Przeżyj własną przygodę z Doktorem!
Lubicie teatr? W przyszłym roku w Londynie będzie można wziąć udział w niepowtarzalnym wydarzeniu ze świata Doctor Who i przeżyć własną whoviańską przygodę. A to dzięki temu, że pod koniec 2020 roku odbędzie się immersyjny spektakl, którego pełna nazwa brzmi: Doctor Who: Time Fracture – An Immersive Adventure.
Publiczność zostanie wrzucona w sam środek wydarzeń i da się wciągnąć w podróż poprzez czas i przestrzeń. Wszechświat, który znasz, z całą swą różnorodnością światów, jest zagrożony. Jego losy wiszą na włosku i to właśnie ty i pozostali widzowie tego przedstawienia będziecie mieli okazję pomóc w uratowaniu świata. Przed wami kilka niebezpiecznych wyzwań, ale to właśnie jest ten moment, kiedy należy zachować się jak bohater: wyjść przed szereg i uratować planetę.
Ten przełomowy spektakl będzie trwał około 90 minut. Na razie brak szczegółowych informacji co do daty i miejsca wydarzenia, dokładne daty i lokalizacja zostaną podane później, prawdopodobnie w lutym 2020 r. Kupno biletów jeszcze nie jest możliwe, już teraz można natomiast nabyć specjalne tokeny Gallifreyan Coin (tutaj), które odpowiadają biletom w proporcji 1:1 i zapewnią pierwszeństwo przy zakupie biletu na wybrany dzień i godzinę.
Za produkcję przedstawienia odpowiedzialne są BBC Studios i firma Immersive Everywhere (ekipa ta ma na swoim koncie najdłużej działający na terenie Wielkiej Brytanii immersyjny program, The Great Gatsby).
Tylko co tak naprawdę oznacza określenie „immersyjny”? Jak to się odnosi do przedstawień teatralnych?
Słowo „immersyjny” można rozumieć jako zanurzający, pochłaniający, ogarniający, szczególnie w kontekście gier komputerowych, wirtualnej rzeczywistości, spektakli i artystycznych instalacji. Zachodzi tu zjawisko „zanurzenia” zmysłów i możliwość doświadczania oglądanych scen bądź słuchanych kwestii, jak gdyby było się ich aktywnym uczestnikiem wydarzeń.
Jeśli chodzi o teatr, tego typu przedstawienia najłatwiej opisać, porównując je do „zwykłych” produkcji, w których publiczność znajduje się poza światem przedstawionym, za pewnego rodzaju czwartą ścianą sceny teatralnej. W spektaklach immersyjnych ta czwarta ściana znika, zaś widzowie, zależnie od danej realizacji, mogą się kontaktować z aktorami (kontakt fizyczny, rozmowa) i swobodnie przemieszczać zarówno po widowni, jak i po scenie. W ten sposób mogą oddziaływać na rozgrywane wydarzenia.
Chcielibyście wziąć udział w takim wydarzeniu i wyruszyć w przygodę z Doktor(em)? A może nawet stać się tym brakującym ogniwem, którego Doktor potrzebuje, by ocalić świat?
Żródło: Doctor Who TV