Doctor Who: scenarzyści i reżyserzy serii 13

W ekskluzywnym wywiadzie dla Doctor Who Magazine Chris Chibnall opowiedział o osobach piszących i reżyserujących Doctor Who: Flux, czyli serię 13.

Każdy z sześciu odcinków 13 serii został napisany przez Chibnalla – wyjątkiem jest czwarty odcinek, którego współautorką jest znana z „Grozy w Willi Diodati” (The Haunting of Villa Diodati) Maxine Alderton.

Jak mówi o niej obecny showrunner:

Jest genialna. Planowaliśmy sprowadzić kilku naprawdę wspaniałych scenarzystów, ale wiele naszych planów musiało zostać zmienionych. Częściowo dlatego, że nowa seria to jedna historia, częściowo dlatego, że ma ona mniej odcinków, a po części z powodu niezależnej od nas zmiany sytuacji.

Jednakże nie znamy jeszcze żadnych szczegółów odnośnie fabuły czwartego odcinka. Flux został podzielony między dwóch reżyserów.

Jamie Magnus Stone w TARDIS, jeden z reżyserów serii 13

Jamie Magnus Stone zajmie się odcinkami 1, 2 i 4 – wiemy to z CV edytora Joela Skinnera, który zajmie się tymi odcinkami. Jak mówi o nim Chibnall:

Jamie Magnus Stone dostarczył kilka niesamowitych odcinków w ostatniej serii. W pierwszej części Spyfall rzuciliśmy go na głęboką wodę, kręcąc zdjęcia w południowej Afryce, rozbijając samolot i dając mu nowego Mistrza. I on po prostu przez nią przepłynął. Wrócił jeszcze silniejszy w „Wyniesieniu Cybermenów” (Ascension of the Cybermen) i „Dzieciach spoza Czasu” (The Timeless Children). Jest świetny wizualnie, świetny w akcji, ma dobre poczucie humoru i świetnie radzi sobie z aktorami. Każdy kocha z nim pracować i on naprawdę nad tym panuje. Nie było co się zastanawiać nad zapytaniem go o powrót.

Drugim reżyserem jest Azhur Saleem, który debiutuje w „Doctor Who” w tej serii. Jak potwierdzał w swoim CV, zajął się trzema odcinkami 13 serii, zaś Cat Gregory jako edytor w swoim CV potwierdza, że będą to odcinki 3, 5 i 6, czyli wszystko się zgadza. Producent jego odcinków, Peter Levy, potwierdza w swoim CV, że przynajmniej jeden odcinek będzie mieć długość 60 minut – zapewne będzie to finał serii, zaś reszta będzie mieć po 50 minut. O tym, jak Saleem dołączył do serialu opowiada Chibnall:

[Producent wykonawczy] Matt Strevens i [producentka serii] Nikki Wilson zawsze poszukują dobrze zapowiadających się reżyserów z miłością do gatunku, a w tej chwili pojawia się niesamowita fala talentów reżyserskich.

W dodatku [kompozytor] Segun Akinola napisał muzykę do filmu krótkometrażowego [Muse, film science-fiction z zeszłego roku o artyście i jego muzie będącej androidem], który Azhur reżyserował i powiedział: „Powinieneś zobaczyć tego gościa, jest naprawdę utalentowany”. Azhur był zajęty w czasie kręcenia poprzedniej serii, więc nie mogliśmy tego zrobić, więc w tym roku poprosiliśmy go o zrobienie trzech odcinków.

W DWM nie podano tytułu żadnego odcinka, o ile w ogóle będą jakieś miały. Według Chibnalla mamy je traktować jak kolejne rozdziały jednej opowieści.

Jodie Whittaker dorzuciła parę słów o tym formacie 13 serii:

Pochodząc z tego rodzaju świata dramatów i filmów fabularnych, w pewien sposób wydawało się to dziwnie znajome. To dobre być w stanie zacząć od początku i budować do końca. Najważniejsze jest dla mnie to, że możesz pracować z ludźmi przez dłuższy okres czasu – oni są tutaj nie tylko na jeden odcinek.

Ten sezon zabierze was na labiryntową przygodę. Doktor dowie się pewnych rzeczy o sobie i zmierzy się ze swoimi największymi i najstarszymi przeciwnikami. A nie będzie w stanie nic z tych rzeczy zrobić bez Yaz i Dana u swego boku.

Chibnall opisał także scenę z niezidentyfikowanego odcinka:

Jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakie próbowaliśmy zrobić tym roku, było nakręcić pół-stronicową scenę w sypialni na plenerze. To było niemożliwe, bo ze względu na dystans społeczny nie mogliśmy pomieścić ekipy w tak małej przestrzeni.

W DWM pojawiło się także nowe zdjęcie promocyjne przedstawiające TARDIS na polu bitwy – najpewniej jest to zdjęcie z odcinka z wojną krymską, o którym wspominaliśmy tutaj. Doniesienia mówiły o Sontaranach, więc najpewniej zobaczymy ich w więcej niż w jednym odcinku.

TARDIS na polu bitwy, seria 13

Skoro o Sontaranach mowa, w serii 13 pojawią Sontaranie znacznie bardziej zbliżeni do klasycznej wersji. Do tej pory widzieliśmy ich jedynie w zbrojach, jednakże możemy zobaczyć, jak będą się prezentowali bez nich. Kostium zaprojektowali projektant kostiumów Ray Holman i projektantka charakteryzacji specjalnej Danny Marie Elias.

Sontaranin z serii 13

Jak Wam się podoba ten nowy Sontaranin? Czy to może być potwór ujawniony w #FindTheDoctor? Wykazuje pewne podobieństwa, ale jednocześnie i różnice, więc przekonamy się wkrótce.


Flux będzie mieć premierę 31 października w Wielkiej Brytanii, zaś w Polsce 19 listopada o 17:25.

Źródło: Cultbox, Doctor Who Magazine #570Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *