Oh Missy You So Fine – Missy w cytatach

Prezentujemy Władczynię Czasu – Missy w cytatach.

Doskonale znamy Doktora jako autora kipiących, ale zawsze zabawnych powiedzonek kutych w najgorętszych momentach akcji. Nie jest on jednak jedynym Władcą Czasu, który lubi zaistnieć przed publiką. Tą samą cechą charakteryzuje się również jego najlepszy przyjaciel, znany skądinąd jako Missy. Jej motta potrafią zapadać w pamięć równie mocno jak doktorowe, a na pewno jeszcze bardziej mrożą krew w żyłach.

Poniżej prezentujemy wybór najbardziej charakterystycznych cytatów Władczyni Czasu z 8 i 9 serii.

1.

Żyję, wróciłam, niespodzianka, nieważne.

Not dead, back, big surprise, never mind.

Tak. To zdanie zostało prawdopodobnie stworzone tylko po to, żeby przejść do historii whoniversum. Czy to jednak źle? Czy ktokolwiek słysząc je odważył się nie szczerzyć z radości? Mam nadzieję, że nie. Oto Mistrz po raz kolejny powrócił z martwych.

missy-07-03-2016-6.

2.

Och, Missy, jesteś taka fajna. Jesteś taka fajna, że wybucha mój umysł. Hej, Missy.

Hey Missy you so fine. You so fine. You blow my mind. Hey Missy.

Jeśli cytaty przedstawiałbym chronologicznie, ten z pewnością powinien pojawić się przed pierwszym. Ale ponieważ to ja rządzę tym zestawieniem, znajdzie się tutaj.

Ktoś wie, skąd pochodzi fragment przerobionej przez Missy piosenki? Poniżej znajdziecie teledysk oryginału. Wybaczcie, ale nie umiem dodać do tego punktu żadnego mądrego komentarza. Nie znam się na muzyce, ani wykonawcach muzycznych – w ogóle. Nawet o autora utworu, Toniego Basila, musiałam pytać redakację (dr Basil Disco – ktoś kojarzy postać z serialu…?). Skomentuję banalnie: czyż utwór nie jest idealnym odzwierciedlaniem stylu Missy? Kto w zasadzie był pierwszy: piosenka czy Missy?

3.

Jest uwięziony w sercu imperium Daleków. Jest więźniem stworzeń, które nienawidzą go najbardziej we wszechświecie. Między nami a nim jest wszystko, co najgroźniejsza rasa w historii mogła stworzyć. My z kolei mamy naostrzony patyk.

He’s trapped at the heart of the Dalek empire. He’s a prisoner of the creatures who hate him most in the universe. Between us and him is everything the deadliest race in all of history can throw at us. We, on the other hand, have a pointy stick.

Cytat ów znalazł się w pierwszej trójce najlepszych cytatów wg rankingu przygotowanego przez naszą redakcję. Myślę, że jego największą siłą było wypowiedzenie go właśnie przez Missy. Włożony w usta Clary nie zrobiłby już na nas takiego wrażenia. Ale nemezis Doktora, największy przyjaciel, a jednocześnie największy wróg, zastanawiający się nad ratunkiem dla niego… świadomy niewykonalności zadania – oto epicki obrazek, taki, jak uwielbiamy najbardziej. Tak, Missy, chcemy zobaczyć, jak ratujesz Doktora jedynie za pomocą naostrzonego kijka. Missy naturalnie, mówiąc te słowa jak zawsze kłamała (dla przypomnienia – miała stop z ciemnej gwiazdy, niesłychanie skuteczniejszy w dziurawieniu Daleków niż naostrzony patyk), zupełnie nam to jednak nie przeszkadza. Kochamy ten cytat.

missy-07-03-2016-5

4.

Jak tam twój chłopak? Nadal wybitnie martwy, jak przypuszczam.

How’s your boyfriend? Still tremendously dead, I expect.

Dyplomacja, poziom: Władca Czasu. Wcale się nie wyzłośliwiam. Kto inny, kiedy wzywa do siebie jedyną osobę, która może pomóc jej w ważnej, delikatnej i trudnej sprawie, na powitanie wyciąga najtrudniejsze zaszłości i rozdrapuje najboleśniejsze rany? Bardzo pewny siebie Władca Czasu, oczywiście. Śmierć to przecież na Gallifery jedynie rodzaj grypy, a sama Missy przeżyła już tyle śmierci, że w naszych ludzkich kategoriach jest, tak jakby, nieśmiertelna. Cóż więc dziwnego, że skoro dla niej umieranie to kod komunikacji, bawi ją fakt, że zabawne, tajmlordopodobne istotki na Ziemi padają jak muchy, kiedy tylko się je trąci palcem? Istne jętki. Jeden dzień i już martwe. Może i Missy jest szalona, ale na pewno również logiczna.

missy-03-07-2016-1

5.

Przestań krzyczeć skarbie, już za późno. Zaraz otworzą się wszystkie groby na Ziemi.

Stop shouting, love. Stop making a fuss. It’s too late. All the graves of planet Earth are about to give birth.

Sytuacja: nadchodzi koniec świata ziemskiej cywilizacji. Zaświaty się opróżniają. Za chwilę wszyscy zmarli przez wieki ludzie powstaną do życia jako Cybermeni. Zasilą szeregi największej w dziejach świata armii. Co robi Doktor? Opracowuje plan ratowania ludzkości? Niestety. Biega po ulicach i krzyczy: „Uciekajcie do domów, uciekajcie”. Nosz! Ktoś po prostu musiał mu to powiedzieć. Weź się w garść, Doktorze, już za późno. Nic nie zrobisz. Z chwilowego braku Clary obowiązek spadł na jedynego obecnego przyjaciela, nieszczęśliwie również antagonistę i sprawcę dziejącego się zła. Missy wyszła więc na ironistkę, ale twardo stąpającą po ziemi.

6.

Dziewięćdziesiąt jeden. Królowa zła.

Ninety one. Queen of evil.

Kiedy jesteś czarnym charakterem i właśnie doprowadzasz swój plan zniszczenia świata do końca, jesteś też jedyną osobą na świecie, od której możesz liczyć na szczery komplement. Pochwałę geniuszu. Kreatywności. Sprytu. Publiczność jest niestety zbyt zmartwiała ze strachu, żeby bić brawa. Dlatego to rola tylko dla pewnych siebie, świadomych swojej wartości jednostek. W pewnym sensie narcyzów. Ale kiedy ów narcyz okazuje się mieć wyczucie chwili, zaczyna zdobywać popularność. Zbiera się wokół niego publiczność, a wkrótce zyskuje grono fanów i wyznawców. Missy ma je całkiem spore.

missy-07-03-2015-2

7.

Powiedz coś miłego.

Say something nice.

To fraza, która najwyraźniej miała stać się kultowa. Mrożąca krew w żyłach groteskowa prośba podkreślająca okrutny rys natury czarnego charakteru, który traktuje ludzi jak zabawki. Przez zbyt częste powtarzanie, poprzedzane i kończone długimi pauzami, stała się męcząca. Miałka i niezaskakująca. Niemrożąca krwi w żyłach. Najgorsze powiedzonko Missy, psujące PR jej postaci, bo odbierające szok i zaskoczenie towarzyszące popełnianym przez nią mordom. Przez to jedno zdanie stała się przewidywalna do bólu. Trącąca starą babcią. Nie patyczkujmy się – ktoś uważa, że wypadło to inaczej?

8.

To słodka planeta. Myślę, że ją zatrzymam.

Sweet planet, this. I think I might keep it.

Biorąc pod uwagę fakt, iż nasza planeta należy już z woli ludzi do Doktora, wypowiedzenie tej deklaracji wydaje się pewną niezręcznością ze strony Missy. Z pewnym potencjałem kryzysowym. Och. Zapomniałam. Przecież to Missy. The Master of Kryzys.

clara-missy-27-10-2015-3

9.

Spójrz na te słodziutkie kopułki. Uwielbiam je.

Look at you all, with your nice, shiny domes. Oh, I am loving this.

dalek-07-03-2016-3

 10.

Na przyszłość, jeśli chcesz zabrać mój patyk, zrób mi tę przyjemność i naprawdę mnie zabij. W pracy zespołowej chodzi o wzajemny szacunek.

In future, if you’re going to take my stick, do me the courtesy of actually killing me. Team work is all about respect.

Uwielbiam ten cytat ze względu na to, jak wiele informacji na temat logiki swojego postępowania Missy zamknęła w tych dwóch zdaniach. Po pierwsze, zostanie zabitym przez kogoś nie jest hańbiące. To nie powód do obrazy, czy zerwania relacji. Nie. To dowód szacunku. Będąc porządnie zabitym, można czuć się jedynie uhonorowanym. Boją się ciebie. Myślą o tobie. Uwzględniają cię w swoich planach. Dwa, praca zespołowa nie wyklucza rywalizacji. Działamy razem, ale nie obraź się, kiedy cię zdradzę. Przecież bez zdrady nie ma zabawy. Nie po to robimy to wszystko, żeby się nudzić! Trzy, mój patyk jest mój, ale jeśli jesteś lepsza ode mnie – ok, będzie twój. Tylko umiej go sobie wziąć! Cztery, kto nie gra na całość, nie jest wart uwagi. I tak dalej i tak dalej – mogłabym tak długo wymieniać. Pewne jest to, że jeszcze nikomu nie udało się Missy zabić porządnie.

Jeśli pominęłam któryś z waszych ulubionych cytatów, bądź uważanych przez was za ważny, zapraszam do komentowania!Od niedawna mieszkanka uroczego, szkockiego miasteczka. Posiadaczka rudego kota, wiecznie poza domem i zajęta. Dzielnie stara się wyrabiać normy w redakcji, ale zazwyczaj jej nie wychodzi. Wdzięczna, że jeszcze jej nie wyrzucili.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *