Zmarł Stewart Bevan

Tym razem mamy smutne wieści –  w wieku 73 lat zmarł Stewart Bevan, aktor znany w Whoniwersum jako profesor Clifford Jones, mąż Jo Jones, towarzyszki Trzeciego.

Wystąpił we wszystkich odcinkach historii The Green Death z 1973 roku. Gdy dostał rolę, spotykał się z Katy Manning, aktorką grającą Jo Jones, zaś w trakcie nagrań do odcinków „Doctor Who” zaręczyli się. Kilka lat później jednakże się rozstali. Aktorka wspomina Bevana jako „najpiękniejszego człowieka, poetę, aktora, scenarzystę, męża i ojca”.

https://twitter.com/ManningOfficial/status/1495790087841493000?ref_src=twsrc%5Etfw

The Green Death było ostatnią historią z Jo Grant, która opuściła Doktora, by poślubić profesora Clifforda, walijskiego biologa. Trzydzieści lat później Bevan powrócił do roli profesora w dodatku na DVD pt. Global Conspiracy?. Podłożył także głos inspektorowi Nettlesowi w słuchowisku z Iris Wildthyme Midwinter Murders oraz BOSS-a z Torchwoodowego słuchowiska The Green Life. Ponadto wystąpił w specjalnych scenach razem z Katy Manning – Hello Boys!, zapowiadającej sezon 10 na Blu-Rayu oraz w Return of the Autons również będącą zapowiedzią wydania na Blu-Rayu, tym razem sezonu 8.

Aktor miał dwie córki, Coral i Wendy Bevan.

Poza „Doctor Who” pojawił się w filmach takich jak Branningan, The Ghoul, House of Mortal Sin, Burke & Hare, Spy Story, „Chromofobia” oraz „Co każdy skaut wiedzieć powinien” z 2009 roku, w którym to rola Franka była jego ostatnią filmową rolą. Jeśli chodzi o karierę w telewizji, którą rozpoczął w latach 60., Bevan grał w różnych serialach od Public Eye i Shoestring, po Airline, Number 10 i „Milczącego świadka”. Pojawił się także w znanej operze mydlanej, Emmerdale. Jako ostatniego na małym ekranie zagrał przewodniczącego sądu w The Brief, kryminale od ITV.

Źródła: Radio Times oraz TARDIS WikiFan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *