Nie żyje Richard Franklin

25 grudnia to nie tylko nowy odcinek, ale także smutna wiadomość – rankiem we śnie w wieku 87 lat zmarł Richard Franklin, którego jako Whovianie znamy z roli kapitana Mike’a Yatesa.

Urodził się w londyńskiej dzielnicy w Marylebone 15 stycznia 1936 roku. Podróż Franklina w kierunku kariery artystycznej rozpoczęła się po jego nauce w Westminster School i Christ Church w Oksfordzie. Jego służba jako kapitana w pułku Royal Green Jackest w trakcie obowiązkowej służby wojskowej i czas spędzony w reklamie położyły grunt pod wieloaspektową karierę.

Po ukończeniu RADA (Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej) Franklin przez sześć lat pracował w teatrze repertuarowym, w końcu rozpoczynając udaną karierę na scenie. Pojawił się na londyńskim West Endzie w takich produkcjach jak As You Like It, Same Time, Next Year czy The Woman in Black. Napisał także kilka sztuk, w tym The Trial of Johnny Bull, Dr Weird and the Amazing Box oraz Shakespeare was a Hunchback. Jego pierwszą telewizyjną rola miała miejsce w odcinku Dixon of Dock Green.

Po występach w Crossroads dołączył do obsady Doktora Who jako ostatni z kapitanów towarzyszących brygadierowi Lethbridge’owi-Stewartowi, kapitan Mike Yates. Jego pierwszy występ miał miejsce w historii Terror of the Autons, gdzie zadebiutowała też Katy Manning jako Jo Grant i Roger Delgado jako Mistrz. Yates pojawiał się w serialu od czasu do czasu pomagając Doktorowi i jego towarzyszom walczyć z inwazjami kosmitów i knowaniami Mistrza. Łącznie pojawił się w 9 historiach w czasie regularnych występów. Ostatni regularny występ aktora miał miejsce w historii Planet of Spiders w 1974 roku. Po tej historii aktor występował głównie na scenie, nie licząc małej roli w Blake’s 7 w 1980 roku.

Aktor wrócił jeszcze do roli w dwóch historiach. Zaproszono go do powrotu w The Five Doctors w 1983 roku na 20. rocznicę (ostatni występ w serialu), a także w Dimensions in Time w 1993 roku na kolejną okrągłą rocznicę premiery pierwszego odcinka serialu. Jednak zaangażowanie w markę Doktora Who, wliczając w to występy w słuchowiskach nie tylko od Big Finish i występ w grze Doctor Who: Infinity, sprawiły, że Franklin wywarł trwały wpływ na Whoniwersum.

Poza wstępami na scenie i ekranie, Franklin był także pisarzem. Napisał książkę Forest Wisdom: Radical Reform of Democracy and the Welfare State, która przybliżała jego poglądy polityczne i aktywizm. Napisał też powieść The Killing Stone, w której pojawiał się kapitan Yates, opublikowaną jako audiobook od BBV.

W latach 90. Franklin pojawił się gościnnie w serialach Harry i Heartbeat. W 1997 roku jako członek Partii Referendum próbował startować w okręgu Hackney Soth and Shoreditch w wyborach parlamentarnych. Partia Referendalna sprzeciwiała się członkostwu Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Wejście Franklina do polityki i jego powiązanie z partią postrzeganą przez część osób jako radykalną było zaskoczeniem dla jego fanów. W 2005 roku wystartował w okręgu Hove, tym razem jako członek Partii Milczącej Większości i ponownie nie zdobył mandatu.

W latach 2000. Franklin pojawiał się głównie w filmach krótkometrażowych, ale wystąpił też w dłuższych filmach Feedback i Chemiczne zaślubiny. Miał także małą rolę jako inżynier w uniwersum Gwiezdnych Wojen w filmie Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie. Jego ostatnim występem na ekranie była rola w krótkometrażowym filmie Saving Elodie z zeszłego roku.

źródło: Radio Times, TARDIS Wiki, źródło zdjęcia z tła: XFan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *