Steven Moffat: dlaczego przywróciłem Davrosa?

Twórca Daleków niespodziewanie pojawił się w Uczniu Magika. Główny scenarzysta wyjaśnia, dlaczego doprowadził do jego powrotu.

Słyszeliście? Davros powrócił. Twórca Daleków jeszcze raz podniósł swój brzydki łeb – pierwszy raz od siedmiu lat, kiedy to Dziesiąty Doktor zmierzył się z nim w odcinku Koniec Podróży („The Journey’s End”).

Jednak tym razem to Peter Capaldi jest za sterami TARDIS. Steven Moffat wyjaśniał, co kierowało nim przy podjęciu decyzji o wskrzeszeniu jednego z najbardziej znanych wrogów Doktora. Najwyraźniej jest to coś, o czym marzył już od dziecka…

Kiedy byłem bardzo młody oglądałem Genesis of the Daleks* i zacząłem snuć dalekosiężne plany.

Robiłem to, co zwykle robię w wolnym czasie – oglądałem stare odcinki Doktora Who – bo ja naprawdę wiem, jak wrzucić na luz i się odprężyć. Davros zdążył już powrócić w nowych seriach i dotarło do mnie – myślę, że to bardzo adekwatne – nie ma ani jednej złej sceny w interakcji Doktora z Davrosem.

Cokolwiek sądzisz o tych historiach – a uważam, że wszystkie są świetne – cały czas, za każdym razem, kiedy Doktor staje twarzą w twarz z Davrosem, w klasycznych i nowych odcinkach, to jest elektryzujące spotkanie. Jest coś niezwykłego w tych dwóch postaciach razem na ekranie, więc chciałem tego spróbować.

Moffat wyjaśnił również dlaczego chciał, żeby Doktor i Davros dobrze wykorzystali dany im czas:

Kiedy przyglądałem się starym historiom zaskoczyło mnie, jak mało czasu spędzają oni razem na ekranie.  W Genesis of the Daleks mają kilka scen, to wszystko. Genialne sceny, pięknie napisane i zagrane, pięknie zrobione. Ale są bardzo krótkie. Żadnej dłuższej. Zapamiętałem je jako większość historii, ale wcale tak nie było.

Więc moim pomysłem było zamknąć ich w jednym pomieszczeniu i zobaczyć co się będzie działo po dłuższej chwili. Wiecie, marzenie z dzieciństwa które nie zmieniło się do dziś.

*klasyczny odcinek z 1975 roku z Czwartym Doktorem, w którym po raz pierwszy pojawił się Davros

Źródło: Radio TimesMiłośnik fantastyki, tolkienista, fan brytyjskiej muzyki i seriali (w zasadzie wszystkiego co brytyjskie).W DW wkręcony od 2014. Jego ulubione inkarnacje to Ósmy i Jedenasty Doktor. Cosplayer i konwentowicz. Powoli brnie przez klasyczne odcinki. Pasjonat wszelakich wątków mitycznych i przetworzeń tzw. „kultury wysokiej” w popkulturze. Do tego (meta)narracje superbohaterskie, legendy arturiańskie i prerafaelici. I parę(naście) innych rzeczy.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

One thought on “Steven Moffat: dlaczego przywróciłem Davrosa?

  1. Mi się dwa odcinki z Davrosem podobały. Szczególnie moment, w którym Davros stwierdza że Doktor nigdy nie był dobrym lekarzem :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *