Nadchodzą dwie nowe ścieżki dźwiękowe z Classic Who

Czy wśród nas wielbiciele klasycznego Doktora? Mamy coś bardzo ciekawego. Już za kilka dni (we wrześniu tego roku) ukażą się dwie płyty CD ze ścieżkami dźwiękowymi. Będziemy mieli okazję posłuchać muzyki do historii z ery Drugiego Doktora zatytułowanej The Invasion oraz do odcinka rocznicowego The Five Doctors.

Wydanie to nie zostało jeszcze potwierdzone w Wielkiej Brytanii. Oba tytuły dostępnej są już teraz w przedsprzedaży na amerykańskiej stronie Screen Archives Entertainment.

THE INVASION

The Invasion jest ośmioczęściową historią wyprodukowaną i wyemitowaną w 1968 roku, napisaną przez Derricka Sherwina i Kitta Pedlera (autor opowiadania), z Patrickiem Troughtonem w roli Drugiego Doktora. Na czele całego przedsięwzięcia stał Douglas Camfield, jeden z najpopularniejszych i najbardziej utalentowanych reżyserów telewizyjnych w latach 60. i 70. XX wieku. Muzykę skomponował Don Harper.

Oryginalna taśma zawierająca całą ścieżkę dźwiękową do tego odcinka zaginęła zaraz po jego wyemitowaniu. Na szczęście Harper zachował swoją kopię kompozytorską, która stała się bazą dla tego wydawnictwa. Dodatkowo materiał został wzmocniony przez szeroko wykorzystane elektroniczne dźwięki stworzone przez Briana Hodgsona ze studia BBC Radiophonic Workshop.

Do kupienia w ramach przedsprzedaży tutaj.

THE FIVE DOCTORS

Dziewięćdziesięciominutowy odcinek specjalny zrealizowany i wyemitowany w 1983 roku na dwudziestą rocznicę powstania serialu. Podobnie jak i dekadę wcześniej, tu też spotykają się wszystkie dotychczasowe inkarnacje Doktora. Razem z Peterem Davidsonem na jednej scenie mogliśmy zobaczyć Richarda Hurndalla (zastąpił on zmarłego Williama Hartnella), Patricka Troughtona, Jona Pertwee oraz Toma Bakera (pojawił się on w filmie dzięki materiałowi nakręconemu do „zaginionej” opowieści Shada).

Muzykę skomponował Peter Howell w BBC Radiophonic Workshop.  Zgodnie z ówczesną praktyką materiał zmiksowano za pomocą ścieżek mono, dzięki czemu otrzymano subtelny efekt stereo. Efekty dźwiękowe tej opowieści zostały stworzone przez Dicka Millsa. Dzięki silnemu wpływowi Howella, któremu bardzo zależało na wprowadzeniu atmosfery Strefy Śmierci, element ten jest bardzo sugestywny i wyczuwalny.

W 1995 roku producent Paul Vanezis został zatrudniony przez BBC Video do stworzenia wydania specjalnego tej historii. Zawierała ona rozszerzoną zawartość oraz nowe efekty wizualne. Postanowiono również zremasterować dźwięk do systemu Dolby Surround (5.1 dla wydania D VD), dzięki czemu Peter Howell musiał ponownie podjąć pracę nad muzyką dla tego odcinka. Obie wersje ścieżki dźwiękowej zostały umieszczone na tym wydawnictwie.

Do kupienia w ramach przedsprzedaży  tutaj

Za projekt graficzny okładek odpowiedzialny jest Clayton Hickman. Myślę, że dzięki temu obie pozycje będą się pięknie prezentować na półkach każdego whomaniaka. A czy wy już szykujecie wolne miejsce dla tego wydawnictwa?

Źródło: The Doctor Who CompanionSługa przysięgi Hipokratesa, przyjaciel Doktora, miłośnik słodkiej herbaty.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *