Moffat o silnych kobietach i Doktorze „macho”

Podczas celebrowania dziesięciolecia Moffat mówi o Doktorze „macho”.

Jakiś czas temu w Nowym Jorku świętowano dziesięciolecie Doctora Who. Oczywiście wśród gości nie mogło zbraknąć obecnego showrunnera serialu, Stevena Moffata, który jak zwykle chętnie o nim opowiadał.

Po pokazie odcinka Posłuchaj („Listen”) Moffat udzielił wywiadu Jaci Stephen, w którym odpowiada na krytykę wobec żeńskich postaci w Doctorze Who. Uważa, że wcale nie są słabe w porównaniu z Doktorem „macho”:

W serialu kobiety zawsze były niezwykle silne. Były kimś w rodzaju bohatera. Zazwyczaj wpadam w kłopoty kiedy o tym mówię, ale nie można zrobić dobrego show z bohaterem, który się całkowicie nie zmienia (poza twarzą i osobowością). Jego życie, charakter – musisz to oprzeć na osobie, która mu towarzyszy.

Dodał jeszcze, że w odcinku Posłuchaj Clara ma więcej dialogów niż Doktor:

Nigdy nie powiedziałem tego Peterowi.

Następnie zapytano go o możliwość Doktora-kobiety i czy nie pozbawi to serialu romantycznego, męskiego wątku. Przyznał, że jeśli Doktor będzie kobietą serial mógłby stracić wyjątkowy męski wzór do naśladowania. Zaraz jednak dodał, że sam nie jest do tego zupełnie przekonany, ponieważ nie uważa, by można brać Doktora za najważniejszy wzór do naśladowania w serialu.

Tutaj dziennikarka przeprowadzająca wywiad lekko się zdziwiła. W końcu Doctor to część tytułu serialu, prawda?

Tak naprawdę nie można oprzeć się tylko na Doktorze. On jest z poza spektrum, nawołując szaleńczo z kosmosu i posiadając mnóstwo tajemniczych umiejętności, których my nie mamy. Jak można się na czymś takim oprzeć? Wzorem postaci jest ktoś inny, jego najlepszy przyjaciel, osoba, która musi radzić sobie z jego usposobieniem wyrośniętego uczniaka ganiającego po wszechświecie i kontrolować jego zachowanie. Doktor staje się bohaterem dla kogoś innego, nie jest nim na własną rękę.

To bardzo skomplikowany i obszerny temat, a nie mamy też wakatu na stołku Doktora. Z tego co mówi Peter, nie sądzę, żeby taki wakat miał pojawić się wkrótce.

Moffat powiedział jeszcze:

Spójrz na nasz wybór „macho” mężczyzn!

Nie obraź się, ale jeden z moich przyjaciół… Matt Smith.

[Moffat robi delikatny gest dłonią w stylu Matta Smitha.]

MACHO???

Zaraz dodaje sarkastycznie:

Jego najlepszy przyjaciel David Tennant… On jest trochę przerażający, prawda?

I Peter Capaldi. Proszę! To nie są mężczyźni w typie macho.

Jak to mówią: Za każdym wspaniałym Doktorem stoi jeszcze wspanialsza towarzyszka.

A jak wy sądzicie? Doktor jest macho, czy jednak niekoniecznie? I czy w jego roli sprawdziłaby się kobieta?

Źródło: Radio TimesStale bujająca w obłokach istotka nieprzyjmująca do wiadomości, że trzeba kiedyś dorosnąć. W dalekiej przyszłości chciałaby zostać pisarzem, ale jeszcze wszystko przed nią, więc jak na razie opycha się ciastkami z dżemem malinowym popijając herbatkę i pożerając kolejne książki.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *