15 lat temu zadebiutował Torchwood, a 5 lat temu – Class!
Dokładnie 22 października 2006 roku miała miejsce premiera pierwszego odcinka „Torchwood” – był pierwszy telewizyjny spin-off „Doctor Who”, w którym występowali w rolach głównych John Barrowman jako kapitan Jack Harkness, Eve Myles jako Gwen Cooper i Kai Owen w roli Rhysa Williamsa.
Z tej okazji przypomnijmy krótko dzieje serialu. Początkowo, jeszcze przed powrotem „Doctor Who” na ekrany telewizorów, Russel T. Davies zaczął rozwijać pomysł na kryminał science-fiction w stylu amerykańskiego serialu „Buffy: Postrach Wampirów” i jego spin-offu Angel. Pomysł ten, początkowo zatytułowany Excalibur, pozostawał w szufladzie RTD aż do 2005 roku, kiedy to został on poproszony przez Stuarta Murphy’ego, szefa BBC Three, o przygotowanie serialu science-fiction, który byłby skierowany do starszego widza. Davies żartował potem, że „nie wolno mu było” nazywać serialu „Doktorem Who dla dorosłych”. W pierwszej i drugiej serii znalazły się elementy, których wcześniej nie widziano i nie słyszano w „Doctor Who” – włączając w to intensywny seks czy pocałunki osób tej samej płci czy dosadne wulgaryzmy w kilku odcinkach. Takie treści były kontrowersyjny i w miarę rozwoju serialu takich scen było coraz mniej, aż w serii 3 było ich stosunkowo mało.
Kto oglądał odcinki „Ząb i pazur” oraz „Armia duchów” z Dziesiątym Doktorem, ten wie, że fabularnie Torchwood został założony przez królową Wiktorię, by chronić Imperium Brytyjskie przed kosmitami i innymi stworzeniami, a także przed samym Doktorem, zaś współcześnie Instytut Torchwood to tajna agencja, która badała pozaziemskie zdarzenia na Ziemi i pozyskiwała technologię obcych dla własnego użytku. Jednak czy wiecie skąd w ogóle wzięło się słowo Torchwood? Okazuje się, że tradycja ukrywania różnych rzeczy pod anagramami sięga samych początków New Who. Jak wiecie lub zauważyliście, „Torchwood” to anagram „Doctor Who”). W czasach produkcji pierwszej serii, kiedy to telewizyjni piraci byli bardzo zainteresowani taśmami, na których nagrywano programy, wystąpiła potrzeba wysyłki taśm z „Doctor Who” do Londynu (w końcu serial był tworzony w Cardiff). Ktoś z produkcji zasugerował, żeby właśnie ukryć, co tak naprawdę było na taśmach przez opisanie ich jako „Torchwood”. Davies stwierdził, że to mądry pomysł i jak się okazało później – zapamiętał tę nazwę.
RTD połączył słowo Torchwood ze swoim wcześniejszym pomysłem na Excalibur i podjął decyzję o stworzeniu doktorowego spin-offa. Samo słowo Torchwood pojawiało się też już w kilku odcinkach serialu i innych mediach w latach 2005-2006; już w odcinku „Bad Wolf” Instytut Torchwood był odpowiedzią na pytanie z „Najsłabszego ogniwa”, w którym brała udział Rose.
Zdarzenia pierwszej serii „Torchwood” miały miejsce jakiś czas po finale drugiej serii „Doctor Who”, w którym londyńska kwatera główna Torchwood została zniszczona, a sezon kończył się tuż przed finałem trzeciej serii „Doctor Who”. Wprawdzie w „Torchwood” Doktor nie pojawił się osobiście (nie licząc dłoni Dziesiątego), w pierwszym sezonie spin-offa w finale (który prowadził do odcinka „Utopia”) było słychać dźwięk materializacji TARDIS. Jednak oba seriale przenikały się też bardziej wprost. W drugim sezonie „Torchwood” pojawiła się Martha Jones, co łączyło fabularnie trzecią i czwartą serię „Doctor Who”. I podobnie w drugą stronę – Jack oraz Gwen Coper i Ianto Jones pojawili się w finale czwartej serii „Doctor Who”.
Początkowo głównym scenarzystą obok RTD był obecny showrunner „Doctor Who”, Chris Chibnall, który po dwóch sezonach odszedł i zaczął pracę nad Law & Order: UK[1] W tym serialu można było zobaczyć w głównych rolach doktorowych aktorów, m.in. Bradleya Walsha, Petera Davisona czy Freemę Agyeman. Inni scenarzyści „Torchwood” to m.in. Peter J. Hammond, Toby Whithouse, edytorka scenariuszy w „Doctor Who” Helen Raynor, Catherine Tregenna. Co ciekawe, odcinek Combat z pierwszej serii spin-offa napisał… Noel Clarke. Tym samym stał się pierwszym aktorem grającym powracającą postać w „Doctor Who”, który napisał oficjalny odcinek, a także pierwszym niebiałym scenarzystą uniwersum Doctor Who, chociaż nie był to odcinek głównego serialu.
Pierwsze dwie serie dzieliły ten sam format z „Doctor Who”, to znaczy składały się z trzynastu odcinków emitowanych pojedynczo co tydzień przez parę miesięcy. Jednakże w trzecim sezonie zmieniono ten schemat. Sezon ten był jedną historią złożoną z pięciu części, zatytułowaną Children of Earth – podobnie będzie z nadchodzącą serią 13 „Doctor Who”, z tą różnicą, że w przypadku „Torchwood” wszystkie odcinki miały premierę w ciągu jednego tygodnia w lipcu 2009 roku. Czwarty sezon, który ukazał się jako wspólna produkcja BBC Wales i Starz w 2011 roku, przyjął podobną formę jednej długiej historii – Miracle Day – podzielonej na 10 odcinków. Jednakże piątej serii w telewizji już nie było.
Od 2015 roku jednak zaczęły się ukazywać co miesiąc słuchowiska od Big Finish z Torchwood, część z nich miało miejsce po Miracle Day. W 2017 roku ogłoszono, że we współpracy z Russelem T. Daviesem, piąta seria „Torchwood” ukaże się w formie słuchowisk. Podobnie jak wcześniejsze dwie, również ta seria miała podtytuł, Aliens Among Us. W latach 2018-2019 ukazywała się również szósta seria, God Among Us. Wprawdzie Nicholas Briggs wyraził zainteresowanie kontynuacją serii, lecz na ten moment nie ma żadnego potwierdzenia, czy siódma seria powstanie. Niemniej, comiesięczne słuchowiska niebędące seriami ciągle się ukazują.
Z okazji dzisiejszej rocznicy Big Finish organizuje na swojej stronie wyprzedaż słuchowisk z Torchwood ze zniżką 66%. Przecenione słuchowiska znajdziecie tutaj. Promocja rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do 29 października, do godziny 0:59 polskiego czasu.
Wczoraj ukazała się również druga część miniserii Torchwood Soho, autorstwa Jamesa Gossa (odpowiedzialnego za projekt Time Lord Victorious), Ashenden. Oto opis tego specjalnego wydania:
Powróć do świata Torchwood z lat 50.!
Witajcie w Ashenden. Ekscytującym nowym mieście na obrzeżach Londynu a także domu wielkiego sekretu.
Londyn został zinfiltrowany – ciemność rozprzestrzenia się od zbombardowanych obszarów po najwyższe szczeble rządowe. Ciemność, której nie da się zatrzymać. Trwa rozpaczliwe polowanie na człowieka, który ją wywołał.
Przeszłość przyszła po Nortona Folgate’a, agenta Torchwood. Wybiła godzina człowieka widmo.
1. Pimlico
Sierżant Andy jest ścigany przez ruiny Londynu, mając za towarzystwo jedynie martwą kobietę.2. O Little Town of Ashenden
Ashendne było kiedyś stacją nasłuchową. Stało się czymś znacznie gorszym.3. The National Health
Sierżant Andy musi wywalczyć sobie drogę ze szpitala, który oferuje opiekę od kołyski aż po grób.4. Rivers of Blood
Panna Satterthwaite zawsze marzyła, żeby gwiazdy jej słuchały. Teraz zmieniają one jej życie na zawsze.5. Now is the Time for All Good Men
Lizbeth Hayhoe szuka pomocy u władz. Jednak oni pozostają głusi.6. The Hour of the Hollow Man
Od niektórych rzeczy w życiu nie da się uciec. Od śmierci, podatków i pikniku na plaży
Oto obsada słuchowiska:
- Samuel Barnett (Norton Folgate)
- Dervla Kirwan (Lizbeth Hayhoe)
- Tom Price (Andy Davidson)
- Joe Shire (Gideon Lyme)
- Rachel Atkins (Panna Pinkerton)
- Russell Bentley (Bowers)
- Daniel Brocklebank (Ornadel )
- Jacob Dudman (Fotheringay)
- Raj Ghatak (spiker)
- Diveen Henry (Amanda)
- Shvorne Marks (gospodyni)
- Laura Riseborough (Miss Satterthwaite)
A ponieważ dzisiaj „Torchwood” ma małe święto, to mamy dla tych czytelników, którzy dotarli do tego momentu, mały prezent – kod na pierwszą część tego słuchowiska, Pimlico. Potrzebujecie jedynie konta na stronie Big Finish i będziecie mogli odsłuchać go za darmo. Wpiszcie tutaj następujący kod: BOMBSITE – miłego słuchania!
Dzisiaj mamy jednak prawdziwe święto doktorowych spin-offów. Dziesięć lat po premierze „Torchwood”, czyli równo pięć lat temu mogliśmy obejrzeć pierwsze dwa odcinki Class. Był to serial skierowany do młodych dorosłych i był to pierwszy spin-off „Doctor Who” od czasu „Przygód Sary Jane” zakończonych w 2011 roku wyprodukowany przez BBC.
Akcja ośmioodcinkowego serialu stworzonego przez Patricka Nessa, który był też jego jedynym scenarzystą, miała miejsce w Coal Hill Academy (dawnej Coal Hill School) – szkole bardzo ważnej dla głównego serialu, bo chodziła tam Susan i pracowali w niej Ian i Barbara, zaś samą szkołę widzieliśmy już w pierwszym odcinku serialu, The Unearthly Child. Coal Hill pojawiała się także w seriach 8 i 9. Uczyli tam Clara Oswald i Danny Pink, zaś Dwunasty Doktor został tam na krótko woźnym.
Class w wielu aspektach jest podobna do siostrzanego spin-offa, „Torchwood”, jak również do serii 5 głównego serialu, gdzie „granice czasoprzestrzeni zostały rozciągnięte do punktu krytycznego, pozwalając przedostać się stworzeniom wszelkiego rodzaju. Jak mówił Ness:
Nie opowiadamy historii „wybrańców”. To przypadek, który stawia ludzi [w środku takich rzeczy]. Co, jeśli Twoje wyczucie czasu jest po prostu dziwne i przydarzają ci się różne rzeczy? Jak sobie z tym poradzisz? Interesują mnie prawdziwe konsekwencje. Doktor jest zawsze ekscytujący, ale on nigdy nie zostaje. Odchodzi do następnej przygody. Co dzieje się z prawdziwymi ludźmi?
Oto osoby, które pojawiły się w tym serialu w głównych rolach (uczniowie Coal Hill i ich nauczycielka, choć niektórzy mieli swoje sekrety i wcale tacy zwyczajni nie byli):
- Greg Austin (Charlie Smith)
- Sophie Hopkins (April MacLean)
- Fady Elsayed (Ram Singh)
- Vivian Oparah (Tanya Adeola)
- Jordan Renzo (Matteusz Andrzejewski)
- Katherine Kelly (Panna Quill)
Jak widać, jedna z postaci miała polskie korzenie. Szkoda tylko, że angażu nie dostał ktoś, kogo językiem ojczystym jest polski, gdyż niestety było słychać, że kwestie po polsku nie są wypowiadane przez kogoś, kto pochodzi z Polski, a jego drugim językiem jest angielski. Niemniej to fajny smaczek dla polskiego widza, szczególnie, że w serialu poza nim nie pojawiło się zbyt wiele postaci z Polski[2]W historii Battlefield z 26 serii pojawił się Zbrigniev, żołnierz UNIT-u, a w New Who widzieliśmy Treppera, pracownika fabryki ATMOS zahipnotyzowanego przez Sontaran („Sontarański … Kontynuuj czytanie. W pierwszym odcinku pojawił się jednak osobiście Dwunasty Doktor, w tym samym odcinku znalazło się też nawiązanie do Clary.
A skąd w ogóle wziął się pomysł na powstanie tego spin-offa?
Tutaj zdania są różne. Steven Moffat i Brian Minchin (producent wykonawczy serialu od odcinka „Czas Doktora” do „Zdarzyło się dwa razy”) rozmawiali o potencjalnych spin-offach. Minchin wyraził chęć przedyskutowania pomysłu, który mieli z Nessem. Jak mówił Moffat w wywiadzie dla Digital Spy:
Wszedł w to. I zupełnie zmienił cały pomysł, serio. Na znacznie lepszy według mnie.
Jednak Ness w wywiadzie dla Radio Times początki wspominał tak:
Na początku poprosili mnie o napisanie odcinka „Doctor Who”. Powiedziałem, że to genialny serial, ale za dużo czasu spędzam pracując dla innych i naprawdę chciałbym zrobić coś własnego. Oni na to, że mają ten pomysł na osadzenie spin-offu w szkole. I to było to!. Było fantastycznie, zostało jeszcze tylko sześć tygodni kręcenia. Obsada jest świetna, to było fantastyczne doświadczenie. Nie mogę doczekać się aż to zobaczycie. Trzymam kciuki, idzie dobrze.
Wokół serialu pojawiały się różne plotki – niektórzy się spodziewali, że odcinek specjalny z 2016 roku (czyli „Powrót Doktora Mysterio”) będzie łączył oba seriale. Sam Patrick Ness w żartach potwierdzał odcinek Class z Bernardem Quatermassem (naukowcem wspomnianym w Remembrance of the Daleks), odcinek, w którym przez cały odcinek pojawiałyby się tylko nagie postacie, odcinki z zespołami Orchestral Manoeuvres in the Dark, Toyah, odcinek będący snem i odcinek z wydrami.
Niestety, Patrick Ness mimo trzymanych kciuków musiał przekazać w lipcu 2017 roku fanom wieści, że przyszłość serialu jest niepewna, i niekoniecznie on będzie ten serial tworzył dalej. We wrześniu tego samego roku Damian Kavanough został zapytany o przyszłość Class. Udzielił on następującej odpowiedzi:
Nie, nie. Nie było nic złego w tym serialu. Myślę, że Patrick [Ness] zrobił kawał świetnej roboty, odkrył niesamowity świat. Mówiąc szczerze, to po prostu nie wypaliło. Czasami tak się zdarza, a moją rolą jest podejmowanie decyzji, jak będziemy rozwijać ramówkę naszej stacji i, w szczególności, jej produkcje fabularne. Tym, co zrobiliśmy po Class była „Klika”, która nam naprawdę nieźle wyszła.
Serial zakończył się po pierwszym sezonie – niestety zakończony był cliffhangerem. Jednakże podobnie jak w przypadku „Torchwood” nie oznaczało to porzucenia tych postaci przez Whoniwersum. W 2018 roku Big Finish ogłosiło wypuszczenie dwóch albumów ze słuchowiskami z oryginalną obsadą Class. Następne dwa ukazały się w kwietniu zeszłego roku. Jednak żadne ze słuchowisk nie było kontynuacją serialu – akcję wszystkich osadzono w czasie jedynego sezonu Class. Ponadto panna Quill była grana nie tylko przez oryginalną aktorkę, ale też głosu użyczyła jej Dervla Kirwan ze słuchowiska „Torchwood”, o którym pisaliśmy wyżej. Na ten moment nie wiadomo, czy będą następne słuchowiska z bohaterami Class.
Niemniej Big Finish przeceniło także słuchowiska z Class, a zniżka wynosi 15%. Za darmo możecie posłuchać fragmentu słuchowiska (z drugiego albumu słuchowisk) o tytule In Remembrance, które napisał Guy Adams. Oto jego opis:
Kiedy w Coal Hill Academy zostaje uruchomiony alarm, Quill i Charlie napotykają tajemniczego intruza krążącego po terenie szkoły. Co więcej, spotykają także Daleka. Ich jedyna nadzieja na przetrwanie leży w nieznajomej: kobiecie, która mówi na siebie „Ace”…
W obsadzie znaleźli się:
- Katherine Kelly (Panna Quill)
- Greg Austin (Charlie Smith)
- Sophie Aldred (Ace)
- Nicholas Briggs (Dalekowie)
Oglądaliście któryś z tych seriali? Jak Wam się podobały i jakie są Wasze ulubione odcinki? Widać, że twórcy co jakiś czas próbują stworzyć doktorowe spin-offy, może wraz powrotem RTD, dostaniemy kolejny, skoro powracający showrunner wspominał coś o budowaniu doktorowego MCU? Raczej niekoniecznie będzie to kontynuacja „Torchwood” czy Class, ale niewykluczone, że znowu Whoniwersum zostanie powiększone także serialowo.
Opracowane na podstawie TARDIS Wiki, Wikipedii, strony Big Finish oraz Radio Times.
Przypisy
↑1 | W tym serialu można było zobaczyć w głównych rolach doktorowych aktorów, m.in. Bradleya Walsha, Petera Davisona czy Freemę Agyeman. |
---|---|
↑2 | W historii Battlefield z 26 serii pojawił się Zbrigniev, żołnierz UNIT-u, a w New Who widzieliśmy Treppera, pracownika fabryki ATMOS zahipnotyzowanego przez Sontaran („Sontarański manewr”). |