Prawda vs fikcja, czyli książka o Doktorze Who z naukowego punktu widzenia
BBC Books opublikowało szczegóły mającej ukazać się 4 czerwca książki, która pozwoli czytelnikowi zagłębić się w naukową stronę serialu.
Pierwszy oficjalny przewodnik po naukowej stronie Doktora Who został napisany przez uznanego pisarza Simona Guerriera i doktora Marka Kukulę, Państwowego Astronoma Królewskiego Obserwatorium Greenwich pod tytułem The Scientific Secrets of Doctor Who.
Opowieści w Doktorze Who można opisać na wiele sposobów: ekscytujące przygody, historyczne dramaty i baśnie science fiction. Ale jak wiele z tego to prawdziwa nauka? Jak wiele to fikcja?
Splatając razem serię nowych przygód stworzonych przez uznanych scenarzystów Doktora Who z autorytatywną dyskusją naukową, Jenny T Colgan, George Mann i Jacqueline Rayner, Simon Guerrier i doktor Marek Kukula odkrywają możliwości podróży w czasie, życia na innych planetach, sztucznej inteligencji i równoległych wszechświatów. Od świtu astronomii i odkrycia grawitacji aż do lądowania na księżycu i teorii strun autorzy ukazują, jak nauka inspirowała Doktora Who i jak życie czasem odzwierciedlało fabułę serialu, czego przykładem jest odkrycie w 1989 „lodowych kajaków” na Trytonie, które zostały pokazane w odcinku z 1973 roku, Planet of the Daleks.
Na przykład, czy wiedzieliście, że…
- Stworzenie Cybermenów w The Tenth Planet zostało zasugerowane przez dwóch amerykańskich neurobiologów, którzy kłócili się, że ciała astronautów powinny być przystosowane, aby odpowiadać warunkom w przestrzeni kosmicznej.
- Porażka Beagle 2 w lądowaniu na Marsie w Boże Narodzenie 2003 miała wpływ na utratę Guinevere One na początku odcinka Świąteczna Inwazja („The Christmas Invasion”).
- Wiele równoległych wszechświatów ukazanych w Doktorze Who, od Inferno po Bunt Cybermenów („Rise of the Cybermen”) zostało zainspirowanych reakcją na teorię Kota Schrödingera mówiącą, że dla każdego możliwego wyniku kreowany jest nowy wszechświat.
- Zaskakujące podobieństwo Amelii Pond i Dwunastego Doktora do dwóch postaci z odcinka Ogień z Pompejów („The Fires of Pompeii”) nie jest spowodowane jedynie aktorami ponownie występującymi w serialu: może mieć również podłoże naukowe.
- Władcy Czasu nie są jedynymi istotami zdolnymi do regeneracji – kiedy meduza turritopsis nutricula zapada na chorobę, starzeje się albo stawia czoło niebezpieczeństwu, może powrócić do swojego stanu dziecięcego jako polip.
Sądzę, że taka książka to smaczny kąsek dla każdego fana Doktora Who. A jak wy uważacie? Czy zaraz po premierze zamierzacie pognać do księgarni, aby dołączyć ją do swojej kolekcji?
Źródło: BlogtorWho