Time Lord Victorious. Jak fani pomogli stworzyć fabułę

Do nakreślenia fabuły wieloplatformowego Time Lord Victorious wykorzystano nietypowy proces – użyto ankiet i internetowych grup fokusowych.

Krótkie przypomnienie dla osób, które nie są pewne o czym mowa lub słyszą o tym po raz pierwszy. Time Lord Victorious to wyjątkowy spin-off serialu, ponieważ fabuła zostanie tu opowiedziana poprzez luźno połączone słuchowiska, figurki, komiksy, książki, gry i nie tylko, o czym pisała Lady Kristina w pierwszej zapowiedzi. I to sprawia, że fani na całym świecie już są zaintrygowani nową historią. Przy czym nie mogli oni przewidzieć jednego. Możliwości pomocy przy tworzeniu treści Time Lord Victorious, który ich tak zaciekawił. A to dlatego, że początki projektu są dosyć niezwykłe.

Konkretne opowieści, słuchowiska i doświadczenia składające się na ten projekt zostały stworzone przez niezależne zespoły. Jednakże nadrzędny pomysł – trzy przeszłe wcielenia Doktor (Ósmy, Dziewiąty i Dziesiąty) zestawione z konkretnymi potworami i połączone ścieżkami fabularnymi – pochodzi z ankiet przeprowadzanych przez BBC Studios, które chciało się przekonać, jaka historia może zainteresować fanów.

James Goss, producent i twórca Time Lord Victorious mówi o projekcie:

Jedną z dość zaskakujących i uroczych rzeczy jest to, że w rzeczywistości projekt jest prowadzony przez fanów. BBC Studios prowadzi coś o nazwie Audience Panel, czyli Panel Publiczności. BBC Studios przez kilka lat – jak sądzę – przemycało pytania do Panelu Publiczności. W zasadzie wykorzystywano fanów jako cyfrową grupę fokusową dla pomysłów, które chciano zrealizować.

W tym momencie, BBC Studios – a konkretnie menedżer ds. zgodności Cameron McEwan – zaangażowało Gossa, wzywając go na spotkanie, na którym ujawniło punkty fabularne, postacie i potwory, którymi fani byli najwyraźniej najbardziej zainteresowani.

Jak wyjaśnia Goss:

Kiedy zostałem pierwszy raz wezwany na spotkanie, usiadłem obok Camerona.  On się tym zajmował i faktycznie wykorzystywali oni fanów jako swoistą grupę fokusową do pomysłów, które chcieli wdrożyć. Był więc w stanie powiedzieć mi, że jeśli zamierzamy zebrać wszystkich naszych licencjobiorców by opowiedzieć im bardzo ważną historię,  to tutaj mamy rzeczy, które najbardziej do fanów przemówią, tu są Doktorzy, którzy najbardziej do fanów przemówią. A tu są przykłady potworów i innych rzeczy, które moglibyśmy wypróbować.

Goss wyjaśnił, że informacje zwrotne od fanów nie były tak szczegółowe, żeby wpływać na punkty zwrotne. Raczej wskazywały zespołowi kreatywnemu kierunek ogólnej estetyki i elementów scenariusza, które fani chcieliby zobaczyć najbardziej. Innymi słowy, pomysł na to jak napisać słuchowisko z Paulem McGannem i Dalekami pochodził od osób zaangażowanych w produkcję. Natomiast składowe elementy słuchowiska – więcej Paula McGanna i więcej Daleków – podpowiadali fani.

Time Lord Victorious

Pomysł polega po prostu na tym, żeby zrobić coś, w czym pojawią się Ósmy, Dziewiąty i Dziesiąty Doktor. Wspaniale byłoby zrobić coś z Dalekami, ponieważ fani naprawdę ich uwielbiają. A przy tym wszystkim spróbować znaleźć innowacyjny sposób wykorzystania Daleków. Byłoby nieźle zrobić też coś, co eksploruje historię Doctor Who, ale bez popadania w zbytnią ekskluzywność.

Fajne jest to, że mamy do dyspozycji menu pomysłów, którymi zainteresowani są fani. Nie musimy więc zaczynać od wymyślenia na czym w ogóle się oprzeć. Jest to próba spełnienia oczekiwań fanów i zachwycenia ich, co jest wspaniałe. Zamiast zaczynać od początku mogliśmy być pewni, że cokolwiek wybierzemy, spodoba się to fanom i naprawdę do nich przemówi. Miło wiedzieć, że idziemy w kierunku, w którym fani już chcą, żebyśmy poszli.

Reasumując, jeśli zdarzyło Wam się wypełnić jedną z ankiet od BBC, to chyba znajdziecie w Time Lord Victorious coś dla siebie – oczywiście zakładając, że Was na to stać. Projekt jest bowiem krytykowany za wysoki koszt posiadania wszystkiego, co z nim związane (a więc książek, komiksów, słuchowisk, figurek itd.), co może niektórych zniechęcić do zbytniego zaangażowania. Goss jednak uspokaja:

Możesz z niego korzystać do woli. Zaprojektowaliśmy to w taki sposób, by można było przeczytać po prostu dowolną książkę czy komiks i czerpać z nich frajdę – mają one swój początek, środek i zakończenie. Jednak mamy nadzieję, że jeśli wykonaliśmy naszą pracę poprawnie, to po dotarciu do końca stwierdzisz, że chcesz dowiedzieć się więcej.

Time Lord Victorious  jest jak mozaika – chodzi o to, że możesz poznawać dowolny jej element (który stanowi całość) i stwierdzić „to jest naprawdę fajne!”. Jeśli podoba ci się komiks o Dalekach od Titana, możesz zauważyć, że z tym komiksem łączą się słuchowiska od Big Finish o tych samych Dalekach i pójdziesz ich posłuchać. W pewnym momencie zaczniesz się zastanawiać „dokąd to wszystko zmierza? Dlaczego oni próbują udać się do Mrocznych Czasów?”. Możesz wtedy przeczytać książkę, która kontynuuje ten wątek. Ale to nie znaczy, że gdy dotrzesz do końca powinieneś czuć się oszukany.

I tu mamy dla Was bardzo dobrą wiadomość. Mając to wszystko na uwadze, Goss ujawnił, że niektóre elementy Time Lord Victorious będą dostępne za darmo! Niestety, nie ujawnił jeszcze, o które konkretnie chodzi.

Jedną z rzeczy, których jesteśmy świadomi, jest fakt, że to wszystko zaistniało dzięki temu, że jest to ogromny wielo-platformowy projekt oparty na licencjobiorcach.  Przy czym mamy fanów, którzy stwierdzą, że nie mają na to wszystko pieniędzy. Jedną ze wspaniałych rzeczy wynikających ze współpracy z BBC Studios jest to, że bardzo chętnie zgodzili się, aby nie wszystkie treści były odpłatne. Będzie się jeszcze dużo działo… Nie wszystko  jeszcze ogłoszono, ale będzie naprawdę nieźle.

Tak więc, niezależnie od tego jak bardzo się zaangażujecie w Time Lord Victorious, ani ile jego elementów skonsumujecie, powinniście być usatysfakcjonowani. W gruncie rzeczy, podobna relacja łączyła zawsze New Who, Klasyki i wszystkie treści EU – poszczególne elementy są samonośne i dają dużo frajdy, ale złożone razem pozwalają spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy.  Rozwijają wątki i nadają wydarzeniom większej głębi.

Czekacie na Time Lord Victorious? Uważacie, że to jest zbyt duży projekt, czy jednak odpowiada Wam taka forma? Już niedługo przedstawimy Wam szczegóły ujawnionej ostatnio rozpiski Time Lord Victorious.

Źródło: Radio TimesFan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *