Zmarł Michael Jayston

Początek lutego przyniósł smutne wieści – po krótkiej chorobie zmarł Michael Jayston. Aktor miał 88 lat, a Whovianie najbardziej znają go z roli Valeyarda, mrocznego wcielenia Doktora. Aktor występował w tej roli w 23 sezonie Classic Who znanym też jako The Trial of a Time Lord. Pojawiał się także w tej samej roli w słuchowiskach.

Valeyard i Szósty w Terror of the Vervoids

To właśnie Valeyard jako prokurator oskarżał Szóstego Doktora w tytułowym procesie Władcy Czasu. Mistrz określał Valeyarda jako wcielenie Doktora między dwunastą a ostatnią inkarnacją. Jednakże wcielenia od dwunastej inkarnacji (przyjmując, że Hartnell był pierwszą) nie okazały się jak do tej pory być Valeyardem, choć Dwunasty Doktor był na początku zdecydowanie mniej miły niż większość wcieleń z New Who. O samym Valeyardzie więcej przeczytacie w tekście Dominika jeszcze z czasów ery Dwunastego. Wiedząc teraz jednak o Dziecku spoza Czasu, Valeyard mógłby się okazać kimś ze znacznie dalszej przyszłości. Nie znamy faktycznej numeracji wcieleń Doktora, więc teoretycznie mógłby też być wcieleniem sprzed Hartnella, ale Mistrz raczej wówczas nie mógł mieć na myśli czasów przedhartnellowskich, bo sam dowiedział się o nich dopiero w erze Trzynastej. Valeyard mówił też, że „nie można go uniknąć, można go jedynie odsunąć w czasie”. Dlatego też wiele osób wyczekuje na ewentualny powrót Valeyarda w przyszłości, choć niestety nie będzie to już dane oryginalnemu aktorowi.

Informację o śmierci aktora przekazała w imieniu rodziny agencja M&M Famous Faces:

Z wielkim smutkiem rodzina Michaela Jaystona poprosiła mnie o przekazanie informacji – niestety zmarł dzisiaj rano po krótkiej chorobie.

Ci, którzy znali Michaela będą wiedzieli, że był pełen miłości, śmiechu i radości. Uwielbiał spotykać się ze swoimi fanami z całego świata.

Jego rodzina i przyjaciele cenią sobie w tym momencie prywatność.

Brytyjski aktor jest także znany z roli Jamesa, ojca Raquel Turner, z odcinka „Time on Our Hands” Tylko głupców i koni. Zagrał też główną rolę w Mikołaju i Aleksandrze, filmie historycznym opowiadającym o ostatnich dniach rosyjskich carów i związku Mikołaja II z żoną. Występował również w Emmerdale w tym samym czasie, co Jenna Coleman.

Michael Jayston urodził się w 1935 roku w Nottingham. Uczył się aktorstwa w Guildhall School of Music and Drama, a w 1962 roku rozpoczął karierę na scenie.

Jedną z jego bardziej znaczących ról teatralnych był kapitan Von Trapp we wznowieniu scenicznym musicalu Dźwięk muzyki, w londyńskim teatrze Apollo Victoria u boku Petuli Clark w roli śpiewającej zakonnicy Marii.

Na ekranie Jayston wcielał się w różnorodne role, w tym w trzech szekspirowskich produkcjach: zagrał tytułową rolę w Makbecie z 1970 roku, Gracjano z Kupca Weneckiego (1973 rok) oraz Edmunda z Króla Leara (1975 rok).

Michael Jayston

Jayston pracował także regularnie jako lektor i nagrał większość powieści John le Carré’a w formie audiobooków. Czytał też audiobooka The Ultimate Foe, która to książka adaptowała finałową historię z Valeyardem.

W ostatnich latach pojawiał się w serialach takich jak Tracy Beaker Returns jako pan Spooner czy w odcinku Morderstw w Midsomer z 2014 roku jako wielebny Arthur Gould.

Jayston ożenił się trzykrotnie (od 1979 jego trzecią żoną była Ann Smithson) i miał dwójkę dzieci.Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *