’you reckon? Anyway, better go. People are starting to stare. Give us a ring when you get this, I’m not sure where you’ve gone.
Cześć, Doktor! To ja. Myślałam, że powiedziałaś, żebyśmy spotkały się przy wodospadzie. Zabawne, myślałam że jest nazywany „wiszącymi ogrodami” ze względu na wiszące kosze z roślinami, jak w domu mojej babci, ale nie widziałam żadnego. Mówisz, że gdzie polecimy teraz, bo myślałam o bitwie na śnieżki na szczycie Everestu, a potem nauczylibyśmy Galileusza Bohemian Rhapsody. Co myślisz? W każdym razie przyjdź. Ludzie zaczynają się gapić. Zadzwoń do nas, kiedy otrzymasz tę wiadomość, nie jestem pewna gdzie się udałaś.
Skoro nawet Yaz nie wie, gdzie jest Doktor, to wyjaśniałoby tag #findTheDoctor – sytuacja może być poważna. Można też zauważyć, że dwie litery są zapisane jako duże – zapewne są częścią hasła i trzeba zebrać wszystkie litery.
Co ciekawe, jeśli otworzycie tajemniczą stronę na smartfonach, to możecie podwójnie tapnąć (jakbyście zaznaczali tekst) tuż pod niebieską ramką, mniej więcej w obszarze zaznaczonym niżej pomarańczową ramką – okaże się że tam jest niewidoczny tekst.
Jeśli wkleicie go gdzieś, okaże się, że jest to „fred”. Część osób skojarzyło to z Romaną, ponieważ gdy Czwarty zapytał ją, jak sobie życzy być nazywana: „Romana”, czy „Fred” dla skrócenia imienia (Romanadvoratrelundar jest trochę długie), Romana odpowiedziała, że woli „Fred”. Czwarty, jak to Doktor, z przekory nazywał ją więc później Romaną. Na ten moment wydaje się, że ten tekst raczej jest jakimś easter eggiem niż częścią zagadki, ale kto wie.
W samym kodzie strony znaleziono także ciąg znaków „X4G6H66TZ114Z33H19K6” – co ciekawe, po wpisaniu go powiadomienie o błędnym haśle znika, jednak nie daje to żadnego innego skutku, zatem rozwiązanie zagadki nie jest aż tak proste, by odpowiedź ukryto prawie na widoku.
Po panelu na Comic Conie w San Diego Mandip wrzuciła na Instagrama pierwsze oficjalne zdjęcie z opisem:
Fani zaczęli się zastanawiać czy brak kropki między A i R w stylizowanym napisie TEAM TARDIS jest przypadkowy.
Podobne podejrzenia wzbudził także poniższy twitt Johna Bishopa:
Powyższy twitt został już usunięty, ale w Internecie nic nie ginie. Można zatem zobaczyć, że aktor zgubił n w „and” a także nie użył apostrofu w „it’s”. Czy to były przypadkowe błędy, czy też jest to część zagadki? Wydaje się, że przynajmniej w przypadku twitta Bishopa, skasowanie sugeruje, że być może usunięto go, by nie wprowadzać zamieszania (na Twitterze nie da się edytować postów, można je tylko wrzucić ponownie).
Parę dni później na oficjalnym profilu serialu pojawiło się następujące zdjęcie:
Można zauważyć, że Trzynasta bardzo cieszy się z nowej osoby na pokładzie TARDIS, Yaz już trochę mniej. Czy będzie to widać również w serialu? Zobaczymy. Z punktu wiedzenia zagadki istotniejsze są liczby w lewym dolnym rogu.
53.38038
-1.45899
Znowu wyróżniony został jeden znak, 5. Natomiast czym są te liczby? Są to najpewniej współrzędne, które okazują się wskazywać na bloki w Sheffield. Wygląda na to, że to tam, gdzie mieszka Yaz.
leads to a block of flats in Sheffield so I think it’s just the coordinates of where they took the picture pic.twitter.com/SVF21ZeMKo
— Em Robin ?️⚧️ (@doctorwhoemst) August 16, 2021
Ale na tym nie koniec. Na Google Maps można dodawać zdjęcia różnych obiektów. I wiecie, co? W tym punkcie znajduje się zdjęcie zamieszczone przez… Johna Smitha. Wprawdzie bez #FindTheDoctor, ale raczej nie było to potrzebne w tym przypadku.
Tym razem do hasła trafiła litera E. Napis na TARDIS wskazuje na datę 14/07. Po pewnym czasie internauci zorientowali się, że na Instagramie w tym dniu został dodany post, który wcześniej był niewidoczny…
Jest to zdjęcie z odcinka „Nikoli Tesli noc pełna grozy” (Nikola Tesla’s Night of Terror), jednakże wtedy nie było widać żadnej wiadomości zapisanej alfabetem Morse’a. Odczytując ją w lustrzanym odbiciu (czyli tak, jak widzi to Doktor) otrzymujemy LIVERPOOL GALLERY. To zaprowadziło fanów do następnej wskazówki.
Pamiętacie, że jeden z odcinków kręcono w Muzeum Liverpoolu? Okazuje się, że muzea w Liverpoolu także przyłączyły się do akcji poszukiwań Doktor. Wskazówka wskazywała na galerię, więc należało odnaleźć obraz i tak się stało. Walker Art Gallery otrzymało obraz z 1860 roku, który przedstawia pewną znajomą budkę na dość interesującym tle…
Oto opis obrazu La Boîte Bleue, czyli „Niebieska budka”:
Ta tradycyjna wiejska scena ma miejsce na brytyjskiej wsi i przedstawia powóz ciągnięty przez konie. Na brzegu rzeki znajduje się tajemniczY niebieski obiekt.
Przekazano anonimowo do Walker Art Gallery w 2021 roku.
Nr. WAG Dr 1963
#FindTheDoctor
W oryginale wyróżniona litera znajdowała się w słowie mYsterious. Zatem do hasła trafia litera Y. Jak Wam się podoba ten obraz?
Po jakimś czasie okazało się, że nie tylko liverpoolskie muzea zostały wplątane w intrygę. Śledzono bowiem, co John Smith, konto już powiązane z zagadką, robił. Okazało się, że 2 tygodnie temu napisał recenzję Science Museum. W tym kontekście nie dziwią obiekty z przyszłości (poza TARDIS), które znalazły się na wcześniejszym obrazie – niektórzy już zaczęli się zastanawiać, czy nie można ich znaleźć właśnie w Science Museum.
Myślę, że coś tu zostawiłem! Dajcie mi znać, jeśli to znajdziecie.
I rzeczywiście. Do Science Museum w Londynie trafił taki oto przedmiot oznaczony jako :
Ten niezwykły obiekt wygląda na zrobiony z sheffieldzkiej stali i nieznanej substancji. We właściwych rękach potrafi wykrywać i interpretować sygnały, otwierać sygnały a naVet zapalać świece.
Ten tajemniczy przedmiot został wystawiony na półpiętrze poziomu głównego sklepu.
#FindTheDoctor
https://twitter.com/joegotguitar/status/1428720339689820171?s=19
Co musiało się stać, że śrubokręt Trzynastej trafił do muzeum? W opisie można znaleźć kolejną wyróżnioną literę ( w oryg. eVen). Tym razem także mamy wskazówkę odnośnie tego, co dalej. Jeśli zanagramujemy (czyli przestawimy litery tak, by otrzymać sensowny wyraz lub zwrot) oznaczenie śrubokrętu otrzymamy TORCHWOOD EMAIL 02/09. Sugerowało to, że należy się spodziewać 2 września jakiegoś maila powiązanego z zagadką.
I tak się stało. 2 września osoby zapisane do newslettera otrzymały maila, przytaczamy fragmenty istotne dla zagadki.
To celeBrate the release of The Essential Terrance Dicks, read an extract of Doctor Who and the Auton Invasion and find out what really Happened before the Doctor regenerated.
The Sixth Doctor returns to Blu-ray in standard packaging.The Collection – Season 23 Is packed with cast inteRviews, extended edits of all 14 episodes and much more – avaiLable to pre-order now.
Test youR knowledge of the Doctor’s style choIces in a brand new fiendish fashion quiz.
Missy teAms up with the Monk, the ElevenTh Doctor explores the cosmos and more in thIs month’s audio releases from Big Finish Productions.
Travel back to the verY Beginning of the Doctor’s adventures. Six lost First Doctor stories are remastered for audio, plus more to listen to this month.
Celebrate Mary Shelley’s recent birthday with a roundup of some of the most legendaRy woMen the Doctor has encountered on their travel.
From RosA Parks to Vincent Van Gogh, reviSit the moment that these historical heroes encountered the Doctor.
Which friend of the Doctor decided to redecorate Vincent Van Gogh’s couRtYard with sunflowers?
Jeśli odczytamy pogrubione litery w kolejności z maila otrzymamy BHIRLRIATIYBRMASRY. Ponownie, nie ma to sensu, dopóki nie przeanagramujemy tych liter. Wtedy dostaniemy „British Library Mary”. W Bibliotece Brytyjskiej jest wprawdzie więcej niż jedna Mary, ale zauważmy, że w mailu wspomniano o niedawnych urodzinach Mary Shelley. W związku z tym odnajdujemy stronę o niej i znajdujemy tam następujący tekst:
Mary Shelley is an English novelist whose work has reAched all corners of the globe.[…] Familiar to scholars, librarians and the entire literary world, the novel tells the story of Doctor Victor Frankenstein and a creature he creates in an unorthodox scientific experiment. It was an instant wonder and spawned a mythology all of its own that endures to this day.
Jest to bez wątpienia kolejna wskazówka! Duża litera A jest częścią hasła, natomiast wytłuszczone słowa: reach, librarian i Doctor nie są przypadkowe. Istnieje bowiem system kodowania lokacji za pomocą opisywania danej lokacji w trzech słowach o nazwie what3words. Jeśli wpiszemy tam owe trzy słowa, to dostaniemy następujący link: https://w3w.co/reach.librarian.doctor
Oznacza to, że ciągu dalszego powinniśmy szukać w Muzeum Historii Naturalnej w dziale ze skamielinami gadów morskich.
Robimy to (internetowo) i trafiamy na taką oto skamielinę…
Przedmiot, nazwany EPDUPSXIPNBH-TFQU i część większego projektu nie jest obecNie wystawiana, gdyż nasz zespół przeprowadza konsultacje z międzynarodowym środowiskiem naukowym odnośnie istotności znaleziska. W żółtym bursztynie znajdzuje się nieznany obiekt pochodzenia metalicznego.
#FindTheDoctor
Dostaliśmy kolejną literę do hasła, N, oraz EPDUPSXIPNBH-TFQU. Tutaj okazało się, że by uzyskać sensowny tekst należało użyć szyfru cezara (przesunięcie każdej litery o dowolną liczbę, zwykle 13, pozycji w alfabecie naprzód, by odszyfrować i odwrotnie by zaszyfrować) z przesunięciem 25, czyli to to samo, co cofnięcie każdej litery o jedną pozycję (E to D i tak dalej). Dostajemy DOCTORWHOMAG-SEPT. Oznacza to, że kolejną wskazówkę dostaniemy we wrześniowym wydaniu Doctor Who Magazine, który ukaże się 16 września.
A co będzie na końcu tego wszystkiego, zapytacie. Według plotek z Reddita po wpisaniu hasła odblokujemy zwiastun 13 serii oraz ekskluzywne bonusy tylko dla osób, które znały hasło: wiadomość od Doktor, a także oficjalny artwork serii 13. Jeśli to prawda, to przypuszczalnie poznamy też w końcu (przynajmniej brytyjską) datę premiery najnowszej serii.
Co sądzicie o takich zagadkach? Lubicie je rozwiązywać? Śledziliście tą konkretną od początku? Ja osobiście bardzo takie rzeczy lubię, i fajnie gdy są także powiązane z Whoniwersum.
Zapraszamy do dyskusji o zagadce #FindTheDoctor na naszą grupę na Facebooku oraz na serwer Discorda.
Źródło: Radio Times, Twitter, Reddit i opracowanie własne.