Podsumowanie wydawnicze – Doctor Who 2014

Sesja? Ferie? Macie dużo czasu i nie wiecie co z nim zrobić? A może by tak nadrobić zaległości?

Zapraszamy na nasze podsumowanie wydawnicze Doctor Who 2014, które pokrótce pozwoli Wam się rozeznać, co doktorowego ominęło was w 2014 roku. Dym po 50-leciu serialu stopniowo opadał – co oczywiście nie znaczy, że w serialu, literaturze, słuchowiskach i komiksie było nudno. Był to w końcu początek nowej ery – nie tylko pierwsze przygody Dwunastego Doktora, ale także wypłynięcie franczyzy na fale dobrze zapowiadającej się przyszłości po tym, jak w zeszłym roku Steven Moffat „zabezpieczył” losy Doctora Who przynajmniej na najbliższą dekadę.

Telewizja

doctor who 2014Ósma seria była szczególna pod wieloma względami – pierwsza z Peterem Capaldim jako Dwunastym Doktorem, pierwsza pełna dla Jenny Coleman jako Clary, a także pierwsza zawierająca tylko 12 odcinków.  Biorąc jednak pod uwagę wydłużony czas pierwszego i ostatniego odcinka serii, to jej całkowity czas trwania jest dokładnie taki sam jak standardowych 13 45-minutowych odcinków. Po raz pierwszy od 2010 roku była wyświetlana bez podziału na połówki oraz po raz pierwszy od serii 6a zawierała dwuczęściową historię. To także pierwsza seria Briana Minchina jako producenta wykonawczego, do ekipy dołączył także jeden nowy producent i powróciło dwoje z ery Russella T Daviesa, w serii udzieliło się trzech nowych scenarzystów, a większość odcinków gościła debiutujących w świecie Who reżyserów. Sam Doktor spotkał Robin Hooda, tradycyjnie Daleków i Cybermenów, powrócili Gang Paternoster, Kate Stewart i Osgood, ale przede wszystkim pojawiła się nowa inkarnacja Mistrza grana przez Michelle Gomez – to zarazem pierwsza w historii serialu zmiana płci przy okazji regeneracji.

doctor who 2014Technicznie rozpoczęła się także dziewiąta seria, tradycyjnie rozpoczynając cykl produkcyjny od odcinka świątecznego.

Warto też dodać, że ukazało się DVD z The Web of Fear, udostępnionym pierwotnie w zeszłym roku na iTunes. Co prawda wydawnictwo jest praktycznie pozbawione jakichkolwiek materiałów dodatkowych, ale warto je zakupić – to jedna z najbardziej niezapomnianych historii telewizyjnych z Drugim Doktorem. Przypominamy, że jest ona prawie kompletna, poza trzecim odcinkiem (tak, tym, w którym po raz pierwszy w serialu pojawia się Lethbridge-Stewart) – ten dostępny jest na DVD w postaci rekonstrukcji.

Literatura

Co prawda o takim wysypie doktorowej literatury jak w latach 2005-2011 nie ma co mówić, ale w 2014 roku wydanych zostało sporo ciekawych pozycji książkowych.

doctor who 2014Time Trips, seria nowel wydawana przez BBC Digital, została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków i fanów, choć nie sprzedawała się tak dobrze, jak przewidywano (chciano tutaj powtórzyć sukces serii Puffin E-shorts z zeszłego roku). W związku z tym wydawana od grudnia zeszłego roku seria zakończyła swój żywot w grudniu, a wydanie zbiorcze ze wszystkimi tytułami zostanie wydane 3 marca 2015 roku pod tytułem „Time Trips (The Collection)”. Wydanych zostało w sumie osiem nowel z różnymi inkarnacjami Doktora w roli głównej, w tym dwie z trzecią i dwie z dziesiątą – bardzo cieszy nastawienie i otwarcie BBC na nowe tytuły ze starszymi Doktorami po 50-leciu w porównaniu do wcześniejszej koncentracji na Doktorach z New Who.

ligths outWspomnianą serię z Puffin uzupełniono nową nowelą pt. Lights Out z Dwunastym Doktorem w roli głównej, której akcja dzieje podczas wyprawy po kawę pomiędzy dwoma pierwszymi odcinkami 8 serii. O ile sama pozycja autorstwa Holly Black została ciepło przyjęta (przy okazji wprowadziła jednorazowego towarzysza o intrygującym imieniu „78351”…),  tak zniesmaczenie fanów wywołało wydanie boxsetu Doctor Who: 12 Doctors, 12 Stories – istotnie rozszerzoną wersję boxsetu 11 Doctors, 11 Stories – The Doctor Who Collection: 50th Anniversary, który wielu czytelników kupiła rok wcześniej, dostając w pewnym sensie niekompletny produkt.

O pięciu najważniejszych pozycjach książkowych z 2014 roku informowaliśmy każdorazowo w serwisie. W lutym udobruchano nas antologią Tales of Trenzalore – zbiorem czterech opowiadań z akcją osadzoną w czasie pobytu Jedenastego Doktora na Trenzalore w Czasie Doktora, opowiadających o potyczkach Władcy Czasu z różnymi przeciwnikami z przeszłości przybyłych na planetę w wiadomym celu. Dzięki temu po raz pierwszy w New Who pojawiła się Mara i Krynoidzi.

Doctor Who 2014Za najważniejszą pozycję książkową trzeba uznać Engines of War George’a Manna – pierwszą pełną historię poza rocznicowym odcinkiem serialu, której bohaterem jest Doktor Wojny. Tytuł nie dość, że znakomicie łączy wszystkie wątki, jakie do tej pory pojawiły się w kontekście Ostatniej Wielkiej Wojny Czasu, to jeszcze wprowadził nową towarzyszkę – Cinder. Pozycja jest znakomicie napisana, fantastycznie scala starą oraz nową część serialu i w szybkim tempie zyskała uznanie fanów. W dodatku niedługo będzie można przeczytać antologię będącą nieoficjalną kontynuacją Engines Seasons of War.

doctor who 2014Poza tym ukazały się trzy pierwszy tie-iny z Dwunastym Doktorem i ClarąThe Blood Cell Jamesa Gossa, Silhouette Justina Richardsa i The Crawling Terror Mike’a Tuckera. Jak zwykle można je czytać w dowolnej kolejności, choć szczegóły fabularne poszczególnych tytułów umożliwiają ich dokładniejsze umiejscowienie w chronologii 8 serii. Niestety, na razie nie ma co liczyć na jakiekolwiek inne wydawnictwa z New Series Adventures – zeszłoroczny upadek AudioGo na razie wyeliminował tradycyjne wydanie tytułów w postaci audiobooków czytanych przez aktorów powiązanych z serialem, nie wspominając o niezależnych tytułach audio. Nic także nie wskazuje nowych pozycji w formatach Quick Reads i 2in1.

doctor who 2014Z innych tytułów warto wspomnieć wydane przez Big Finish Adorable Illusion – tie-in do ostatniego regularnego sezonu przygód Bernice Summerfield oraz antologię Iris Wildthyme of Mars wydaną tradycyjnie przez Obverse Books. Ponadto Panini rozpoczęło wydawanie trzeciej linii tytułów spod znaku Doctor Who Magazine – do regularnych i specjalnych wydań dołączyło tzw. The Essential Doctor Who, którego każdy numer jest poświęcony konkretnemu zagadnieniu ze świata Doktora, opisując kulisy rozwoju danego elementu w kontekście historii serialu i prezentując niepublikowane dotychczas materiały. Dotychczas ukazały się pozycje poświęcone Cybermenom, TARDIS i planetom z serialu.

Audio

Wraz ze wspomnianą upadłością AudioGo, Big Finish stało się monopolistą na rynku wydawnictw audio ze świata Doctor Who. W tym roku wydawnictwo prócz kontynuacji dotychczasowych linii wydawniczych, zaproponowało nam 5 nowych (w tym 2 nowe spin-offy) oraz 3 specjalne boxsety.

Główna linia wydawnicza w 2014 roku to oczywiście tradycyjne 13 słuchowisk w klasycznym, 4-odcinkowym formacie – 4 trylogie i dodatkowy, samodzielny tytuł. Należy wspomnieć, że mimo ciekawych pomysłów i powrotów znanych postaci, wiele słuchowisk z tegorocznego Monthly było według słuchaczy nużących, a czasem nawet rozczarowujących. Mimo to warto sięgnąć po te pozycje – to w końcu Big Finish. W tym roku dostaliśmy:

 • drugą trylogię z Szóstym Doktorem i Flip, gdzie m.in. powrócił Sil, grany oczywiście przez znakomitego Nabila Shabana,
 • trylogię z Piątym Doktorem i Nysą, w której do załogi TARDIS dołączyła nowa towarzyszka – Hannah Bartholemew, grana przez Francescę Hunt,
 • antologię czterech krótszych historii z Szóstym Doktorem i Peri, których wspólną tematyką jest percepcja,
 • finałową trylogię z Siódmym Doktorem, Ace i Hexem,
 • trylogię z Szóstym Doktorem i Peri, która nie dość że dzieje się po Trial of the Timelord (!) to jeszcze wprowadza nową inkarnację Rani, graną przez Siobhan Redmond.

Wśród pozostałych linii wydawniczych z Doktorem otrzymaliśmy także:

 • trzecią serię nowych przygód Czwartego Doktora i zarazem drugą, w której towarzyszy mu Leela. Powrócił w niej Mistrz, Doktor mierzył się z najsilniejszym Sontaraninem w historii oraz spotkał po raz pierwszy Eminencję (poważnego gracza w serii Dark Eyes z Ósmym Doktorem),
 • sześcioma ostatnimi wydawnictwami zakończono regularną linię Companion Chronicles, która towarzyszyła nam od 2007 roku i doliczyła się 80 słuchowisk w 8 seriach. W ostatnich sześciu słuchowisk w oryginalny sposób łączących słuchowisko z elementami audiobooka m.in. grana przez Juliet Landau „nowa” inkarnacja Romany i Iris Wildthyme pojawiła się oraz dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie Stevena po zakończeniu jego podróży z Doktorem. Fanów CC uspokajamy – linia będzie kontynuowana od tego roku w formie boxsetów koncentrujących się na konkretnych inkarnacjach Doktora,
 • niejako w miejsce CC pojawiła się nowa linia, The Early Adventures, koncentrująca się na przygodach dwóch pierwszych inkarnacji Doktora z różnymi „układami” towarzyszy, granymi przez oryginalnych aktorów – na tle CC tytuły wyróżnia właśnie pełna obsada aktorska. Pierwsza seria to cztery opowieści z Pierwszym Doktorem, którego w poszczególnych słuchowisk znakomicie odgrywają William Russell (Ian) bądź Peter Purves (Steven). Na kolejne lata zaplanowano dwie kolejne serie – pierwszą z Drugim Doktorem w 2015 roku (gdzie w zamian za świętej pamięci Michaela Craze’a w roli Bena ma pojawić się Elliot Chapman) i drugą z Pierwszym Doktorem w 2016 roku (w Barbarę wcieli się Jemma Powell, która zagrała Jaqueline Hill w docudramie An Adventure in Space and Time). Wiemy także, że w przyszłości możemy spodziewać się boxsetu z Trzecim Doktorem, gdzie w głównego bohatera wcieli się Tim Treloar.

Poza tym w katalogu Big Finish Productions pojawiły się:

 • pierwsza seria przygód Vienny Salvatori – granej przez Chase Masterton łowczyni nagród, która pojawiła się u boku Siódmego Doktora w słuchowisku The Shadow Heart z 2012 roku
 • druga i trzecia seria Dark Eyes, w których pojawia się inkarnacja Mistrza grana przez Alexa McQueena, natomiast grana przez Nicolę Walker Liv Chenka stała się nową towarzyszką Doktora (postać wcześniej pojawiła się jednorazowo w słuchowisku Robophobia z 2011 roku). Ponadto ukazani zostali Dalekowie, Eminencja, Viyarnie oraz znany z serii Gallifrey Koordynator Narvin. Cała historia zakończy się w lutym wraz z czwartym boxsetem Dark Eyes, a przygody Ósmego Doktora będą kontynuowane w nowej serii pt. Doom Coalition.
 • siódma i ósma seria Jago & Litefoot, w których Śledczy Piekielnych Wypadków mieli naprawdę dużo do roboty – ukrywali się na Baker Street, poznali sir Arthura Conan Doyle’a, uczestniczyli w konwencie Sherlocka Holmesa, ścigali Kubę Rozpruwacza i potykali się z morderczymi (a do tego śpiewającymi!) kukiełkami, do serii na krótko powróciła także Leela oraz wprowadzono Patsy – nienazwaną postać zawadiackiej bezdomnej z The Talons of the Weng-Chiang,
 • długo wyczekiwana, pierwsza seria solowych przygód Charlotte Pollard – w której kibicowaliśmy Charley i jej nowemu znajomemu w ucieczce spod kontroli Viyran oraz byliśmy świadkami „upadku domu rodu Pollard”,
 • pierwszy boxset The New Adventures of Bernice Summerfield – serii będącej kontynuacją przygód naszej ulubionej pani archeolog z jednej strony oraz Siódmego Doktora i Ace w późniejszej fazie ich żyć (Doktor podróżuje sam, a Ace studiuje w akademii Władców Czasu – to ostatnio), tytuł doczeka się w przyszłym roku kontynuacji w postaci The Triumph of Sutekh, w którym trio potykać się będzie z jednym z najbardziej znanych antagonistów z ery Toma Bakera,
 • trzecia seria Counter-Measures – ICMG tym razem badało sprawy m.in. dziwnych zdarzeń na budowie nowoczesnego wieżowca, rodzinnej wioski członkini grupy czy obcej istoty przetrzymywanej na terenie Bloku Wschodniego – to wciąż jeden z najciekawszych spin-offów Doctora Who,
 • The Fifth Doctor Box Set – zestaw dwóch historii, które nie dość, że są najwcześniejszymi historiami w audio z Piątym Doktorem, Nysą, Tegan i Adricem (rozgrywają się tuż po Castrovalvie), to w dodatku są powrotem Matthew Waterhouse’a do roli Adrica po 32 latach – boxset jest jednym z najlepiej ocenianych wydawnictw Big Finish z 2014 roku,
 • The Worlds of Doctor Who – wydawnictwo na 15-lecie wydawnictwa, czyli pojedyncze przygody Jago & Litefoot, Counter-Measures, duetu oficerów z The Vault (bohaterów dwóch słuchowisk z linii Companion Chronicles) i Gallifrey (z gościnnym udziałem Doktora), połączone wspólnym wątkiem tajemniczego pana Reesa,
 • Philip Hinchcliffe Presents – boxset z dwoma słuchowiskami powstałymi na podstawie szkiców legendarnego producenta, oczywiście z Czwartym Doktorem i Leelą w roli głównej,
 • The Highest Science – pierwsza pozycja z regularnej linii adaptacji klasycznych powieści New Adventures wydawnictwa Virgin Publishing, tym razem z Siódmym Doktorem, Bernice i Chelonianami – żółwiowatą rasą, która omal nie pojawiła się w odcinku Planeta Umarłych z 2009 roku,
 • Trial of the Valeyard – regularne wydanie tytułu, który w zeszłym roku na gwiazdkę otrzymywali subskrybenci (tytuł mówi sam za siebie…). Jest to prawdopodobnie ostatni ostatni pełnowymiarowe słuchowisko udostępniane subskrybentom na gwiazdkę – od tego roku wydawnictwo zastąpiło je nowymi nagraniami opowiadań z książkowej serii antologii Short Trips, dołączanymi do konkretnych wydawnictw z głównej linii wydawniczej.

Komiks

W 2014 roku komiksy spod znaku Doctor Who ukazywały się tradycyjnie dzięki Panini, Immediate Media Company oraz nowego nosiciela tzw. „licencji amerykańskiej” – Titan Comics.

doctor who 2014Ukazało się w sumie 13 regularnych numerów Doctor Who Magazine (w grudniu oprócz zwykłego numeru wydano także „numer zimowy”) datowanych na 2014 rok, które razem zawierały 4 kompletne komiksowe historie. Od stycznia do lipca obserwowaliśmy finał niesamowitej wręcz ery Jedenastego Doktora w Pay the Piper i The Blood of Azrael (od tej ostatniej tytuł wzięło także czwarte i ostatnie zbiorcze wydanie komiksów z Jedenastym z DWM). W kolejnych numerach rozkręcano nową erę Doktora w komiksie – w sierpniu i wrześniu śledziliśmy poczynania Vastry, Jenny i Straxa w The Crystal Throne, którego dało twórcom regularnych komiksów czas na przygotowanie się na jak najbardziej wierne oddanie manieryzmów Petera Capaldiego, po czym w The Eye of Torment śledziliśmy na reszcie pierwsze komiksowe przygody dwunastej inkarnacji Doktora. Scott Gray – autor większości komiksowych runów Ósmego i Jedenastego Doktora w magazynie – nadal jest głównym scenarzystą serii i raczej nie trzeba się martwić o dobrą przyszłość komiksowych pasków w DWM.

W katalogu Panini w zeszłym roku pojawił się także wspomniany The Blood of Azrael (zawiera wszystkie historie z Jedenastym i Clarą z DWM), natomiast BBC Children’s Books wydało The Official Annual 2015, na którego łamach można znaleźć dwie lekkie historie komiksowe i opowiadanie.

W tym roku ukazały się łącznie 24 numery Doctor Who Adventures, a w nich 24 krótkie komiksowe historie. Było to ostatnie 15 historii z Jedenastym i pierwsze 9 z Dwunastym Doktorem. Warto również dodać, że dla publikacji zaczął pisać Andrew Cartmel – edytor skryptów serialu w latach 1987-1989 i główny orkiestrator ery Siódmego Doktora.

titan10-07-02-2015-1Rewelacją okazało się przejęcie praw od amerykańskich komiksów z Doktorem przez Titan Comics. Nie da się ukryć, że licencja IDW była czymś nietrafionym – historie bazujące na nieumiejętnie dobranych kliszach, brak ciekawych, wciągających historii oraz scenariusze Tony’ego Lee, obfitujące w tonę niepotrzebnych nawiązań do przeszłości franczyzy, to tylko niektóre bolączki, które nękały tytuły wydawane przez amerykańskiego wydawcę. Oczywiście w kilku letniej historii romansu Doktora z wydawnictwem zdarzyło się kilka dobrych tytułów, jak choćby crossover ze Star Trekiem czy The Girl who loved Doctor Who Paula Cornella, a także poznaliśmy dalsze losy byłych towarzyszy, takich jak Christina de Souza czy Adam Mitchell, ale całość będzie raczej chłodno pamiętana przez fanów komiksowej części franczyzy.

Titan Comics wystartowało z przytupem zapowiadając trzy nowe serie, każda poświęcona jednej inkarnacji Doktora. Doctor Who: The Tenth Doctor śledzi przygody dziesiątej inkarnacji i nowej towarzyszki, Gabby Gonzalez w okresie po Journey’s End (to chyba jedyny minus serii, bo wówczas dzieją się praktycznie wszystkie ciągłe serie komiksowe z Dziesiątym Doktorem…) i jest skoncentrowana na dłuższych, kilkuczęściowych historiach, natomiast Doctor Who: The Eleventh Doctor to przygody Jedenastego Doktora oraz nowych towarzyszy – Alice Obiefune, Johna Jonesa i przedziwnej istoty zwanej ARC, osadzone w czasie podróży poślubnej Amy i Rory’ego w formie jednoodcinkowych, zamkniętych historii (na razie pojawił się jeden wyjątek). Obydwie serie wystartowały 23 lipca, natomiast do katalogu wydawnictwa 15 października zawitała trzecia, Doctor Who: The Twelfth Doctor śledząca nowe przygody Dwunastego Doktora i Clary w formacie podobnym do The Tenth Doctor. Każda seria ma liczyć wstępnie 15 zeszytów, ukazujących się co 4 tygodnie. Ciekawym dodatkiem, niespotykanym wcześniej u IDW, są krótkie, humorystyczne, bonusowe historie mieszczące się na ostatniej stronie danego numeru.

Gry

Można powiedzieć, że wraz ze skasowaniem sequeli The Eternity Clock, w świecie gier z Doktorem w roli głównej panuje posucha i raczej długo przyjdzie nam poczekać na jakąkolwiek kreatywną decyzję z BBC w tym zakresie. Sytuację ratowało w 2014 roku ratowało Doctor Who: Legacy – Tiny Rebel Games spisało się na medal promując 8 serię, a także nawiązując współpracę z Titan Comics i Big Finish Productions. Dzięki tym ostatnim w grze pojawiły się postaci Alice Obiefune, Gabby Gonzalez i Charley Pollard, a plotki wskazują na pojawienie się w 2015 roku poziomów na podstawie przygód Doktora z owymi towarzyszami.

2015

Nowy rok zaczął się na prawdę dobrze. Czekamy na masę nowych, interesujących historii – od 9 serii, przez ostatnią przygodę Szóstego Doktora produkcji Big Finish, po limitowaną serię z Dziewiątym Doktorem, Rose i Jackiem Harknessem, wydawaną przez Titan Comics na 10-lecie New Who. Ale najbardziej cieszy fakt, że po 50-ciu latach Doktor nadal jest z nami, a coś takiego jak sezon ogórkowy to dla nas termin po prostu obcy.Promotor wszechFranczyzy. Wspomagacz merytoryczny. Irytator redakcji. Spijacz herbaty. Ultimate cat. No cookies. Just lasagne, please.

Gallifrey.pl wszystko o serialu Doctor Who

One thought on “Podsumowanie wydawnicze – Doctor Who 2014

 1. Może nie będę oryginalny, ale BBC powinno przyznać Big Finish prawa do elementów z nowych serii, zwłaszcza teraz jak upadło AudioGo. Wiem, że audiobooki to nie to samo co słuchowiska, ale tym bardziej BBC powinno się zreflektować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *