„The Three Doctors” – polskie napisy

Wielkimi krokami zbliża się sześćdziesiąta rocznica jedynego w swoim rodzaju serialu o przygodach kosmicznego podróżnika w czasie i przestrzeni. Dzisiaj, aby umilić oczekiwanie na jesienne odcinki, mamy dla Was coś związanego z pierwszą wielodoktorową historią w dziejach serialu – na naszej zaprzyjaźnionej stronie DrWhoNapisy.pl pojawiły się właśnie napisy do The Three Doctors!

Ekranowe wojaże Doktora rozpoczęły się 23 listopada 1963 roku i trwają – z kilkoma przerwami – do dziś. Tak jak produkcja potrafiła być nieobecna na antenie, tak i tytułowy bohater miewał sytuacje, w których był pozbawiony możliwości podróżowania po wszechświecie. Widzowie zaznajomieni ze współczesną odsłoną Doctor Who pamiętają na pewno pobyt Trzynastej w judoońskim więzieniu (Revolution of the Daleks) czy kilkusetletnią służbę Jedenastego w obronie Trenzalore (The Time of the Doctor). To były jednak – z perspektywy widzów – jedynie chwilowe momenty niemożności korzystania z dobrodziejstw wehikułu TARDIS.

The Three Doctors

Inkarnacja, która słynie ze swojej znacznej absencji w kosmicznej przestrzeni, jest jedną z tych klasycznych. Trzeci Doktor został uziemiony zarówno przez elitę Gallifrey oraz przez twórców serialu w siódmym sezonie (1970). Producenci zdecydowali się zmienić oblicze kilkuletniego już wówczas serialu, a przy okazji zaoszczędzić budżet. Odcinki osadzone w dwudziestowiecznej Wielkiej Brytanii były zdecydowanie tańsze w realizacji, dzięki czemu można było poświęcić pieniądze na inne aspekty produkcji.  Główny bohater został więc skazany na ziemskiej przygody.

Sytuacja z czasem uległa zmianie. Władcy Czasu zaczęli wysyłać Doktora na inne planety, by rozprawił się z jakimś kosmicznym niebezpieczeństwem lub zażegnał polityczny konflikt.  Mowa tu konkretnie o trzech historiach: Colony in Space (1971), The Curse of Peladon (1972) i The Mutants (1972). Były to pierwsze jaskółki zbliżających się zmian. Producent Barry Letts i edytor (script editor) Terrance Dicks postanowili przygotować na dziesiątą rocznicę serialu coś specjalnego. W planach było nie tylko zrealizowanie sugerowanego w listach przez fanów pomysłu spotkania się trzech Doktorów (odgrywanych przez Williama Hartnella, Patricka Troughtona i Jona Pertwee), lecz również powrót do bardziej „podróżniczych” korzeni Doctor Who oraz uchylenie rąbka tajemnicy związanej z genezą Władców Czasu. Wszystkie punkty udało się spełnić, choć niestety występ Hartnella został znacząca ograniczony z powodu jego złego stanu zdrowia.

Czteroodcinkowa historia The Three Doctors emitowana była raz w tygodniu od 30 grudnia 1972 roku do 20 stycznia 1973. Daty transmisji nie pokrywały się więc z rzeczywistymi urodzinami serialu, tak jak w przypadku The Five Doctors (1983) czy The Day of the Doctor (2013). Epizody te były również częścią sezonu dziesiątego, a także kończyły kilkuletni etap uziemienia głównego bohatera. Nie chcę zdradzać, w jaki sposób Doktor odzyskał swoją wolność, ani czemu spotkał swoje dwie poprzednie inkarnacje, ponieważ nadchodzący jubileusz to znakomity pretekst do spędzenia wolnego czasu na nadrabianiu klasycznych odcinków. Tym samym zapraszam Was serdecznie na seans Trzech Doktorów – po raz pierwszy z polskimi napisami!

Tłumaczenie zostało stworzone na podstawie wersji odcinków z DVD The Three Doctors: Special Edition, do którego kupna gorąco zachęcam. Historię obejrzeć można również na nośniku Blu-ray w pięknym nowoczesnym wydaniu Doctor Who: The Collection – Season 10. Klimatyczny zwiastun powyższej edycji znajduje się na oficjalnym kanale serialu:

Źródła:

Down to Earth: Filming Spearhead from Space (reż. Chris Chapman, 2011)

Happy Birthday to Who (reż. Richard Higson, 2012)Whovian. Miłośnik twórczości Davida Bowiego, Wernera Herzoga i Milana Kundery.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *