Dni Fantastyki – program, który zawładnie Waszą wyobraźnią!

Dwa tygodnie. Dokładnie tyle pozostało do rozpoczęcia kolejnej edycji wrocławskich Dni Fantastyki! Warto przypomnieć, że ta edycja będzie wyjątkowa, bo potrwa aż 5 dni – od 23 do 27 sierpnia. A co się w tym czasie będzie działo? Czas odpowiedzieć konkretniej na to pytanie, gdyż opublikowana została tabela programowa wydarzenia! W tym roku jak zwykle nie tylko patronujemy DF-om, ale także je współtworzymy, więc nie zabraknie nas we Wrocławiu.

Dni Fantastyki 2023

Wrocławskie Dni Fantastyki odbywają się od 2004 roku, co czyni je najstarszym dolnośląskim festiwalem poświęconym szeroko pojętej fantastyce. Obejmuje tematyką literaturę, film, komiks, popkulturę, mangę, anime oraz gry – planszowe i komputerowe.

Dni Fantastyki (używany skrót: DF) corocznie łączą zarówno fanów, jak i twórców fantastyki – pisarzy, aktorów, twórców komiksu czy reżyserów. Z każdym rokiem ich liczba wzrasta, edycję z 2022 roku odwiedziło ponad 10 000 uczestników. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest Miasto Wyobraźni.

Pierwsza część wydarzenia będzie miała miejsce w Mediatece, Filii nr 58 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu (w końcu przecież książki są najpotężniejszą bronią we wszechświecie!). Na wszystkie wydarzenia, które znajdziecie w poniższej tabeli wstęp jest zupełnie za darmo.

Dni Fantastyki 2023 Mediateka

W Zamku w Leśnicy natomiast odbędzie się główna, również trzydniowa część Dni Fantastyki. Tabelę programową znajdziecie TUTAJ.

Jak zwykle punkty programu podzielono na bloki tematyczne. Pod linkami znajdziecie nie tylko terminy i tematy prelekcji, ale także ich bardziej szczegółowe opisy:

Fantastyka Open są to wszystkie atrakcje, które mają miejsce wokół Zamku – prelekcje, warsztaty czy koncerty! Podobnie jak w przypadku Mediateki nie jest konieczne posiadanie karnetu czy biletu, żeby w nich uczestniczyć, natomiast część z nich może wymagać dodatkowej opłaty, o czym informację znajdziecie w opisie danego punktu programu.

Darmowy jest wstęp również do strefy dziecięcej, w ramach której atrakcje będą w obu miejscówkach tegorocznych Dni Fantastyki (z tym, że w przypadku Biblioteki będzie to Filia nr 22). Dla młodszych uczestników przygotowano różne warsztaty, a także escape room!

Tak jak wspomnieliśmy na początku, w tym roku również będziemy obecni na konwencie jako współtwórcy programu. Oznacza to, że jak zwykle przygotowaliśmy coś dla Was. W tym roku również będą miały  miejsce dwie doktorowe prelekcje, w tym jedna nasza. Miło nam ogłosić, że nasza whoviańska prelekcja nie tylko będzie pierwszą prelekcją z bloku filmowo-serialowego, ale także będzie jedną z pierwszych w zamkowej części wydarzenia! A oto, co Was czeka od nas w piątek:

Między dobrym, a złym – wszystkie matactwa Siódmego Doktora

Prelegenci: I3altazar & Dominek (Gallifrey.pl)

Termin i miejsce: 25 sierpnia, piątek, 16:00 – 16:50, sala 203

Bilety: TUTAJ

Doctor Who, inkarnacja Siódma. Noszące melonik, szkockie do bólu z usposobienia i z akcentu, zdobne w czerwone pytajniki i uzbrojone w kultowy czarny parasol wcielenie Doktora jest jednym z bardziej oryginalnych i najbardziej cwanych: gdy jesteśmy na pierwszej minucie jego przygody, on już dokładnie wie, co wrogowie zrobią w dwudziestej i ma jakiś kontrplan (chyba, że to Big Finish, wtedy zazwyczaj nie, norma). W swoich makiawelistycznych manipulacjach często balansował na granicy dobra i zła, tak że jego towarzysze wyjątkowo często kwestionowali jego działania. Przedstawimy Wam jego największe matactwa, szubrastwa przebrzydłe, których dokonał nie tylko wobec wrogów, ale też (a może zwłaszcza?) wobec przyjaciół i towarzyszy. Zaciągnięcie kompanki do miejsca, w którym przeżyła traumę? Yessir. Zmanipulowanie kosmicznego dyktatora, aby wysadził swoją własną planetę? Podaj mi kosmiczne piwo, braciszku. Że nie wspomnimy o (względnej, palcem nie kiwnął, gdy ten był truty) przyjaźni z pewnym ziemskim, żyjącym autentycznie, dyktatorem…

Na tym jednak niezupełnie koniec – zapraszamy Was tuż po pierwszej prelekcji na drugą prelekcję I3altazara, tym razem na bardziej naukowy temat, choć również związany z kosmosem!

Podbój Kosmosu – poradnik biomedyczny

Prelegenci: Tomasz Tarnawski i Ewa z Zebrafish Adventure

Termin i miejsce: 25 sierpnia, piątek, 17:15 – 18:05, sala 203

Bilety: TUTAJ

Ludzkość znów rusza na podbój kosmosu – misja Artemis, kolejne testy SpaceX, powracające co i rusz dyskusje o budowie bazy na Księżycu oraz o wysłaniu misji załogowej na Marsa, to wszystko dzieje się na naszych oczach. I choć nie są to pierwsze kroki człowieka w kosmosie, to jednak nadal czeka nas wiele wyzwań i problemów technicznych do rozwiązania. Misja Apollo była epoką pionierów, kiedy najważniejszym problemem były kwestie techniczne. Dziś mamy większą wiedzę i możliwości, dlatego możemy spojrzeć na podbój kosmosu ze znacznie szerszej perspektywy. W naszej prelekcji przyjrzymy się całej sprawie od strony biomedycznej. Zaprezentujemy przegląd badań z genetyki, biotechnologii oraz inżynierii i zastanowimy się: jakie zagrożenia czekają na nas w Kosmosie? Jak promieniowanie kosmiczne wpływa na nasze organizmy na poziomie molekularnym? Z jakimi codziennymi trudnościami będą się mierzyć ludzie pracujący na Księżycu lub Marsie? Czy z pomocą nauk biomedycznych możemy się na te wszystkie zagrożenia i utrudnienia lepiej przygotować? Czy dzięki technicznym modyfikacjom i augmentacjom zdołamy lepiej przystosować się do obcych, pozaziemskich środowisk? Na te pytania odpowiedzą Ewa z Zebrafish Adventure i Tomasz Tarnawski z Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego.


Bilety

Bilety na wszystkie punkty wydarzenia kupicie na Biletynie oraz w samym Zamku. Bilety na pojedyncze punkty programu kosztują po 20 zł, wejściówka do gamesroomu – 40 zł. Trzydniowy karnet kosztuje obecnie 150 zł. W ramach karnetu zawarty jest wstęp do gamesroomu.

Wejściówki są gwarancją wejścia na wybrane punkty programu, na które zostały zakupione. Osoby z danym biletem są wpuszczane od 10 do 5 minut przed rozpoczęciem punktu programu, po upływie tego czasu  bilety tracą ważność i ich zwrot przysługuje jedynie w wypadku, gdyby punkt programu, na który zostały wykupione, nie odbył się.

Dowodem zakupu jest bilet wydrukowany lub na ekranie urządzenia (np. telefon, tablet) okazany obsłudze wydarzenia przy wejściu na punkt programu.

Wszystkie bilety są ograniczone ilościowo, także karnety. Kto ma pierwszeństwo – karnet czy bilet? Pierwszeństwo będą miały osoby, które wykupiły bilet na konkretną prelekcję, jednakże miejsc dla osób z wejściówkami będzie zdecydowanie mniej, niż dla osób z karnetami.  Np. sala mieści 35 uczestników na prelekcji – do kupienia będzie jedynie 10 lub 15 wejściówek na dany panel. Pozostałe 20 lub 25 miejsc przeznaczonych będzie dla osób, które wykupiły 3-dniowy karnet.

Na pierwszą z naszych prelekcji dostępnych jest obecnie 10 biletów, zaś na prelekcję biomedyczną pozostały już tylko 3 bilety. Nie zwlekajcie więc z ewentualną decyzją!


Zapraszamy Was zarówno do niezwykłego Zamku Leśnickiego (plac Świętojański 1), jak i do obu filii Biblioteki (Filia 58 – Mediateka – plac Teatralny 5, Filia 22 – Strefa Dziecięca – Chociebuska 8/10). Mamy nadzieję, że jak zwykle będzie nie tylko doktorowo, ale i fantastycznie! Dni Fantastyki to nie tylko prelekcje, ale też planszówki, koncerty, gra terenowa czy konkurs cosplay! Jeśli dalej zastanawiacie się czy Dni Fantastyki to impreza dla Was, zachęcamy do zapoznania się z zeszłorocznymi wrażeniami redakcyjnymi.

To co? Widzimy się we Wrocławiu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *