Patronujemy wiosennej edycji Warszawskich Targów Fantastyki [AKTUALIZACJA]

W tych dniach nie jest łatwo pisać o fantastyce, wiemy co się dzieje za granicą. Jednak fantastyka obok opisu naszej rzeczywistości pełni także funkcję eskapistyczną. Dlatego w tym niełatwym czasie mamy dla Was propozycję – chcemy zaprosić Was na kolejną edycję Warszawskich Targów Fantastyki, którym będziemy patronować już po raz drugi. Oczywiście nie chodzi o to, by zapomnieć, ale chodzi o to by znaleźć w tym wszystkim odrobinę oddechu, energii przed kolejnymi niekoniecznie dobrymi wieściami. Pierwotnie mieliśmy o Targach napisać w czwartek, 24 lutego, jednak ze względu na wydarzenia uznaliśmy, że lepiej będzie trochę odczekać. Zatem zobaczcie, co przygotowały dla Was na marzec Warszawskie Targi Fantastyki!

Poniżej zamieszczamy także małą relację i podsumowanie poprzedniej edycji. Ale najpierw dwa słowa o tym, co nadejdzie w dniach 19-20 marca 2022 roku. Oddajmy głos organizatorom:

plakat Warszawskich Targów Fantastyki

Tym razem WuTeeFy zapraszają Was w trochę ciemniejsze i bardziej mroczne zakątki fantastyki, abyście mogli na nowo odkryć twórczość H. P. Lovecrafta – edycja Wiosna 2022 będzie tematycznie związane z Zewem Cthulhu oraz szeroko pojętym horrorem i grozą, dlatego szykujcie się na wiele niespodzianek i atrakcji, które przygotowali dla Was organizatorzy wydarzenia!

Będzie to idealna okazja dla fanów, żeby spotkać znane osoby i na nowo odkryć opowiadania i historie związane ze środowiskiem Zewu Cthulhu. Fantastycznym Uczestnikom, którzy nie mieli wcześniej styczności z twórczością Lovecrafta na pewno przypadnie do gustu okazja, żeby odkryć mroczne elementy fantastyki i sprawdzić, jakie formy może przyjmować groza.

Co czeka na Fantastycznych Uczestników?


FANTASTYCZNI WYSTAWCY

Każdy odwiedzający Targi będzie miał okazję odwiedzić i zakupić produkty, wyroby i towary ponad setki zgromadzonych na terenie imprezy wystawców, których wyjątkowy i fantastyczny asortyment, dzięki różnorodności oraz różnym progom cenowym na pewno zadowoli każdego odwiedzającego imprezę.

Oczywiście nie zabraknie wystawców, których wyroby sprawią, że ze strachu ścierpnie Wam skóra ;)

FANTASTYCZNA SYRENKA

Fantastyczna Syrenka tej edycji (zaprojektowana przez Magdalenę Rudzińską) przybrała szaty kultystki – czerwoną pelerynę oraz broszkę spinającą ją z charakterystycznym symbolem Necronomiconu. Symbol w tle postaci nawiązuje do pradawnego celtyckiego symbolu mitologii Cthulhu.


ZAKĄTEK AUTORÓW

Tak nazywamy miejsce wszystkich spotkań z naszymi Fantastycznymi Gośćmi, gdzie spotkacie znanych i lubianych autorów grozy oraz tych nawiązujących swoją twórczością
do Zewu Cthulhu.

Jeśli natomiast nie jesteście fanami horroru, w Zakątku spotkacie także naszych stałych Fantastycznych Gości oraz innych szanowanych twórców literatury fantastycznej.Będziecie mieli możliwość posłuchania, co mają do powiedzenia na tematy różne – niekoniecznie związane tylko z ich aktualną twórczością, a po zakończeniu spotkania będziecie mogli zdobyć autograf na książce, komiksie lub specjalnie przygotowanym „papierze firmowym” Targów.

Wśród gości znajdują się:

 • Agnieszka Hałas (napisała m.in powieść „Olga i osty”, obecnie redaktorka działu prozy zagranicznej w „Nowej Fantastyce”.
 • Adam Wieczorek (redaktor naczelny Black Monk Games)
 • Andrzej Pilipiuk (autor m.in serii o Jakubie Wędrowyczu i „Oko Jelenia”)
 • Arkady Saulski (autor m.in cyklu „Zapiski stali”)
 • Paweł Majka (autor m.in powieści osadzonych w świecie Metro 2033 czy „Pokój światów” i „Wojny przestrzeni” z cyklu Mitoświata)
 • Radek Rak (napisał „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli„, nagrodzoną w zeszłym roku European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction)
 • Maja Lidia Kossakowska (autorka m.in cyklu „Zastępy Anielskie” czy minicyklu „Upiór południa”)
 • Jarosław Grzędowicz (autor cyklu „Pan Lodowego Ogrodu”)
 • Żywoty Nieżywych (spotkanie z autorami inspirowanego uniwersum „Co Robimy w Ukryciu” mockumentu o wampirach)
 • Jagna Rolska (autorka m. in. opowiadania „Gniewka” i powieści „SeeIT”)
 • Anna Szumacher (autorka powieści „Słowodzicielka” i „W pożyczonym czasie”)
 • Grupa Zgrozy z prelekcją o dodatkach do Zewu Cthulhu
 • Grupa Larpunk z prelekcją o larpowaniu
 • Karolina Żuk-Wieczorkiewicz (autorka trylogii „Patrycjuszka”)
 • Andrzej Wardziak (autor m.in. powieści „Infekcja” i „Infekcja.Exodus”)

Fantastyczna Wystawa

Na 3 piętrze, zaraz obok Zakątka Autorów będziecie mogli obejrzeć wystawę prac graficznych Piotra Kozioła. Ta edycja jest podporządkowana grozie i Wielkim Przedwiecznym i nie można oprzeź się wrażeniu, że Piotr tworzy właśnie w Ich imieniu. Jego prace bardzo ściśle powiązane są z grozą i prozą H.P. Lovecrafta.

Piotr Kozioł to z wykształcenia dziennikarz, z zamiłowania artysta cyfrowy, twórca wielu okładek i ilustracji. Sporadyczny tester i korektor, pomysłodawca Pasterza Ciem i Siewcy Mgieł. Wierzy, że najlepszą drogą do przedstawienia zapadającej w pamięć grozy jest introspekcja. A czy istnieje horror sięgający równie głęboko jak lęk egzystencjalny?

Larpunk: Strefa Cthulhu

Jeśli kiedykolwiek chcieliście rozwikłać mroczną zagadkę, to nie możecie przegapić zlokalizowanej na trzecim piętrze strefy Cthulhu. Klimatyczny wystrój tej przestrzeni oraz tajemnicze postacie, które będziecie mogli tam spotkać sprawią, że ta edycja będzie jeszcze bardziej fantastyczna. Na stoisku będziecie mogli zanurzyć się w fabularnej grze w klimacie mystery.

Wciel się w poszukiwacza tajemnic i rozwikłaj zagadkę tajemniczej kreatury Mi-Ego. Wejdź w interakcję z jedną z postaci, w którą wcielać się będą osoby z  @konstelarpcja. Poczuj się, jak główny bohater filmu detektywistycznego i odkryj, która z postaci jest prawdziwa, a która tylko udaje, żeby nie zostać zdemaskowaną! Los ludzkości jest w Twoich rękach.

Dodatkowo będziecie mogli spróbować odczynić klątwę i powstrzymać pradawny rytuał przeprowadzany na cześć Przedwiecznego. Szukajcie śladów, łączcie fakty i postarajcie się, by zło nie wyszło na światło dzienne.

Fantastyczna Ścianka Foto

Przyznajcie, że tego Wam brakowało ostatnim razem!

Tym razem odwiedzając trzecie piętro zróbcie sobie fantastyczne zdjęcia na specjalnie przygotowanym tle. Umieszczając zdjęcia w social mediach  nie zapomnijcie oznaczyć Targów Fantastyki i dodać hasztagi! Wtedy na pewno dotrze do organizatorów i będą mogli na nie zareagować .

 Atrakcje czasowe:

Larpunk: Prelekcja o larpowaniu – sobota, 19 marca, 11:00

Czym są LARPy? I dlaczego stały się ostatnio tak popularne?

Gabriela Kruszona (Twórczyni Konstelarpcja, Konwentu Punkon i grupy „Jak będzie w zimnej wodzie – sekcja larpowa”) wprowadzi Was do tego fabularnego świata.

Z pomocą prezentacji opowie, na czym to polega, jakie są rodzaje LARPów i które można zagrać i znaleźć w Polsce. Pokaże także fotorelacje z jej gier i chętnie odpowie na wszystkie pytania oraz wątpliwości, a dodatkowo poplotkuje trochę o Vinted, na którym sama szuka strojów larpowych i perełek modowych.

Żywoty Nieżywych – sobota, 19 marca, 19:00

Jak wiecie fantastyka to nie tylko książki i gry ale także filmy. Gościliśmy już fanowski Pół Wieku Poezji Później, czas na coś ze świata wampirów.

Żywoty Nieżywych – mockumentary o wampirach to inspirowany uniwersum „Co Robimy w Ukryciu” mockument o wampirach. W naszym wydaniu akcja dzieje się w Polsce, a dwie bohaterki, 1800-letnia Apolonia i 130-letnia Mary mają własne, mocno się różniące pomysły na poradzenie sobie w specyficznych warunkach, w jakich przyszło im (nie)żyć. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy na drodze bohaterek staje nie przepadająca za wampirami czarownica Ścibora.

Pomysłodawcą, reżyserem i scenarzystą “Żywotów Nieżywych” jest Amadeusz Andrzejewski. Na co dzień montażysta (członek PSM – Polskiego Stowarzyszenia Montażystów – przyp. red.) i dziennikarz testujący sprzęt filmowy. To on zainicjował produkcję i stworzył jej scenariusz. Poza zmontowaniem kilku pełnometrażowych, kinowych produkcji, Amadeusz, jako reżyser, ma na swoim koncie szereg filmów niezależnych, m.in. “Bal utracony”, „Pro Morte” czy „Ziemianka”.

Pionem produkcyjnym zaopiekował się Jan Kawecki, producent wykonawczy i kierownik produkcji znany m.in. z takich filmów jak „Pół Wieku Poezji Później – Alzur’s Legacy” (fanowski film osadzony w uniwersum Wiedźmina) czy “Czarny Szlak Ebonitu – Stalker Short Film”.

Główne role zagrają Apolonia Hernik w roli Apolonii, Weronika Sójka-Mazurek w roli Mary oraz Anna Maria Kosik w roli czarownicy Ścibory.


Zgrozy: Dodatki do Zewu Cthulhu – niedziela, 20 marca, 11:00

Zgrozy to zbiór scenariuszy i innych dodatków do 7. edycji Zewu Cthulhu. Powstały, by dostarczać fanom grozy wrażeń dzięki wszystkiemu, co znane i kochane w lovecraftowskiej grozie, ale też pokazać, że wciąż można odkryć w niej coś nowego. Od swojej prapremiery w kwietniu 2019 Zgrozy zyskały wielką popularność w Polsce i na świecie, z każdym nowym dodatkiem pokazują nowe oblicze znanych lovecraftowskich motywów i tworzą własne.

W skład ekipy Zgróz wchodzą:

Jacek Radzymiński

Jacek jest generalnie zmęczony ciągłymi, trochę zaniepokojonymi pytaniami, czy wierzy w te rzeczy, które bada jako historyk. Śmierć w kulturze, postrzeganie życia pozagrobowego i zjawisk niewytłumaczalnych cieszą się zasłużoną opinią jako pole aktywności dla bluźnierczych kultystów i zwykłych szarlatanów. Do wizerunku kogoś choć trochę poważnego równie słabo się nadaje wybór tematu badawczego. Jacka interesują martwe dzieci. Swoimi pasjami dzieli się na fanpejdżu „Mówi Wieko”, gdzie zapełnia pełną niszę. Taką na trumny (www.facebook.com/mowiwieko).

Z RPGami i horrorem związany od prawie dwóch dekad. Czasami można posłuchać jego prelekcji na konwentach. Jego teksty można znaleźć w OkoLicy Strachu, Fantomie, Pocisku i Skarpie Warszawskiej. W 2017 roku zadebiutował zbiorem warszawskich opowiadań „Rozeznanie duchów”. W Zewie Cthulhu stara się jak najbardziej nawiedzać nadprzyrodzoną fikcję równie bluźnierczą rzeczywistością historyczną.

Michał Gralak

Człowiek, który otrzymał zbyt wiele zapału do rozwijania zbyt różnych talentów – lecz otrzymał też za mało wolnego czasu! Skończyło się więc tak, że na co dzień dogląda kwestie związane z prawami własności intelektualnej, po godzinach próbuje opanować podstawy digital paintingu, a w międzyczasie wysyła swoje literackie pomioty w różne miejsca (i jak się okazuje, nawet są one publikowane!). Przy okazji fan prozy Lovecrafta, fantastyki i gier wszelakich. Przymierza się do założenia hodowli jedwabników.

Piotr Kozioł

Z wykształcenia dziennikarz obijający się jak ćma o wszelkie zagadnienia związane z kulturą. Z pasji twórca i samouk, który w grafice upatruje sobie drogę na wyżycie się i przedstawienie świata przez swój własny pryzmat. Doczekał się kilku wystaw, ku własnemu zaskoczeniu. W Zgrozach autor wielu okładek i ilustracji, sporadyczny tester i korektor.

Strona Piotra Kozioła na Artstation

Marek Golonka

Marek jest doświadczonym projektantem erpegów wydawanych w Polsce i za granicą, doktorantem kulturoznawstwa na UW i dziekanem skupionej na grach i grafice Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości. Niektórzy z Was mogą go znać jako jednego ze współorganizatorów konwentu Cthulcon, a inni – jako Planetourista z serwisu polter.pl.

Jego ulubione konwencje to streampunk, płaszcz i szpada oraz, oczywiście, współczesny i historyczny horror. W Zewie Cthulhu pociąga go balansowanie na granicy okultyzmu i science fiction, wymyślanie zjawisk i istot przekraczających ludzkie pojmowanie oraz wszystko, co się dzieje, gdy ludzie jednak próbują te zjawiska pojąć…

Większość erpegowych prac Marka znaleźć można tutaj.

Fantastyczne Urodziny Wielkiego Grafomana – niedziela, 20 marca, 12:00

Na ostatniej edycji urodziny miały WuTeeFy i chociaż oni mogliby je świętować w kółko… to tym razem impreza urodzinowa jest dla kogoś innego.

Swoją kolejną rocznicę urodzin będzie obchodził właśnie na Targach Fantastyki – Andrzej Pilipiuk!

Będzie tort, głośne sto lat i …

 Wydawnictwo Mięta – niedziela, 20 marca, 16:00

Raczkujące wydawnictwo założone przez Agnieszkę Trzeszkowską-Berezę, redaktorkę z wieloletnim doświadczeniem, oraz Katarzynę Berenikę Miszczuk, popularną autorkę, od ponad siedemnastu lat tworzącą poczytne powieści w różnych gatunkach, prezentuje zapowiedzi na 2022 rok i zaprasza przyszłych czytelników i autorów.

Wydawnictwo Mięta ma wnieść odrobinę świeżości i orzeźwienia na polski rynek wydawniczy oraz zarazić jak największą rzeszę czytelników miętą do książek i czytania.

Podczas spotkania będziecie mogli podpytać obie panie o plany, zamiary i zapowiedzi ?

UWAGA Ważne!

Chcemy aby wydarzenie, mimo skomplikowanej sytuacji, odbyło się w sposób bezpieczny i dlatego:

 • obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką podczas całego czasu spędzonego na
  wydarzeniu będzie dotyczył KAŻDEGO, bez żadnych wyjątków,
  stoiska ustawimy tak by łatwo było zachować dystans społeczny, tam gdzie
  uznaliśmy to za utrudnione wprowadzimy ruch jednokierunkowy,
  przy wejściu, w ramach powitania, czekać na Was będzie dezynfekcja rąk oraz
  pomiar temperatury,
 • wszystkie drzwi ewakuacyjne prowadzące na zewnętrzną klatkę schodową staną się
  WYJŚCIAMI – nie będzie można przez nie ponownie dostać się na teren imprezy.
  Jedyne WEJŚCIE znajdować się będzie na parterze budynku,
  zadbamy dodatkowo o czystość w toaletach oraz dezynfekcję najczęściej
  dotykanych przez Was powierzchni,
 • winda osobowa znajdująca się wewnątrz terenu imprezy zostanie przeznaczona
  WYŁĄCZNIE do użytku przez osoby niepełnosprawne, rodziców z dziećmi w wózku oraz
  Gości i obsługę.
 • dodatkowo ze względu na to, że nasza impreza nie jest i nie będzie konwentem,
  dbając o bezpieczeństwo wszystkich, począwszy od najbliższej edycji, jesteśmy
  zmuszeni wprowadzić i zacząć egzekwować całkowity zakaz zasiadania lub blokowania
  w inny sposób przejść, schodów i dróg ewakuacyjnych. Tak, klatka schodowa z windami
  jest drogą ewakuacyjną.
 • ponadto wprowadzamy także zakaz wnoszenia i spożywania na terenie Targów
  posiłków oraz produktów spożywczych, które nie zostały zakupione na terenie imprezy.
  Ten zakaz nie będzie dotyczył jedynie tych, którzy z imprezy wyjść nie mogą lub nie
  powinni tego robić czyli Gości, Wystawców i Obsługi.

Bilety na imprezę dostępne są w naszym sklepie w przedsprzedaży oraz będą dostępne w kasach w trakcie trwania imprezy. Karnety dwudniowe oraz gadżety będzie można zamówić wyłącznie w sklepie.
Przedsprzedaż potrwa do 13 marca 2022.

Ceny biletów jednodniowych dostępnych w trakcie imprezy:

 • Normalny: 10,00 PLN
 • Ulgowy: 5,00 PLN (przeznaczony dla Uczestników poniżej 13 roku życia)
 • Najmłodsi Fani (poniżej 7 roku życia) zwolnieni są z obowiązku posiadania biletu

Godziny otwarcia Targów:
Sobota: 10:00 – 20:00
Niedziela: 10:00 – 18:00


Godzinowy plan Targów i więcej szczegółów znajdziecie bliżej imprezy na naszym FP,
stronie wydarzenia i naszej stronie WWW.

A to jeszcze nie wszystko. Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku.


Jesteście ciekawi, jak udała się poprzednia edycja?  Oto grudniowe WuTeeFy w liczbach:

 • 5329 Uczestników – najwięcej jak dotąd
 • 115 Wystawców – to także rekord
 • 48 Helperów – byliście prawdziwie epiccy
 • 14 Gości
 • 5 Orgów w zespole realizującym wydarzenie
 • 4  Premiery
 • 1 Prelekcja
 • 1 Choinka – fantastycznie przystrojona zespołowym wysiłkiem
 • 1 Urodziny WuTeeFów – takie z tortem i niespodziankami
 • 1 Zaskoczony Smok

Pierwszy raz w historii Targi Fantastyki grały razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, udowadniając że także pomoc może być fantastyczna!

Dodatkowo edycja ta nabrała matrixowego klimatu dzięki współpracy z kinem Helios oraz niepowtarzalnej, matrixowej syrence narysowanej przez niezastąpioną Magdalenę Rudzińską.

Żeby było jeszcze bardziej fantastycznie na wydarzeniu zagościła – Zielona Dama – Fantastyczna Choinka, którą wraz z Dominikiem i jego warsztatami Dorigami, odwiedzający Targi mogli ubrać.

Na wydarzeniu pojawili się kolorowo przebrani Fantastyczni Uczestnicy, wielu z nich miało okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami, porozmawiać z wystawcami o ich pracach i wyrobach oraz spotkać się ze sobą nawzajem.

Edycja Zimowa Targów Fantastyki po raz kolejny była Najbardziej Fantastycznym punktem na mapie Warszawy!

Mamy dla Was także małą galerię zdjęć, zobaczcie jak to wyglądało.


Mamy nadzieję, że jeśli zdecydujecie się na udział, będziecie się świetnie bawić!Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *