Scenariusz Douglasa Adamsa zostanie książką?
Scenariusz autora Autostopem przez galaktykę materiałem na książkę.
Scenariusz Adamsa zatytułowany Miasto śmierci („City of Death”) został napisany w 1979 jako historia z udziałem Toma Bakera w roli Doktora. Jak dowiedzieliśmy się niedawno, brytyjski pisarz (i przy okazji producent telewizyjny) James Goss zamierza zaadaptować wspomnianą historię jako książkę.
Według biografa Adamsa – Jema Robertsa – scenariusz powstawał w pośpiechu. Pewnego piątku David Fisher nagle z powodów osobistych porzucił tworzenie scenariusza, zaś kręcenie zdjęć dla czteroodcinkowej historii miało rozpocząć się w najbliższy poniedziałek. Douglas Adams opowiadał później, że Graham Williams, czyli ówczesny showrunner Doktora Who, zaprosił go do swojego mieszkania, po czym zamknął go w pokoju i nie wypuszczał przez kilka dni, co jakiś czas podsuwając za drzwi kawę lub whiskey.
Książka Gossa ma być wydana w maju tego roku, jednak jak twierdzi sam pisarz, to Adams miał ją napisać. W latach ’80 BBC złożyło mu propozycję przeniesienia scenariuszy jego autorstwa na karty książek, oferując podwójną stawkę. Adams jednak odmówił, twierdząc, że woli wykorzystać te pomysły w innych powieściach.
Goss, który napisał już dwie powieści z uniwersum Doktora (jest także producentem Shady, radiowej adaptacji nigdy nie ukończonej historii DW autorstwa Adamsa), jest świadomy tego, jakim wyzwaniem jest interpretacja skryptu takiego wybitnego i kochanego przez fanów pisarza, jakim był Adams.
Zdaję sobie sprawę z tego, że ludzie będą czytać zapowiedzi mojej książki i mówić, jak ta powieść bardzo odbiega od stylu Adamsa, albo że „on by tego tak nie napisał”… Ale w pewnym sensie to nawet się ucieszyłem, bo wiedziałem, że jakiej decyzji bym nie podjął i tak okazałaby się tą niewłaściwą. Kiedy zostajesz praktycznie ghost writerem dla kogoś takiego, jak Douglas Adams, jesteś pewny, że czytelnicy będą gderać w ten sposób. To w pewien sposób pozbawia presji dorównania takiemu pisarzowi.
Historia City of Death jest jedną z najpopularniejszych historii z czasów Classic Who. Doktor wraz ze swoją towarzyszką Romaną (Lalla Ward) wybiera się na krótkie wakacje do Paryża. Okazuje się tam, że hrabia Scarlioni (Julian Glover) knuje intrygę mającą na celu wynalezienie sposobu na podróże w czasie, aby odwrócić bieg zdarzeń, przez które stracił swój statek. Spiski snute przez hrabiego przy okazji zmuszają Leonarda da Vinci do namalowania wielu reprodukcji Mony Lisy na sprzedaż, aby zdobyć fundusze konieczne do zrealizowania planu. Gdy Doktor odkrywa, że eksplozja statku kosmicznego należącego kiedyś do hrabiego była czynnikiem koniecznym do powstania życia na Ziemi, za wszelką cenę próbuje go powstrzymać.
Okazuje się, że zasada „nigdy nie próbuj streszczać fabuły odcinka Doktora Who” powstała nie bez powodu :D