Oto Nikola Tesla!

W czwartym odcinku 12 serii, Nikoli Tesli noc pełna grozy („Nikola Tesla’s Night of Terror”) pojawił się Nikola Tesla, niezwykle utalentowany amerykański wynalazca i badacz serbskiego pochodzenia, w którego rolę wcielił się Goran Višnjic. W związku z tym, o Tesli i jego życiu opowiedzieli nam Chris Chibnall i Bradley Walsh, czyli odpowiednio: showrunner Doctor Who i odtwórca roli Grahama.

Chris Chibnall: Nikola Tesla był serbskim wynalazcą, który mieszkał w Nowym Jorku na przełomie XIX i XX wieku.

Bradley Walsh: Ludzie wiedzą o Tesli tylko przez samochody [Tesla] i Elona Muska. Ale jedyny powód, dla którego Elon Musk nazwał je [samochody] Tesla…, było to, że jest fanem Nikoli Tesli.

Chris Chibnall: Miał również laboratorium w Wardenclyffe, które starał się zbudować i które chciał wykorzystać do rozprzestrzenienia sygnałów przez powietrze na całej kuli ziemskiej.

Bradley Walsh: Historia mówi, że Tesla był geniuszem, który zmarł bez grosza przy duszy tylko dlatego, że nie był biznesmenem. Tak po prostu.

Chris Chibnall: Rywalizował z Thomasem Edisonem, który to stał się bardzo zgorzkniały. Tesla pracował dla Edisona, gdy po raz pierwszy przybył do Ameryki, a Edison wykorzystał niektóre pomysły Tesli. Ogólne wrażenie było takie, że Edison był lepszym biznesmenem, a Tesla był bardziej wizjonerskim wynalazcą.

Bradley Walsh: [Odcinek powstał], aby ludzie dowiedzieli się, jak genialny był Tesla, co chciał zrobić z falami radiowymi i co chciał zrobić z elektrycznością i tak dalej. To niezwykłe. Naprawdę: jak on się tego nauczył i skąd wiedział to wszystko?

Chris Chibnall: Był niezwykłym człowiekiem, który to nie cieszył się szacunkiem, na który zasługiwał w czasach, kiedy  żył. Historia udowodniła, że był bardzo wnikliwy i miał rację w wielu rzeczach, które próbował stworzyć.

Całą wypowiedź można obejrzeć poniżej:

Wrażenia redakcji po obejrzeniu odcinka można przeczytać tutaj, a z kolei tutaj można zapoznać się z wywiadem z Goranem Višnjicem, odtwórcą roli Nikoli Tesli.

Czy słyszeliście wcześniej o Nikoli Tesli? Podobało wam się jego przedstawienie w serialu?

Źródło: Doctor Who YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *