Zwiastun odcinka specjalnego, Jodie Whittaker o odejściu z serialu i wskazówka od Chibnalla

Nadszedł czas – przed Wami zwiastun odcinka specjalnego Revolution of the Daleks, który swoją premierę będzie miał 1 stycznia 2021 na BBC One. Miłego oglądania!

Chibnall podsumowuje nadchodzący odcinek następująco:

Wypchaliśmy tegoroczny odcinek specjalny Doctor Who wybuchową mieszanką nadzwyczajnych talentów aktorskich. Gdzie indziej znajdziecie aktorów z Rodziny Królewskiej, głośną gwiazdę ekranów Stanów Zjednoczonych, (między)narodowy skarb sceny i ekranu i jednego z najgorętszych młodych aktorów Brytanii – i to wszystko w obsadzie gościnnej zaledwie! Dołóżcie do tego Jodie Whittaker, Bradleya Walsha, Mandip Gill i Tosina Cole’a (oraz Daleków! Czy wspomniałem o Dalekach?!) – a uzyskacie obsadę to be exterminated for. No i bedzie dużo eksplozji. Obiecuję.

Mijający tydzień był obfity w wydarzenia, więc skorzystamy z okazji i przypomnijmy najnowsze wieści na temat nadchodzącego odcinka:

  • Potrwa on ok. 70 min.
  • Powraca kapitan Jack Harkness.
  • Powraca Jack Robertson (postać z odcinka „Arachnokapitalizm w Wielkiej Brytanii” (Arachnids in the UK)).
  • Żegnamy się z Grahamem i Ryanem.
  • Gościnnie wystąpi gwiazda sceny i ekranu Dame Harriet Walter („Rozważna i romantyczna”, Law & Order:UK, „Obsesja Eve”, „Hiszpańska księżniczka”, Belgravia), razem z gwiazdą telewizji Nathanem Stewart-Jarrettem, który niedawno pojawił się w The Trial of Christine Keeler.

Ponadto Jodie Whittaker nie zamierza szybko opuszczać  Doctor Who!

plakat revolution of the Daleks

W wywiadzie z tego weekendu, gdy została zapytana jak długo grałaby Doktor, odpowiedziała:

Nie szukałam nawet żadnej innej roli od kiedy gram Doktor, poza udziałem w Who Do You Think You Are? wcześniej w tym roku. Nawet samo stawianie pytań o moment odejścia byłoby zbyt smutne. Wydawało mi się, że sława wynikająca z grania w Doctor Who przypominałaby scenę Rhysa Ifansa z Notting Hill [gdzie otwiera drzwi hordom paparazzi – dop. red.] a tak nie jest. Jeśli wpadniesz na whoviankę lub whovianina, robi to nam wszystkim dzień.

Jest coś szczególnie emocjonującego, poetycznego i bardzo skromnego w graniu w tym serialu, ponieważ jesteś małą częścią większej układanki, która jest bardzo cenna dla tak wielu ludzi.

Chris Chibnall ma także dla nas pewne wskazówki odnośnie fabuły odcinka specjalnego.

Ta historia jest zarówno samodzielną historią, jak i kontynuacją „Postanowienia noworocznego” (Resolution). Użyłem wtedy tylko jednego Daleka, ponieważ oni sami w sobie są potężni. Dlatego też to była czysta przyjemność dać przestrzeń jednemu z nich. Jednocześnie planowałem przywrócić ich w większych ilościach w tegorocznym odcinku.

W „Postanowieniu noworocznym” załoga TARDIS pokonała samotnego, ukrytego na Ziemi Daleka wysyłając go w jego samoróbkowym daleckim czołgu prosto w supernową w końcówce odcinka. Wygląda na to, że nie był to koniec zagrożenia ze strony Daleków, jak mówi producent wykonawczy Matt Strevens:

Wiedzieliśmy, że gdy żegnaliśmy się z rekonesansowym Dalekiem po wyrzuceniu go przez drzwi TARDIS w kierunku supernowej na koniec „Postanowienia noworocznego”, że to jeszcze nie koniec. Chris już wpadł na pomysł ich powrotu, tego, że gdy następnym razem zobaczymy Daleków, będzie to coś w stylu początku dla nowej wersji Daleków w naszej erze serialu.

W jaki sposób potoczy się wątek „początku” nowych Daleków, jeszcze nie wiemy. Niemniej zarówno Chibnall jak i Strevens wskazali, że błyszczący nowością projekt, który stworzyli dla pieprzniczek w Revolution of the Daleks jest bliższy projektowi Daleka z „Postanowienia noworocznego” niż stylu Daleków, których  widzieliśmy we wcześniejszych latach. To może być ważna wskazówka!

Jak powiedział Chibnall redakcji Radio Times:

Nawiązuje to do rekonesansowego Daleka w „Postanowieniu noworocznym”. To prawie tak, jakby był to wspólny wątek fabularny.

Strevens dodaje:

Chcieliśmy, żeby widownia zobaczyła początki nowych Daleków w rekonesansowym Daleku, ponieważ w pewnym sensie rodzi on nową iterację Daleków, którą widzimy w Revolution of the Daleks.

Wygląda na to, że w jakiś sposób tamten Dalek stworzy nowych Daleków i być może na tym będzie polegała tytułowa „rewolucja”. Być może będzie warto odświeżyć sobie zeszłoroczny odcinek przed seansem Revolution of the Daleks

Aktualizacja: Na deser mamy dla Was 4 nowe zdjęcia z odcinka.

Jak Wam się podobał zwiastun Revolution of the Daleks ? Macie jakieś pomysły, co się może dziać w odcinku specjalnym? Powrót Jacka niewątpliwie cieszy wielu fanów, ale powrót Robertsona jest raczej kompletnie nieoczekiwany i zagadkowy. Ciekawe czy został prezydentem? I w jaki sposób obydwa odcinki specjalne ery Trzynastej zostaną połączone? No i czy cieszy Was deklaracja Jodie?

Źródło: Doctor Who Page i Radio TimesPasjonat fantastyki naukowej oraz brytyjskiej literatury i popkultury. Poza samym serialem (włącznie z tzw. Classic Who) jest też obeznany z innymi mediami współtworzącymi uniwersum (książkami, słuchowiskami, komiksami), związany z Gallifrey.pl od roku 2017. Regularnie pojawia się na konwentach jako prelegent z wykładami nt. „Doktora Who”. Okazyjnie łączy siły z Dominikiem, tworząc filmy na jego kanał na YouTubie. Zawodowo realizuje doktorat z nanotechnologii oraz prowadzi program „Kanapa Fizyków” na YouTubie.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *