Pracować na planie: Nikki Wilson, producentka

Posada producenta serialu takiego jak Doctor Who to nie lada wyzwanie. Jesteście ciekawi, na czym polega taka praca i jakie cechy sprawdzają się na tym stanowisku? Na te pytania odpowie Nikki Wilson, producentka jedenastej serii.

Bogate doświadczenie Nikki Wilson w pracy zarówno nad serialem Doctor Who, jak i jego popularnym spin-offem Przygody Sarah Jane, sprawiło, że zaproszenie jej do ekipy tworzącej jedenastą serię było wyborem oczywistym. Tym razem jednak praca przy programie była dla niej nowym doświadczeniem.

Towarzyszyło nam uczucie, jakbyśmy tworzyli nowy serial, co było niesamowicie ekscytujące. Pokochałam pracę z tak wieloma nowymi osobami i uwielbiałam to, w jaki sposób popychali mnie do bycia coraz lepszą w tym, co robię. Chris, Matt i Sam są cudowni, jeśli chodzi o sprawianie, że ludzie czują się docenieni i wartościowi, więc nawet w stresujących momentach stanowiliśmy szczęśliwą drużynę.

Chris ma wizję na cały serial i wspaniale potrafi wyzwolić w kreatywnych umysłach wydziału odwagę i chęć do przekraczania granic. Moja praca polega na zamknięciu tych ambicji w obrębie zaplanowanego budżetu, przy czym czuwam nad tym, by zawsze przelewać na ekran maksimum wartości. Ze względu na to, iż Chris musi wykorzystywać maksimum czasu na pisanie, Matt jest jego prawą ręką od marki, kontaktów z mediami i produkcji, natomiast Sam zajmuje się takimi rzeczami, jak scenariusze i postęp prac. W zasadzie przygotowujemy i kręcimy jedenaście mini-filmów w ciągu dziewięciu miesięcy, więc… wszyscy na pokład!

Producenci Nikki Wilson i Derek Ritchie.

Jakie umiejętności Nikki Wilson uważa za kluczowe u osoby na jej stanowisku?

Uważam, że najważniejszą umiejętnością każdego producenta jest zauważanie i zatrudnianie najbardziej utalentowanych ludzi w każdym obszarze produkcji. Jeśli masz przy sobie najlepszą możliwą ekipę, to jest to już pół sukcesu. Zawsze chcę pracować z ludźmi, którzy mnie inspirują i stawiają wyzwania, ale kluczowym jest też to, by dobrze się z nimi współpracowało i by mieli poczucie humoru. Bardzo ważne są też umiejętności komunikacji i rozwiązywania problemów. Praca przy serialu jest tak szybka, że decydująca jest kwestia dopilnowania, by cała drużyna była poinformowana o zmianach w scenariuszach czy harmonogramie, i by w ich następstwie były podjęte działania. Kiedy narastają problemy, potrzebna jest też zdolność do opanowania stresu, oszacowania wszystkich możliwości i szybkiego podjęcia decyzji.

Nikki Wilson na pokładzie TARDIS Dwunastego Doktora.

Jeśli zainteresował was temat pracy na planie serialu, a jeszcze do tej pory nie mieliście okazji przeczytać poprzednich wywiadów z twórcami jedenastej serii, to zapraszamy do lektury. Tutaj znajdziecie wywiad z Alexem Mercerem, tu – z Andym Pryorem, a tu – ze Steffanem Morrisem.

A jeśli jeszcze nie widzieliście, odgrzewamy filmik z 2015 roku, w którym Nikki Wilson i Derek Ritchy opowiadają, co jest najfajniejszego w pracy przy Doctor Who:

Źródło: Doctor Who Magazine #530

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *