Ukazała się książka o historii w Doctor Who

Kilka miesięcy temu została wydana książka, która może zainteresować niejednego pasjonata historii. Jest to bowiem zbiór esejów poświęconych temu, jak Doctor Who odnosi się do historii. Co jednak można dokładniej powiedzieć o samej książce?

Historia dotyczy nas wszystkich i kiedyś się nią staniemy. Każdy z nas z pewnością myślał kiedyś o tym, że gdyby zdołał znaleźć TARDIS lub inny statek do podróży w czasie i przestrzeni, chętnie by zobaczył, jak naprawdę wyglądało jakieś odległe w czasie wydarzenie, spróbował zmienić coś w przeszłości lub spotkał inspirującą osobę, która żyła przed wiekami. Doctor Who w jakiś sposób realizuje to marzenie i pokazuje nam wiele wydarzeń historycznych, w które Doktor ingeruje bądź jest ich świadkiem. Jednak nie zawsze historię piszą osoby obiektywne – każdy ma swoją wersję wydarzeń. O czym więc jest ta książka?

Jak możemy przeczytać w jej opisie na Amazon:

Kiedy Sydney Newman wpadł na pomysł Doctor Who w 1963 roku, serial miał tak samo bawić, jak i uczyć. Podróże w przeszłość były częścią wizji – Doktor i jego towarzysz odwiedzają i obserwują, jednak nie ingerują w przebieg historii. Bardzo szybko ten plan został porzucony. Nie tylko Doktor wściubiał swój nos w wydarzenia historyczne przez dekady, ale jego przygody – w telewizji, filmach, opowiadaniach, komiksach, książkach czy grach – pokazywały, jak widzimy nasze miejsce w historii. Kolekcja esejów bada, jak Doktor angażuje się w wydarzenia historyczne i inspiruje różne odbicia historii. Przeczytacie o rekonstrukcji zapomnianych seriali historycznych, wspomnieniach kolonialnej przeszłości Wielkiej Brytanii, obalaniu nostalgii dla życia na wsi, opisach nordyckich mitów, alternatywnych historiach i wpływie historycznych decyzji na dzisiejsze czasy.

W książce zostają poruszane tematy historyczne z serialu i to, jak wpływają one na odbiorcę. Jednak czy wszystko jest takie piękne, jak się wydaje? Na pewno warto przekonać się samemu, sięgając po tą pozycję. Książka ma jedynie 193 strony, więc jest świetną propozycją na długi zimowy wieczór. Obecnie jest dostępna tylko w języku angielskim w takich sklepach jak Amazon.

Ktoś się skusi?

Źródło: Doctor Who & History

PATRONITE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *