Zdjęcia aktorów gościnnych i ostateczna godzina premiery
BBC potwierdziło oficjalnie godzinę brytyjskiej premiery na BBC One halloweenowego odcinka. Różni się ona od wcześniej podanej, niepotwierdzonej. Nowy odcinek zobaczymy o 18:25 czasu brytyjskiego, czyli w Polsce będzie to 19:25. TV Zone otrzymało także kolejną porcję zdjęć – tym razem możemy zobaczyć aktorów gościnnych już w kostiumach z serialu. Warto pamiętać, że zdjęcia nie pochodzą z pojedynczego odcinka. Tam, gdzie jest to możliwe, w opisie zdjęcia (widocznym po kliknięciu na dane zdjęcie) znajdziecie nie tylko nazwisko aktora lub aktorki, ale także jak nazywa się grana postać.
Wśród postaci powyżej widocznych znajdują się postaci historyczne. Steve Oram zagra Josepha Williamsona, XIX-wiecznego ekscentryka, biznesmena – handlarza tytoniem, właściciela nieruchomości i filantropa, który jest najlepiej znany z Tuneli Williamsona, które zostały wybudowane na jego zlecenie w Edge Hill w Liverpoolu, rzekomo jako pomoc dla żołnierzy powracających z wojen napoleońskich a według samego Williamsona, miała to być po prostu filantropijna „pomoc ubogim” – ponoć wielu pracowników zatrudnionych przy budowie tuneli znalazło potem pracę przy budowie kolei, dzięki pozyskanym umiejętnościom. Williamson został z tego powodu nazwany Królem Edge Hill i Szalonym Kretem z Edge Hill.
Tunele Williamsona pozostały w sporej części wypełnione gruzem i były niedostępne zanim nie przeprowadzono archeologicznego śledztwa w 1995 roku. Od tego czasu ochotnicy odkryli na nowo i odkopali rozległą sieć tuneli, komnat i pustych przestrzeni w kilku miejscach. Niektóre sekcje są otwarte publicznie i można je zobaczyć na wycieczkach z przewodnikiem.
Jednak jako że Williamson był raczej skrytym człowiekiem – podejrzewano, że w rzeczywistości tunel miał służyć do mniej szlachetnych celów. Wśród teorii spiskowych można wymienić podejrzenia o przemycie – według tej teorii Williamson chciał budować przejścia między budynkami, które miały ułatwić ten proceder. Według innych Williamson i jego żona mieli być członkami tajnej sekty i w obawie przed apokalipsą zbudowali sieć tuneli. Nowsze badania Uniwersytetu w Edge Hill sugerują, że Williamson chciał po prostu ustabilizować grunt po wydobywaniu piaskowca.
Niezależnie od tego, jaka naprawdę było przeznaczenie Tuneli, jest to jedna z tych części historii, której dokładnie nie udało nam się poznać i pozostaje niejasna. Jest to więc kolejna okazja dla „Doctor Who”, by wyjaśnić tajemnicze wydarzenia historyczne – tak jak to było na przykład ze zniknięciem Agathy Christie w odcinku „Jednorożec i osa” ( The Unicorn and the Wasp).
Cultbox podaje, że już wcześniej miał pewne informacje od kontaktu z Liverpoolu o tej historii, lecz redakcja nie była w stanie tego zweryfikować aż do ujawnienia oficjalnie obsady. Według ich źródła, ten wątek ma obracać się wokół jakiegoś stworzenia w Tunelach Williamsona. Zdjęcie zamieszczone przez stażystkę na Twitterze, na którym widać dawne taczki, również mogłoby potwierdzać tę tezę.
I have dreamed of working on Doctor Who since I watched “Rose” on the 26th March 2005. 16 years and 21 days later, I walked onto the set of Doctor Who as a Camera Trainee.#ChildhoodDream #LifeGoal #SoHappyICouldCry #DreamsDoComeTrue pic.twitter.com/jsy7b5i5Db
— Megan Powell (@TeddyTrapMedia) April 17, 2021
Kolejną postacią historyczną jest Mary Seacole, brytyjska pielęgniarka, opiekunka chorych i rannych żołnierzy w czasie wojny krymskiej. Matka Mary Seacole była czarnoskórą kobietą, a ojciec szkockim oficerem służącym na Jamajce. Matka uczyła Mary leczenia afrykańskich chorób, dlatego była nazywana „lekarką z Jamajki”. W 1854, gdy wybuchła wojna krymska i wojska brytyjskie wysłano do walki z Cesarstwem Rosyjskim, Mary postanowiła wyjechać do Anglii, by przyłączyć się do grupy sióstr Miłosierdzia organizowanej przez Florence Nightingale, ale nie mogła być przyjęta z powodu koloru skóry. Dlatego popłynęła na Krym za własne pieniądze i otworzyła tam sklep, gdzie pomagała rannym i chorym żołnierzom. Po wojnie żołnierze zebrali fundusz, by uratować ją z nędzy.
Diane Curtis jest to pracownica Muzeum Liverpoolu, prawdopodobnie obiekt westchnień Dana w przeszłości.
Na ścianie za profesorem Jericho znajduje się schemat Friars Point House, w Barry w Walii. Nie wiadomo jednak, jak będzie ten budynek nazywał się w odcinku – tam w styczniu kręcono sceny Aniołami. Z kolei Annabel Scholey została dostrzeżona także podczas kręcenia sceny z Aniołami – tyle że na plaży.
Postać Blake’a Harrisona można było zauważyć razem z postacią Thaddei Graham w zwiastunie:
Co myślicie o takich wyborach na odcinek historyczny? I jak się Wam podobają nowe zdjęcia?