„The Legend of Ruby Sunday” / „Empire of Death” – zapowiedź finału 1 sezonu

Przez ostatnie 5 tygodni w każdą sobotnią noc miała miejsce premiera kolejnych odcinków 1 sezonu Piętnastego Doktora. W tym i w przyszłym tygodniu nie będzie inaczej, jednak nieubłaganie zbliżamy się do końca. Oto finałowa (i jedyna dwuczęściowa) historia w tym sezonie – The Legend of Ruby Sunday oraz Empire of Death.

Występują: Ncuti Gatwa, Millie Gibson, Bonnie Langford (Mel), Jemma Redgrave (Kate Stewart), Alexander Devrient (pułkownik Ibrahim), Yasmin Finney (Rose Noble), Lenny Rush (Morris), Michelle Greenidge (Carla Sunday), Angela Wynter (Cherry Sunday), Anita Dobson (pani Flood), Susan Twist (Susan Triad), Genesis Lynea (Harriet), Fela Lufadeju (Bailey Sinclair), Tachia Newall (pułkownik Chidozie), Vlinx (Aidan Cook), głos Vlinxa (Nicholas Briggs)

Scenariusz: Russell T Davies

Reżyseria: Jamie Donoughue

W SKRÓCIE…

Doktor i Ruby wpadają na współczesną Ziemię z hukiem, wśród iskier i z okrzykiem: „Uwielbiajcie mnie!”. Potrzebują pomocy UNIT-u. Co jest najcenniejszą tajemnicą Ruby Sunday? W jaki sposób stara kaseta wideo może trzymać [do niej – przyp. red.] klucz? Jedno jest pewne: całe istnienie jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie…

CYTAT Z ODCINKA:

Kate: Mój ojciec. Opowiadał mi historie o tobie, gdy byłam dzieckiem. Siadał sobie w blasku kominka i opowiadał historie o Doktorze. Jego oczy… błyszczały.

Doktor: Byłem wtedy innym Doktorem, Kate. Wielką zagadką. Dalej nie mogę się z tego otrząsnąć. A próbuję!

Ruby przeżyła już z Doktorem wiele przygód, a wydaje się, jakby finałowy zwiastun sezonu pojawił się zaledwie wczoraj, zapowiadając nam przybycie Doktora i Ruby do wieży UNIT-u. Poprzedni sezon 1 zakończył się prawie 60 lat temu. Pierwszy Doktor powiedział wówczas do Susan i jej nauczycieli: „nasze przeznaczenie leży w gwiazdach. Chodźmy i go poszukajmy”. To przeznaczenie sprawiło, że 39 sezonów później czekamy na finał pierwszego sezonu przygód Piętnastego. Jak mówi o finałach Russell T Davies:

Wierzę w finały sezonów. Uwielbiam, że istnieją. Dzisiaj – przed chwilą – mieliśmy ostatnie nagrania dźwięku do ósmego odcinka [Empire of Death], jest on więc mniej więcej gotowy. I o rany, jest przewspaniały. O mój Boże, jest ekscytujący. Serio – myślę, że ludzie powinni nagrać filmiki z reakcjami. Wszyscy oglądający te odcinki o północy [czasu brytyjskiego – przyp. red.], chcę filmiki z reakcjami [na finał – przyp. red.].

Nie mieliśmy dużego, daviesowego finału od 2008 roku, gdy w Skradzionej Ziemi (The Stolen Earth) i Końcu podróży (Journey’s End) Dziesiąty Doktor wraz z przyjaciółmi zmierzyli się z Davrosem i Dalekami.

Jedną z moich największych radości w powrocie do Doktora Who było wyczekiwanie na ponowną możliwość napisania finału sezonu. Pisanie ich daje mi prawdziwy dreszczyk emocji. Nie ma na świecie nic bardziej elektryzującego niż Skradziona Ziemia. Gdy słońce spadnie z nieba, a my wpadniemy w kolejne mroczne wieki, użyję tego odcinka by wytworzyć elektryczność. Odtworzę go ludziom, a iskry polecą.

Czy tegoroczny dwuczęściowy finał przebije poprzednią finałową historię Daviesa? Przekonamy się 15 i 22 czerwca. Jednakże, by uniknąć spoilerów, warto obejrzeć te odcinki jak najszybciej, gdy tylko wylądują na Disney+.

W tym sezonie pojawia się niezwykle wiele historii. Dzięki tytułowi The Legend of Ruby Sunday historia znajdy osiąga swój szczyt. Millie gra to pięknie. Jestem zachwycony, jak to wszystko współgra ze sobą.

Nie znamy zbyt wielu szczegółów dotyczących fabuły, ale wiemy, że Doktor i Ruby powrócą na współczesną Ziemię i wpadną do przyjaciół z UNIT-u. Dlatego też Piętnasty spotka po raz pierwszy od czasu Chichotu Kate Stewart, pułkownika Ibrahima i szaloną ciotkę Mel.

Od czasu bigeneracji szeregi UNIT-u zasilili Rose Noble, ulubiona siostrzenica Czternastego Doktora, oraz trzynastoletni geniusz Morris Gibbons, nowy doradca naukowy UNIT-u, który zastępuje Shirley Bingham, „podczas gdy jest ona w Genewie”.

Russell zebrał niezłą drużynę:

Uwielbiam ich. Przy odrobinie szczęścia, będziemy na różne sposoby wracać do kwatery głównej UNIT-u. Szczególnie miło widzieć Doktora witającego się ponownie z Mel, która trzymała jego dłoń, gdy bigenerował – była pierwszą osobą, która dotknęła nowego Doktora – dlatego człowiek się cieszy, gdy widzi, jak mocno się przytulają.
A Kate i Doktor odbywają naprawdę uroczą rozmowę o brygadierze Lethbridge’u-Stewarcie, w której jest on wspominany. Jemma oczywiście była taką stałą… a mamy też nowe elementy… odkrycia, takie jak Alexander Devrient, który daje tak subtelny i szczegółowy występ. To wielka radość dawać mu coraz więcej i więcej do roboty. A Ruth Madeley dalej jest częścią ekipy. Mogę ujawnić, że wróci w przyszłym roku. Lenny też został członkiem rodziny – w pewnym momencie i on powróci.

Miło dać Doktorowi przyjaciół. To ważne. To nowy Doktor, na nowej platformie, wszystko jest nowe, dlatego potrzebujemy tych chwil, które podkreślają, że to jest zdecydowanie ten sam Doktor, który biegał i walczył z Autonami na ulicach Londynu u boku Brygadiera [w Spearhead from Space]. Kiedy wcześniej kręciliśmy ten serial, była obawa, że będziemy zbyt mocno patrzeć w przeszłość. Teraz nowoczesne opowieści science fiction są oparte na szacunku dla historii. To wielka wolność, móc nie wstydzić się przeszłości. Dlatego to wspaniały czas na wskoczenie w nią głęboko. Oraz na zwyczajne, przelotne wzmianki. Jedno i drugie. To wspaniałe.

W najnowszym numerze Radio Times reżyser Jamie Donoughue mówi o finale:

Chcemy zakończyć z takim hukiem, jakiego nie widzieliśmy. Ten finał jest jak wielki film pełnometrażowy. Myślę, że wiele osób będzie zszokowanych – jeśli mi się uda. Mam nadzieję, że tak.

W The Legend of Ruby Sunday powraca także Mel. Oto, co o roli swojej postaci ma do powiedzenia Bonnie Langford:

Mel w zasadzie szpiegowała w innej pracy, by zdobyć informacje o organizacji, która dość zmartwiła UNIT. A wtedy przybywa Doktor. Wiecie, też słyszał pewne rzeczy.

A potem wszystko dosłownie nabiera tempa. Mel jest więc w stanie, po przeniknięciu do tego obszaru, zaoferować wszystkie informacje i wsparcie. I właściwie zabiera Doktora na przejażdżkę Vespą. Wiem (śmiech), strasznie to kampowe – ale genialne!

Mel pójdzie za Doktorem na kraniec Ziemi. Zna jego historię, a jego miłość dla tej planety, wszechświata i wszystkiego, co się z tym wiąże, jest tak szczera – tak autentyczna – że jest po prostu podekscytowana będąc znów u jego boku.

Na stronie BBC pojawił się też kolejny interesujący opis odcinka The Legend of Ruby Sunday:

Doktor i UNIT badają przeszłość Ruby. Jednak gdy Okno Czasu ujawnia przerażające sekrety Wigilii, tajemnicza Triad Technology uwalnia największe zło ze wszystkich.

Okna Czasu, które do tej pory pojawiały się w serialu były przejściami, które pozwalały na podróżowanie w czasie. Zadebiutowały w odcinku Dziewczynka w kominku, gdy droidy tworzyły takie okna do różnych momentów życia Madame de Pompadour na statku SS Madame de Pompadour. Później w Przygodach Sary Jane, w odcinku Zagubieni w czasie, główni bohaterowie przenieśli się w czasie dzięki Sklepikarzowi, który otworzył dla nich takie Okno. Również sama TARDIS może otwierać okna, o czym przekonał się Jedenasty przywołując Alberta Einsteina w miniodcinku Death Is The Only Answer. Ciekawostką jest, że nieopublikowany komiks Doctor Who 2021 Event z Jackiem Harknessem miał potwierdzać, że tym, co przeniosło w czasie Dana i Yaz w Wojnie Sontaran w serii 13, były właśnie Okna Czasu.

źródło: Doctor Who Magazine #406, Radio Times 15-21 czerwca 2024 oraz BBC


Już teraz zapraszamy Was do dyskusji o finałowych odcinkach na grupie na Facebooku – TARDISawce oraz na naszym serwerze Discorda, gdzie powstały spoilerowe wątki dyskusyjne poświęcone The Legend of Ruby Sunday. Nie może Was zabraknąć w ożywionych rozmowach, które mają tam miejsce, szczególnie że finał zbliża się wielkimi krokami! Natomiast z wrażeniami redakcji i gości z Łotra zapoznacie się tutaj.Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *