Plotka: Odejście Jodie przesunięte?

Na początku roku pisaliśmy o plotkach mówiących o odejściu Jodie Whittaker z roli Doktor po 13 serii. Według The Mirror ekipa miała przygotowywać się do regeneracji, zaś Jodie miała powiedzieć szefostwu, że chce trzymać się niepisanej zasady zwolnienia miejsca przy sterach TARDIS po 3 seriach (w New Who zrobili tak wszyscy poprzedni odtwórcy roli Doktora, poza Christopherem Ecclestonem – tutaj powody odejścia były bardziej skomplikowane; David Tennant z kolei miał 3 pełne serie, ale po nich zagrał jeszcze w kilku odcinkach specjalnych oficjalnie przekazując pałeczkę Mattowi po czterech latach; Smith też miał 3 pełne serie, przy czym seria 7 była rozbita na 2 lata, więc oddał pałeczkę Capaldiemu po 4 latach; również Capaldi był Doktorem od 2014 do 2017, czyli 4 lata, bo w 2016 roku mieliśmy tylko odcinek bożonarodzeniowy). W listopadzie zeszłego roku aktorka mówiła jednak, że nie ma w planach poszukiwania innych ról:

Nie szukałam nawet żadnej innej roli od kiedy gram Doktor, poza udziałem w Who Do You Think You Are? wcześniej w tym roku. Nawet samo stawianie pytań o moment odejścia byłoby zbyt smutne. Wydawało mi się, że sława wynikająca z grania w Doctor Who przypominałaby scenę Rhysa Ifansa z Notting Hill [gdzie otwiera drzwi hordom paparazzi – dop. red.] a tak nie jest. Jeśli wpadniesz na whoviankę lub whovianina, robi to nam wszystkim dzień.

Jest coś szczególnie emocjonującego, poetycznego i bardzo skromnego w graniu w tym serialu, ponieważ jesteś małą częścią większej układanki, która jest bardzo cenna dla tak wielu ludzi.

Pojawiły się jednak kolejne doniesienia, ponownie pochodzące z The Mirror. Jeśli wierzyć ich wewnętrznemu źródłu, regenerację Trzynastej przesunięto na 2022 rok. Jodie Whittaker po zakończeniu skróconej serii 13 miałaby pojawić się jeszcze w dwóch odcinkach specjalnych. BBC zapytane przez Radio Times o komentarz, ponownie nie skomentowało plotek. Co znaczy, że na ten moment nie ma absolutnie nic pewnego w tej sprawie.

The Mirror zwrócił jednak uwagę na okładkę tegorocznego Doctor Who Annual:

okładka the official annual 2022 bez Jodie, za to z TARDIS

Jest to pierwsza w historii serialu okładka Annual, na której nie ma aktualnej inkarnacji Doktor(a) – zamiast tego mamy rysunek przedstawiający TARDIS. Jak miało powiedzieć źródło tabloidu:

Każdy rocznik Doctor Who od 1964 roku zawierał [na okładce] obecnego Doktora, więc to wielka zmiana. Na pewno nie ma w tym przypadku, że zdarzyło się tak w momencie, gdy ona [Jodie Whittaker – przyp. red.] szykuje się do odejścia.

Fani zapytali Paula Langa, który jest autorem tegorocznego wydania (premiera 2 września) o to, dlaczego na okładce nie ma Trzynastej. Odpowiedział, że odpowiada za w zasadzie wszystko w tym wydaniu poza okładką. Zapewnił jednak, że Jodie “jest w środku na (prawie) każdej stronie”:

Te słowa zdaje się potwierdzać też blurb (opis, który zwykle znajduje się z tyłu okładki):

Cześć! Jestem Doktor, a to jest moja książka.

Przy czym to nie jest książka taka jak inne, ponieważ powiem ci już na początku jak się kończy – uciekam! Z kosmicznego więzienia!

Super, nie? Kiedy byłam zamknięta, prowadziłam pamiętnik. Możesz przeczytać jego fragmenty na kolejnych stronach – razem z mnóstwem ściśle tajnych raportów wywiadowczych od moich przyjaciół (a nawet od kilku wrogów). Baw się dobrze!

Jeśli oglądaliście ostatni odcinek noworoczny, to wiecie że powyższe słowa musiała pisać Trzynasta. Paul Lang napisał też, że tegoroczne wydanie tworzył pół roku temu i że jego zdaniem BBC raczej nie przekazywałoby ukrytego podtekstu o zmianie aktora lub aktorki w roli głównej poprzez okładkę pobocznego produktu.

W tym miejscu warto przypomnieć, że póki co odejście Jodie Whittaker to tylko spekulacje, zaś Trzynasta pojawia się na okładkach oraz w fabule powieści doktorowych, a także gier, jak w nadchodzącym The Edge of Reality. Pojawia się także w kalendarzach na 2022 rok, takich jak poniższy:

Jodie w kalendarzu na grafice dla grudnia 2022

Kolejna rzecz warta uwagi – w poprzednich latach, gdy dana inkarnacja oficjalnie opuszczała serial, i tak pojawiała się na okładce Doctor Who Annual z danego roku. W związku z tym ciężko stwierdzić czy brak obecności Trzynastej cokolwiek oznacza. Zobaczcie poniżej jak to wyglądało w New Who:

Jeśli te plotki się sprawdzą, oznaczać to będzie, że czeka nas jeszcze 10 odcinków z Trzynastą. Trochę tak, jakby nie było skrócenia 13 serii – nie brzmiałoby to dziwnie. Gorzej, że może to oznaczać kolejną dłuższą przerwę między seriami, chyba że specjalny odcinek regeneracyjny zostanie wyemitowany w tym samym roku co 14 seria. Dużo zależy od tego, kiedy zostaną ogłoszone jakiekolwiek oficjalne informacje i kiedy zostanie wybrana osoba na Czternastą lub Czternastego. Na razie pozostaje jedynie cierpliwie czekać na 13 serię.

Źródło: The Mirror i Radio TimesFan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje nadrobić całe Classic Who. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Ma nadzieję, że kiedyś los Dirka Gently'ego się odmieni. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Obecny właściciel Gallifrey.pl i redaktor naczelny.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *