Wywiad ze Stevenem Moffatem

Nowa seria Doktora Who staruje w sobotę 19 września. Główny scenarzysta i producent wykonawczy opowiada o wyzwaniach, zmianach i dwuczęściowych odcinkach.

Doktor Who powraca na ekrany! Jak dynamika serialu zmieniła się w porównaniu do ósmej serii?

Peter Capaldi powraca w swojej drugiej serii jako Doktor – to czas triumfu dla Doktora i Clary. Mają za sobą okres niepokojów – Doktor poradził sobie ze swoimi obawami związanymi z byciem „dobrym człowiekiem”, a Clara w końcu zaakceptowała nową twarz Doktora. Są na równej stopie, z nową dynamiką relacji, delektują się wszechświatem. Biegną ramię w ramię naprzeciw zupełnie nowemu światu, pełnemu epickich przygód o filmowej skali. Są w oczywisty sposób bohaterami i uwielbiają to!

Czym nowa seria różni się od zeszłorocznej?

Uważam, że nowa seria jest wielka, szalona i ekscytująca. Będziecie mieli o wiele więcej okazji do uśmiechu, jest w niej więcej elementów komediowych przemieszanych z jednymi z najmroczniejszych rzeczy, jakie zrobiliśmy. Pierwsze wielkie wejście Doktora w pewnym sensie nadaje ton całej serii.

Dlaczego zdecydowałeś się na przywrócenie dwuczęściowych odcinków?

Tworzymy większe historie, a dwuodcinkowce pozwalają na wielkie cliffhangery. 45 minut wyjątkowo dobrze się sprawdzało, ale nadszedł czas, by trochę zmienić tempo. Nie chodzi tylko o długość, czasem ma to na celu pogłębienie historii. Nie zawsze będziecie pewni, czy to, co oglądacie, jest dwuczęściowym odcinkiem i jak długo jeszcze będzie się utrzymywać poczucie zagrożenia. Chcemy być nieprzewidywalni.

Opowiedz nam o gościnnych występach.

W tym roku mamy wiele gościnnych gwiazd, co oznacza, że możemy skupić się na głębi historii – rozwinąć intrygę i tło. Powraca wspaniała, szalona  i zabawna Missy. Młoda, wybitna Maisie Williams pojawia się w nowej roli – jej postać wystawi Doktora na próbę w nieoczekiwany sposób.  No i oczywiście Osgood powraca zza grobu – Doktor może być nią mocno zaskoczony. Tym razem nie będzie mu łatwo zaufać swojemu fanowi numer 1.

Czy pisząc scenariusze dla tej serii napotkałeś jakieś wyzwania?

Zawsze lubimy nowe wyzwania w serialu – przygody na niebezpiecznych, obcych planetach, miejskie dreszczowce, podwodne historie z duchami, podróże od ery Wikingów po same krańce czasu. Znowu przesuwamy granice, tym razem najbardziej eksperymentalnym odcinkiem Doktora Who, jaki kiedykolwiek powstał. Napisałem odcinek solowy dla Doktora. Nie mogę zbyt wiele na ten temat powiedzieć, ale z całą pewnością jest oryginalny i przeciera nowe szlaki!

Kolejny wywiad rozbudzający nasze apetyty przed kolejną serią… Już tylko kilka dni!

Źródło: BBCMiłośnik fantastyki, tolkienista, fan brytyjskiej muzyki i seriali (w zasadzie wszystkiego co brytyjskie).W DW wkręcony od 2014. Jego ulubione inkarnacje to Ósmy i Jedenasty Doktor. Cosplayer i konwentowicz. Powoli brnie przez klasyczne odcinki. Pasjonat wszelakich wątków mitycznych i przetworzeń tzw. „kultury wysokiej” w popkulturze. Do tego (meta)narracje superbohaterskie, legendy arturiańskie i prerafaelici. I parę(naście) innych rzeczy.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *