59 lat „Doctor Who”

59 lat temu raczej nikt nie był w stanie przewidzieć, że dwójka nauczycieli podążająca za swoją uczennicą do tajemniczej budki policyjnej większej w środku rozpocznie brytyjski fenomen, który – wprawdzie z przerwą na lata 1989-2005, ale jednak – trwa do dzisiaj. Mowa rzecz jasna o naszym ulubionym serialu, „Doctor Who”! Wydaje się, jakby „Dzień Doktora” z okazji 50-lecia był emitowany dosłownie przed chwilą, a tu proszę. Pożegnaliśmy Trzynastą Doktor i czekamy na przygody dwóch następnych Doktorów, Czternastego i Piętnastego, a następne odcinki ukażą się mniej więcej za rok. Czas potrafi mijać szybko i bez używania TARDIS.

The Unearthly Child

Jak pisał Terry Pratchett w „Piekle pocztowym” – „Człowiek naprawdę nie umarł, dopóki powtarzane jest jego imię.” oraz w „Kosiarzu”: „Nikt nie jest ostatecznie martwy, dopóki nie uspokoją się zmarszczki, jakie wzbudził na powierzchni rzeczywistości – dopóki zegar przez niego nakręcony nie stanie, dopóki wino przez nią nastawione nie dokończy fermentacji, dopóki plon, jaki zasiał, nie zostanie zebrany”. W tym duchu oddajemy hołd i dziękujemy osobom, których gdyby nie było ich 59 lat temu, nie byłoby i nas tutaj dzisiaj. Zarówno twórcom: Sydneyowi Newmanowi, Verity Lambert, Donaldowi Wilsonowi, C. E. Webberowi oraz Davidowi Whitakerowi, jak i pierwszej załodze TARDIS – Williamowi Hartnellowi, Jacqueline Hill, Williamowi Russellowi i Carole Ann Ford (przy czym ostatnich dwoje na szczęście jeszcze żyje, a Russell ostatnio nawet obchodził kolejne, 98. urodziny). Nie zapominajmy także o wciąż jeszcze żyjącym reżyserze Unearthly Child – Warisie Husseinie. To właśnie Wy zapoczątkowaliście coś niezwykłego, kosmicznego, co trwa do dzisiaj. Dziękujemy!

Samemu serialowi zaś na urodziny życzymy, aby kolejne lata przyniosły wzrost popularności i jakości. Na jedno i drugie są spore szanse – w końcu Doctor Who trafi na Disney+ poza Wielką Brytanią, aktorzy tacy jak David Tennant, Catherine Tate, Yasmin Finley, Ncuti Gatwa czy Millie Gibson powinni przyciągnąć zainteresowanie różnych osób. Scenariuszowo wiemy na razie jedynie o RTD, jednak warto pamiętać, że poza „Miłość i potwory” (Love and Monsters), napisał też odcinki takie jak „Północ” (Midnight) czy finały swoich serii, a przez ostatnie lata nie próżnował – powinno być więc raczej lepiej niż gorzej i za to trzymamy kciuki.

Polscy Gallifreyanie - logo

Dzisiaj mijają również 2 lata od powstania naszej grupy na Facebooku, Polscy Gallifreyanie. Jest nas już prawie 300 – bardzo nam miło, że chętnie do nas dołączacie i bierzecie udział np. w wybieraniu Miss czy Mistera Czasu i Przestrzeni. Mamy nadzieję, że za rok, będziemy się tam spotykali w jeszcze większym gronie.

To w takim razie jak będziemy świętować dzisiejszy dzień? Zapraszamy Was na nasz zwyczajowy już doktorowy quiz, który odbędzie się dzisiaj o 19:00 ponownie na platformie Quizizz (nie potrzeba żadnego konta, wystarczy podać nick)! Link pojawi się o 18:55 zarówno na grupie, jak i na naszym Discordzie. Do wygrania (poza satysfakcją) będzie ranga Mistrzyni lub Mistrza Wiedzy na naszym Discordzie dla osoby, która zdobędzie najwięcej punktów i będzie używać swojego pseudonimu z Discorda – liczy się poprawność i szybkość, liczymy także rzecz jasna na Waszą uczciwość. Za drugie miejsce przyznamy rangę WiceMistrza lub WiceMistrzyni. Osoba, która wygra, będzie mogła także wybrać jedną z poniższych nagród – oficjalny kalendarz „Doctor Who” na przyszły rok w wersji ściennej lub na biurko ze zrywanymi kartkami z cytatami na każdy dzień roku, wybrana nowelizacja z serii Target Collection (w galerii pokazujemy przykładowe) albo losowa minifigurka z ery Jedenastego.

Pytania będą zarówno zamknięte (jedna lub więcej odpowiedzi), jak i otwarte, zaś pytań będzie 30. Dzisiaj obchodzi urodziny cały serial, dlatego też po raz pierwszy pojawią się pytania także z Classic Who. W quizie będziecie mogli sprawdzić się także sami już po wydarzeniu, by zobaczyć jak by Wam poszło, dlatego jeśli z jakichś przyczyn nie będziecie mieli czasu – spokojnie. Quiz Was nie ominie, choć nagrody będą tylko dla tych, którzy pojawią na czas.

Same okazje urodzinowe, a skoro urodziny to i prezent – GallifreyPL59. Jest to kod rabatowy 10 % na komiksy od wydawców Panini i Titan Comics do wykorzystania w Atom Comics, krakowskim sklepie poświęconym przede wszystkim komiksom, co oznacza, że taniej kupicie właśnie doktorowe komiksy! Kod jest ważny od dzisiaj do końca tygodnia (czyli do 27 listopada), więc macie chwilkę na zastanowienie się i podpytanie innych lub nas samych, co byśmy polecali.

Niewykluczone też, że BBC naszykowało też na dzisiaj jakieś atrakcje, a świętowanie zaczęło się się trochę już wczoraj… – w razie czego damy wam znać w aktualizacjach lub nowych postach.

Aktualizacja: Jak podoba Wam się logo na 60. rocznicę?

Logo 60 lat Doctor Who

A czego Wy życzycie Doktorowi z okazji kolejnych urodzin?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *