Koncert i program dokumentalny na 60-lecie „Doktora Who” w BBC Radio 2

Nie ma Doktora Who bez muzyki. Nie ma też świętowania 60-lecia serialu bez celebracji muzyki, która w tym serialu się pojawiła. Nic więc dziwnego, że 28 września miał miejsce koncert poświęcony doktorowej muzyce – Doctor Who @60: A Musical Celebration. Jednak nie martwcie się, jeśli nie mogliście się znaleźć w Wales Millennium Centre. Koncertu można już wysłuchać online, a będzie mieć również miejsce transmisja na BBC Radio 2.

Utwory wykonywane były przez BBC National Orchestra of Wales oraz BBC Singers, a dyrygował Alastair King. Na koncercie zostały odegrane nie tylko dotychczasowe utwory z soundtracku serialu takie jak I Am The Doctor, Abigail’s Song (z dedykacją dla zmarłego Michaela Gambona), This Is Gallifrey, The Impossible Girl, I Am A Good Man oraz The Shepherd’s Boy, ale także po raz pierwszy wykonano na żywo nowości od Murraya Golda: motyw Ruby Sunday The Life of Sunday, motyw Piętnastego (czyli Fifteenth) oraz najnowsza aranżacja głównego motywu serialu, który słyszymy zawsze w czołówce. Na wydarzeniu pojawili się obaj kompozytorzy New Who – Murray Gold i Segun Akinola. Na widowni dostrzeżono też Sophie Aldred, Sylvestra McCoya i Jane Tranter!

Chris Chibnall, Russell T Davies i Steven Moffat koncert BBC Radio 2
Ponadto na wydarzeniu pojawili się Russell T Davies, Steven Moffat i Chris Chibnall, którzy w trakcie koncertu dodawali od siebie komentarze pomiędzy utworami – najciekawsze informacje zgromadziliśmy poniżej. Jednak, jak na 60 lat przystało, na koncercie nie zabrakło muzyki z klasyków, w tym syntezatorowych utworów Marka Ayresa i Petera Howella z BBC Radiophonic Workshop. Mark Ayres zaaranżował m.in. główne intro używane w pierwszych pięciu latach ery JNT oraz muzykę do pierwszego doktorowego spin-offa w historii, K9 and Company. Drugi z panów skomponował muzykę do niektórych historii z ostatnich dwóch sezonów klasyków.

Doctor Who @60: A Musical Celebration zostanie wyemitowane dzisiaj (15 października) na BBC Radio 2 w godzinach 21:00-23:00 polskiego czasu w ramach programu Sunday Night is Music Night. Jeśli z różnych przyczyn godzina ta Wam nie odpowiada, możecie posłuchać koncertu na BBC Sounds albo obejrzeć go na iPlayerze (emisja w przyszłości).

 
Koncert BBC Radio 2

Jo Whiley, prezenterka programu, powiedziała:
Jak wiedzą słuchacze mojego programu, jestem OGROMNĄ fanką Doktora Who, więc prezentowanie tego koncertu to spełnienie marzeń. Jak lepiej zaakcentować niezwykłą 60. rocznicę serialu niż tym cudownym świętem muzyki, która powstawała przez dziesięciolecia.

Szefowa Radio 2, Helen Thomas, dodała:

BBC Radio 2 po prostu musiało uczcić tę doniosłą rocznicę jednego z naszych najbardziej uwielbianych seriali BBC. Jesteśmy podekscytowani mogąc zaprosić niesamowitą BBC National Orchestra of Wales wraz z BBC Singers do naszej stacji, by odegrać pamiętną muzykę z Doktora Who. Wiemy, że nasi słuchacze ją pokochają.

Z kolei Lisa Tregale, dyrektorka BBC NOW, mówiła o koncercie tak:

Każdy w BBC National Orchestra oraz Chorus of Wales czeka, by powitać fanów Doktora Who w naszym domu, BBC Hoddinott Hall w Cardiff, na tym specjalnym rocznicowym koncercie w BBC Radio 2…

Scena jest gotowa, Dalekowie nadeszli, TARDIS wylądowała, a wszystkich fanów Doktora Who czeka coś wyjątkowego! Włączcie Radio 2 albo BBC Sounds, by usłyszeć te klasyczne i całkiem nowe utwory wykonywane przez BBC NOW i BBC Singers.

Jak wspomniane zostało wyżej – koncert został nagrany w domu BBC National Orchestra, czyli w Hoddinott Hall w Wales Millennium Centre w Cardiff. Jednak to nie jedyne, co drugi program radia BBC ma do zaoferowania na rocznicę. W programie My Life in a Mixtape tej jesieni pojawią się też doktorowi aktorzy, którzy opowiedzą o tym, czym w ich życiu – od dzieciństwa do teraz – był soundtrack do Doktora Who.

Ponadto zapowiedziano także Radio 2 Celebrates Doctor Who At 60, dwuczęściowy program dokumentalny o naszym ulubionym serialu. Program poprowadzi Jo Whiley, która zabierze słuchaczy w podróż po Whoniwersum w celu odkrycia historii stojących za powstaniem i upadkiem tej brytyjskiej instytucji. Usłysz jak zmieniające się nastroje w Wielkiej Brytanii znalazły odzwierciedlenie w TARDIS, w opowieści, w której występują Dalekomania, Armia tatuśka[1]Amerykański sitcom, Mary Whitehouse, Ridley Scott, Cybermeni, Hans Zimmer, The Beatles i zabójstwo JFK. Doktor i jego towarzysze zostają wrzuceni w świat seksizmu, napięć rasowych i intryg.

W programie usłyszymy zarówno nowe, jak i archiwalne wywiady z Doktorami i towarzyszami. A oto, kogo usłyszymy: Petera Capaldiego, Patricka Troughtona, Williama Hartnella, Toma Bakera, Jona Pertwee, Sophie Aldred, Bonnie Langford, Petera Davisona, Sylvestra McCoya, Louise Jameson, Nicka Briggsa oraz samego Russella T Daviesa.

W drugiej części tego programu Jo Whiley dowie się, jak, mimo anulowania przez BBC, połączenie wściekłych fanów, przyjęć z drinkami i zapomniany sitcom BBC pomogły przywrócić jeden z największych kulturowych brytyjskich przebojów z powrotem na nasze ekrany. Usłyszymy tu nieznane wcześniej opowieści ekip stojących za sukcesem rebootu serialu, włączając w to showrunnerów nowej ery: Russella T Daviesa, Stevena Moffata i Chrisa Chibnalla. Nie zabraknie też Doktorów i towarzyszy takich jak Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Christopher Eccleston, Peter Capaldi, Sophie Aldred, Bonnie Langford, Ncuti Gatwa, Sylvester McCoy, Matt Lucas, John Simm, Billie Piper oraz Kylie Minogue.

Radio 2 Celebrates Doctor Who At 60 będzie mieć premierę w sobotę 21 października o 2:00 polskiego czasu, a druga część o 1:00 polskiego czasu następnego dnia, 22 października.

Przejdźmy teraz do tego, co działo się na samym koncercie, jeśli nie boicie się spoilerów lub słuchając koncertu będziecie woleli skupić się tylko na muzyce. Na wydarzeniu nie zabrakło TARDIS:
TARDIS koncert BBC Radio 2

Koncertem zainteresował się nawet jeden z Daleków:

Dalek koncert BBC Radio 2

O motywie Piętnastego RTD powiedział:
Jak słyszycie, wracamy do muzyki subtelniejszej niż kiedykolwiek.
Najciekawszą rzecz RTD powiedział jednak w trakcie wywiadu z prezenterką, gdy wyjaśniał, że Murray Gold „dociera do ducha Doktora Who:
Nie chodzi o tych aktorów wyrzucających z siebie dialogi! To, co jest tak genialne w słuchaniu dzisiejszej nocy tego zespołu jest to, że chciałbym, żeby zawsze było tak na maksa, tak głośno i bez dialogów. Dobra, pomyślmy. Seria… seria 4. Napiszę odcinek, gdzie będzie tylko muzyka, zero dialogów.
Seria 4?
Planujemy naprzód. Nie ma już miejsca w serii 3.
Wygląda więc na to, że tak jak wcześniej powiedział w podcaście, będzie „pracować nad tym [serialem] przez (…) całe lata”. Czyżby więc lata oznaczały przynajmniej 4 serie (a więc do serii 17)? I jeśli tak, to ciekawe czy tyle samo potrwa era Ncutiego Gatwy, czy też RTD zacznie planować już powoli erę Szesnastego lub Szesnastej? Będzie to też jednocześnie oznaczało, że RTD przebije Moffata pod kątem ilości lat na fotelu showrunnera Doktora Who.
źródło: X (dawniej Twitter), TV Zone 1 i 2, Radio Times

Przypisy

Przypisy
1Amerykański sitcom


Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *