BBC Books ogłasza kolejne książki z Trzynastą!

Już tej jesieni, aby uczcić nadejście Trzynastej Doktor, BBC Books wyda pierwsze książki traktujące o jej przygodach wraz z towarzyszami: Yasmin, Ryanem i Grahamem! BBC Children’s Books, marka wydawnictwa Penguin Random House Children, ogłosiła nabycie globalnych praw autorskich do nowego opowiadania Naomi Alderman, autorki The Power oraz laureatki Women’s Prize for Fiction w roku 2017.

Opowiadanie dołączy do istniejącej już antologii 12 Doctors, 12 Stories, jednocześnie trafnie zmieniając jej nazwę na Thirteen Doctors, 13 Stories. Kolekcja ta, zawierająca już historie z każdym z poprzednich dwunastu Doktorów, pióra autorów takich jak Eoin Colfer, Michael Scott, Marcus Sedgwick, Philip Reeve, Patrick Ness, Richelle Mead, Malorie Blackman, Alex Scarrow, Charlie Higson, Derek Landy, Neil Gaiman i Holly Black, ukaże się w nowej odsłonie 1 listopada 2018 roku.

Udział w tej antologii jest powrotem Naomi Alderman do świata Doctor Who, w którym zaznaczyła już swój udział powieścią Borrowed Time z 2011 roku, również wydaną przez BBC Books oraz zaplanowaną do wznowienia w nowym wydaniu na otwarcie tegorocznego San Diego ComicCon – razem z opisaną już tutaj powieścią The Triple Knife Jenny T Colgan. Obie książki zostaną opatrzone nowymi okładkami autorstwa Davida Wardle’a, zaprezentowanymi poniżej, obok projektu okładki odświeżonej antologii:

Jak gdyby tego było mało, planowane są kolejne wydawnictwa – głównie mowa tu o wielokrotnie nagradzanej pisarce i aktywistce, Juno Dawson, która również wkrótce debiutuje w uniwersum Doctor Who pozycją The Good Doctor, śledzącą Trzynastą Doktor oraz jej drużynę, której jeszcze nie widzieliśmy na ekranie. Poza nią, już w październiku, otrzymamy opowiadania The Molten Heart oraz Combat Magicks, odpowiednio autorstwa Uny McCormack oraz Steve’a Cole’a (Young Bond).

Naomi Alderman komentuje:

Jestem niewypowiedzianie podekscytowana pisaniem pierwszego opowiadania o Trzynastej Doktor. Wierzcie lub nie, ale swój pierwszy list odmowny, z 1992 roku, dostałam z Doctor Who Magazine w sprawie opowiadania, które napisałam jako nastolatka z obsesją na punkcie Doktora; kochałam Doctor Who od dziecka, więc dodanie swojego nazwiska do tej antologii jest dla mnie szczególnie znaczące i ekscytujące.

Juno Dawson wspomina:

Moje najdalsze wspomnienie jest o Bonnie Langford wyrzuconej w kosmos wewnątrz bąbla-zabójcy w 1987 roku, więc możecie sobie wyobrazić, jak podekscytowana byłam, kiedy poproszono mnie o pisanie do zbioru Doctor Who. Dla dziewczyny z Bradford jeszcze większym dreszczem emocji jest bycie wśród pierwszych autorów piszących dla Jodie Whittaker, pierwszej Doktor z Yorkshire. Czuć, że to nowa, śmiała era dla Doctor Who i jestem zachwycona, mogąc być jej częścią. To spełnienie marzeń.

Ruth Knowles, wydawca w Penguin Random House Children’s, mówi:

Trzynasta Doktor Jodie Whittaker zasługuje na przełomową literaturę pióra przełomowego autora, więc cieszymy się, mając kogoś tak idealnego jak Naomi do celu przeniesienia pierwszej kobiecej Doktor na papier. Osłupiła ona świat swoimi postaciami, pisarstwem i pomysłami oraz jako ogromna fanka Doctor Who (oraz uprzednio autorka książek Doctor Who) była naszym pierwszym wyborem do napisania historii z Trzynastą Doktor do tej kolekcji. Jesteśmy pewni, że ta opowieść będzie znakomita oraz będzie idealnym dodatkiem do tej doskonałej kolekcji pisanej przez najlepszych autorów.

Albert DePetrillo, dyrektor BBC Books Publishing, oświadczył:

Ekscytacja rosnąca wokół nowego sezonu Doctor Who jest wybitna, a Jodie Whittaker pomaga wprowadzić w nową erę żywiołowej, inkluzywnej narracji. Cieszymy się na bycie częścią tego zjawiska za sprawą naszych wydawnictw, a autorki takie jak Naomi oraz Juno, Jenny, Una i Steve są idealnymi ambasadorami tego kolejnego rozdziału w historii Doctor Who. Nie możemy się doczekać, aż wprowadzą nowe pokolenie fanów w cuda Whoniwersum.

Wygląda na to, że Trzynasta Doktor została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez pisarzy, więc kreację Jodie dane nam będzie oglądać nie tylko na ekranie, lecz również na papierze.

Podekscytowani?

Źródło: We Are Cult

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *